Created with Sketch.

Депутати позбавили жителів сіл права на самоврядування

28.07.2020, 11:29
Фото: Google

23 липня поточного року набув чинності закон, що скасував вибори сільських старост.

В Україні набирає обертів політична боротьба в рамках місцевих виборів. Регіональні еліти готуються дати бій зеленій владі Володимира Зеленського, рейтинг якого неухильно падає.

У вирі пристрастей навколо епідемії, ситуації на Донбасі та в економіці, не поміченою для загалу стало схвалення Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства». Він був схвалений Верховною Радою 16 липня, а набрав чинності 5 днів тому.

Незалежні політичні експерти звернули увагу на цікаві новації в ньому. Зеленський і його партія, ідучи на вибори всюди кричали про самоврядування, навіть закон про референдум написали, вибори взагалі пропонували проводити через Інтернет. Але цим законом фактично позбавили самоврядування жителів сіл.

Що ж було прийнято?

Як відомо, в Україні триває адміністративно-територіальна реформа. Позитивна вона, чи негативна, мова не про те. Замість інституту сільських голів створюється інститут старост.

Села мають входити в об’єднані територіальні громади (ОТГ), а ті, своєю чергою, в укрупнені райони (повіти). «Слуги народу» виключили саме поняття «староста» із «Виборчого кодексу».

Далі вони прописали, що староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови, тобто голови ОТГ.

При цьому староста:

1) представляє інтереси жителів відповідного села у виконавчих органах ради – запитання як він може представляти їхні інтереси, якщо він ними не обраний.

2) бере участь у пленарних засіданнях ради та засіданнях її постійних комісій;

3) має право на гарантований виступ на пленарних засіданнях ради тощо;

4) сприяє жителям відповідного села у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування;

5) бере участь в організації виконання рішень ради, її виконавчого комітету, розпоряджень голови на території відповідного старостинського округу та у здійсненні контролю за їх виконанням;

6) бере участь у підготовці проєкту місцевого бюджету в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного старостинського округу;

7) бере участь у підготовці проєктів рішень ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території відповідного старостинського округу;

8) бере участь у здійсненні контролю за використанням об’єктів комунальної власності, розташованих на території відповідного старостинського округу;

9) бере участь у здійсненні контролю за станом благоустрою відповідного села, селища та інформує сільського, селищного, міського голову, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради про його результати;

10) сприяє утворенню та діяльності органів самоорганізації населення, організації та проведенню загальних зборів, громадських слухань та інших форм безпосередньої участі громадян у вирішенні питань місцевого значення у відповідному селі, селищі тощо.

При здійсненні наданих повноважень староста є відповідальний і підзвітний раді та підконтрольний сільському, селищному, міському голові. Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед радою, а на вимогу не менш як третини депутатів — у визначений радою термін. Повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

Що ми маємо?

Голова умовної ОТГ може призначити свого кума старостою села. І той може навіть не з’являтися перед громадою, а спокійно собі керувати за 150-200 км, не переживаючи, що його громада не зрозуміє. 

Навпаки, якщо староста жорстко відстоює інтереси свого села, то його можуть просто зняти з посади й це буде цілком законно. Це дуже небезпечний прецедент, особливо, якщо стосується громад поблизу великих міст, де земля дорога і можна ставити свого ручного старосту, або тиснути на нього.

Що ж таки маємо на тепер: «слуги» знову обдурили українців та своїх виборців передусім. Фактично можливе взагалі повернення до радянських традицій, коли керівника ставитиме партія й він займатиме свою посаду 20 років.

Фракція політичної партії "Слуга народу"
Читайте також
Деградація судів в Україні: замість взірця правосуддя — інструмент корупції
Кримінал
Влада Диканьки порушує право людини на працю, а громада платить
Полтава
У Диканьці знайшли вкрадений чиновниками резервуар для води
Полтава
Колумбія знову лідер на світовому наркоринку
Кримінал
Після ракетного терору у Полтаві активізувалися мародери
Кримінал
Людожери в українській подобі
Кримінал