Сергій «Флеш» Бескрестнов: модернізовані дрони рф загрожують містам і логістиці ЗСУ.
росія продовжує модернізувати ударні дрони типу «Шахед». Наразі відомо про 4–5 бойових частин, які вони використовують на БпЛА. Про це в інтерв’ю «Радіо Свобода» розповів Сергій «Флеш» Бескрестнов — фахівець у галузі радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки.
«Нещодавно ми знайшли в бойовій частині “Шахеда” рідину, схожу на напалм, яка розливається і горить навіть у піску. Тобто це спрямований терор. Бо коли місто атакують таким типом бойової частини, яка змушує горіти все навколо і яку неможливо загасити, ну, знаєте — у нас не джунглі В’єтнаму. У нас міста-мільйонники. І вони це застосовують проти мирного населення. Одна річ, коли фугасний боєприпас влучає, наприклад, у якийсь завод чи виробництво. Інша справа — коли п’ятиповерхівки заливаються рідиною, що горить, і все навколо спалахує. Але ж ми розуміємо, що дотримання правил війни від росіян не варто чекати», — сказав «Флеш».
Він також зазначив, що росія модернізувала двигуни «Шахедів», і за попутного вітру вони тепер можуть розвивати швидкість до 220 кілометрів на годину.
«Росіяни цим дуже пишаються, хоча глобально що 180, що 200 кілометрів не сильно впливають на загальну ситуацію», — додав «Флеш».
Фахівець пояснив, що одним з ключових етапів модернізації «Шахедів» є встановлення антен, які захищають БпЛА від українських засобів РЕБ. І, за словами «Флеша», росія продовжує удосконалювати ці антени.
«Кількість елементів у них зростає, а наш РЕБ просто не розрахований на це, він не справляється із захистом. Ми бачимо, як декілька “Шахедів” усе частіше влучають в одну й ту ж ціль. І в уламках цих дронів ми знаходимо ці китайські посилені антени. Тож нам треба модернізувати РЕБ. Відразу зазначу, що РЕБ безпосередньо не збивають “Шахеди”, вони лише дозволяють захистити конкретну ціль плюс дають можливість іншим засобам вразити дрон», — сказав «Флеш».
Також експерт додав, що російські підрозділи FPV, розкидані по всьому фронту, наразі літають на відстань 40 км і створюють серйозні проблеми українській логістиці.
«Я нещодавно наводив статистику одного медичного центру на Покровському напрямку: понад половина всіх поранень — саме від застосування FPV та інших типів дронів. 30% травм отримують на фронтовому рубежі, 70% — саме в дорозі, коли люди пересуваються. Пояснюється це дуже просто — людина фізично не чекає дрона, він застає її зненацька. Більшість наших людей страждають, отримують поранення та гинуть у таких випадках через ефект несподіванки. Це стосується як військових, так і цивільних», — додав «Флеш».
Також експерт розповів про діяльність РЕБ на фронті. За його словами, Україна не може закрити всі тилові напрямки на глибину 30–40 км стаціонарними засобами РЕБ. Водночас портативні РЕБ, які ще рік тому були актуальні, зараз їх втрачають.
«Тому що FPV-дрони тепер літають на такому великому асортименті різноманітних частот, що закрити повністю автомобіль усіма діапазонами стає дедалі складніше. У якийсь момент ми дійдемо до того, що генератор автомобіля просто фізично не зможе забезпечувати електроенергію всі ці модулі РЕБ. На перший план зараз виходять детектори — портативні прилади, які можуть перехоплювати картинку від FPV. Тому що дрон не передає у польоті канал сигналу управління, а ось картинку передає, інакше пілот не може ним керувати», — зазначив «Флеш».