Created with Sketch.

Фінсько-кельтсько-іранські топонімічні загадки Гетьманщини

02.10.2023, 16:31
Фото: Google

За минулі роки істотно прояснилася стратиграфічна картина топонімії України. Це — наслідок звернення до мап із гідронімії та ойконімії.

Про це мовиться у приголомшливому дослідженні славної пам'яті доктора наук і відомого фахівця у галузі загального мовознавства Костянтина Тищенка. Дослідник наполягає на тому, що до приходу слов'ян на теренах сучасної Чернігівщини, Потавщини та Сущини жили прафінські, пракельтські й праіранські племена, які лишили по собі пам'ять у назвах.

Згідно із сучасними уявленнями, хронологічно найглибшими гідронімами вважаються доіндоєвропейські. Так, зокрема, протофінські назви (від 40 століття до Різдва Христового); далі йдуть топоніми балканського (дакійського, фракійського, іллірійського) та кавказького походження (35-25 століття до Різдва Христового).

Після значного часового інтервалу з'являються праслов'янські топоніми (від 12 століття до Різдва Христового), а далі — балтійські та іранські (від 7 століття до Різдва Христового). До адстратних і суперстратних  груп належать грецькі топоніми чорноморського узбережжя (від 7 століття до Різдва Христового), кельтські (від 1 століття до Різдва Христового), романські топоніми Карпат і Подніпров'я (від 1 століття після Різдва Христового) поодинокі давньоґерманські гідроніми (від 2 століття після Різдва Христового).

Названі пласти майже всі представлені переважно на Сіверщині та у прилеглих землях. До найглибшого протофінського пласта (волзько-фінського походження) тут належать:  Вороніж, Воробжа, Ворожба, Воргол, Борзна, Ошмань, Пиротчина і деякі інші.

Лише серед населення Сіверщини зберігся в Україні північноєвропейський валдайський антропологічний тип. Порівняно близько на південь від річки Сейм назви річок Псел, Псура, Псинка, Ворскла із похідними мають імовірне кавказьке походження.

Основна область назв іранських гідронімів міститься у нижньому Подніпров'ї, але окремі іранські назви сягають верхів'їв Десни й Дніпра, зокрема на Сіверщині – це річка Сейм і село Сліпорід. Серед досі виявлених уже сотень балтійських топонімів до давнішого пласта часів балто-слов'янської єдності належать переважно гідроніми: Клевень, Обеста, Локоть, Свапа, Сів, Хоропуть, В'язенка).

Нещодавно з'ясовано, що в басейні Сейму зберігається чимало імовірно кельтських топонімів: Єзуч, Язуча, Нориця, Волфа, Волфине, Малушине, Таранське. Вектор цих топонімічних зв'язків у цілому відповідає виявленим Борисом Куриленком карпато-поліським широтним ізоглосам волоського походження.

З півдня до Глухівщини підходить ареал тюркських ойконімів, окремі з них проникають і далі на північ: Алтинівка, Атюша, Кагань, Кублахове, Духанівка, Кардаші, Курдюмове, Курдюмівка, Чалкузи (тепер — Новоселиця), Ємадикіне, Труфановка, Бунякине, Бирді, Кариж, Карильське, Бахмач. До найбільш вивчених давніх ойконімів з надійно слов'янською етимологією належать назви населених пунктів на «-ичі», «-инці/-овці».

Загальновідомою рисою давньої слов'янської топонімії є поширення повних фонемно-морфологічних аналогій окремих топонімів (їхнє «тиражування») внаслідок переселень на нові терени частини людності зі старого населеного пункту. Так, відомі 3 міста з назвою Переяслав, де річка у кожному з них має одну і ту саму назву — Трубіж.

Окрім широтних зв'язків у сіверській топонімії можна достерегти й інші — меридіональні вектори поширення топонімів. Але цю тему детальніше медіаагенція «Останній Бастіон» розкриє іншим разом.

Читайте також
Коти здатні копіювати міміку один одного, як примати
Життя
Нанопластик негативно впливає на соціалізацію
Життя
Мікроскопічна боротьба: Імунна клітина проти Сибірської виразки
Життя
Чудеса людського тіла: вражаючі факти про наш організм
Життя
Нейробіологи виміряли швидкість людської думки
Життя
Греки та вірмени мають спільних предків
Історія