Created with Sketch.

Чорнобильські вовки розвинули захисні мутації, які підвищують їхні шанси вижити

09 лютого, 16:49

Вовки у зоні відчуження розвинули генетичну стійкість до захворювання на рак.

Популяції вовків, як і інших тварин, стрімко зросли в ЧЗВ України після того, як ця територія була покинута після сумнозвісної ядерної катастрофи 1986 року.

Про це повідомляє Newswise.

Однак, щоб насолодитися цією свободою, тварини мали зіткнутися з впливом радіації. Зрештою, саме тому люди в першу чергу пішли з зони відчуження.

Щоб зрозуміти, як ці тварини виживають попри труднощі, Кара Лав, еволюційний біолог і екотоксиколог з Принстонського університету, протягом десяти років вивчала вовків Чорнобиля.

У 2014 році Лав та її колеги вирушили до зони відчуження і взяли зразки крові вовків, щоб зрозуміти їхню реакцію на радіацію, яка викликає рак.

Деякі дикі тварини були оснащені нашийниками для збору інформації про їх місцезнаходження та вплив радіації.

«Ми отримуємо вимірювання в реальному часі про те, де вони знаходяться та скільки [радіації] вони піддаються», — сказала Лав у заяві.

Дослідження показало, що вовки в Чорнобилі піддаються впливу радіації понад 11,28 mrem щодня протягом усього свого життя — це в шість разів перевищує дозволену межу для працівників.

Дослідники також відзначили, що у вовків змінена імунна система, подібно до пацієнтів, які проходять променеву терапію від раку. Крім того, генетичний аналіз показує, що частини генома вовків розвинули певну стійкість до раку.

Подібні знахідки були помічені серед сотень напівдиких собак, які живуть у CEZ. У 2023 році вчені виявили, що чорнобильські собаки, що вільно ходять, генетично відрізняються від домашніх собак, які живуть в інших країнах світу.

Відкриття Love’s також може мати наслідки для здоров’я людини.

Лав сподівається використати отримані дані для виявлення захисних мутацій, які підвищують шанси людей вижити від раку. На жаль, пандемія COVID-19 і війна з росією не дозволили Лав і її співробітникам повернутися в CEZ. Невідомо, чи зможуть і коли вони повернуться.

«Нашим пріоритетом є забезпечення максимальної безпеки людей і співробітників» — зазначила Лав.

Нове дослідження було представлено минулого місяця на щорічній зустрічі Товариства інтегративної та порівняльної біології в Сіетлі, штат Вашингтон.

Читайте також
Науковці визнали метал найінтелектуальнішим музичним жанром
Мистецтво
Ефіопія може врятувати каву від зміни клімату
Життя
Данські вікінґи не пасли задніх у работоргівлі африканцями — науковці
Історія
Науковці пояснили механізм виникнення статичної електрики під час погладжування котів
Життя
Майже вся Антарктида вкрита дюнами
Світ
Як мозок відрізняє кохання, дружбу і прив’язаність?
Життя