Підприємливі ділки з Фінляндії зуміли пристосуватися до санкції проти держави-агресора. Вони успішно обходять всі запроваджені обмеження.
Такі результати ґрунтовного журналістського розслідування оприлюдненні виданням Ilta-Sanomat. З'ясувалося, що харчові продукти, ліки, будівельні матеріали та навіть ядерне паливо все ще продається фінляндцями росіянам, причому зі знижкою.
Директор Департаменту статистики Державного митного управління Оллі-Пекка Пенттіля пояснив — головним експортним товаром у галузі фармацевтики стала донорська людська кров. Тільки за січень-липень 2024 року на російський ринок продали тисячі літрів на загальну суму €5,6 мільйона.
Кров перш за все продавали афілійованим із міністерством оборони нападу приватним фірмам. На жаль, назвати точну кількість рідкої червоної плазми представник фінляндської митниці відмовився, посилаючися на (!) «корпоративну таємницю».
«Буду відвертим, експорт крові не є чимось новим, адже її вже багато років вивозять із Фінляндії до інших країн, хоча росія займає лідерські позиції. Одним із найважливіших покупців донедавна була Австрія. Проте, виходячи із наявної у нас статистики зовнішньої торгівлі, точно побачити звідки береться кров і куди вона вивозиться — неможливо. Все, що я можу сказати, так це те, що експорт на російський ринок не пов'язаний із роботою нашої державної Служби крові чи кров'ю, зданою донорами у Фінляндії», — прокоментував Пенттіля.
Одночасно, за словами старшого радника Банку Фінляндії Лаури Соланко, є ще багато підсанкційних товарів, які цілком легально вивозяться до країни-агресорки. У широкому сенсі це: побутова хімія, харчові продукти (м'ясо, риба, фрукти), перекуплені в інших підприємств Європейського союзу та елітний алкоголь.
«Звісно, що багато фінських компаній добровільно згорнули свою діяльність або припинили експорт до росії, навіть якщо жодні санкції не зобов'язують їх до цього. Вони самі дійшли висновку, що працювати в росії чи переїжджати туди — це настільки велика втрата репутації, що вони хочуть цього допускати. Проте залишаються і ті, хто зайняв їхню ринкову нішу, а отже збільшили експорт та свої прибутки», — додала Лаура Соланко.