Created with Sketch.

День Української писемності та мови: нова дата, усталені традиції

27.10.2023, 11:44

Нині відзначаємо день пам'яті преподобного Нестора. Ченця Печерського монастиря, який, як вважається, започаткував писемну українську мову.

Починаючи з 1997-го і до цього року святкування припадало на 9 листопада. Однак з із переходом Православної церкви України на новоюліанський календар дата змістилася вперед на 13 днів.

Віднині 27 жовтня щорічно відзначатиметься День української писемності та мови, а також вшанування Нестора Літописця. 28 липня 2023 року Президент України підписав відповідний указ.

Згідно з низкою історичних досліджень, чернець Печерського монастиря Нестор (1056-1114) заклав основи писемної української мови. Його перу належать такі важливі твори нашої давнини, як «Читання про Бориса і Гліба», «Житіє Феодосія Печерського» та «Повість минулих літ».

Його послідовники та спадкоємці доклалися до подальшого формування й розвитку української писемності, що була надбанням провідних верств тогочасного суспільства (аристократії й духівництва). І тільки з появою творів славетного полтавця Івана Котляревського українська літературна мова набуває теперішніх форм, охоплюючи майже все населення України.

Відтак сьогодні національна мова українців набула таких особливостей:

Читайте також
В Анталії, ймовірно, виявлено саркофаг Миколи Чудотворця
Історія
Українські дослідники виявили перші портрети засновників Києва
Історія
День української писемності на честь першопросвітника Нестора
Історія
Француз натрапив на язичницьке поховання у підвалі свого будинку
Світ
Воїни ЗСУ врятували скульптуру у прифронтовому селі на Донеччині
Історія
Раніше невідому 12-хвилинну композицію Моцарта виявили у Ляйпциґу
Мистецтво