Created with Sketch.

Герої повертаються з небуття: Верховний суд Узбекистану реабілітував лідера басмачів

28.08.2021, 09:42
Фото: Google

Він керував найбільшою кіннотою з часів Тамерлана, але був схоплений у полон чекістами й розстріляний в окупованому ними Ташкенті.

Він — найвідоміший ватажок-курбаші басмацтва у Туркестані Мулла Мугаммад Іброгімбек Чакабой (1889-1932), якого днями реабілітували слуги узбецької Феміди.

Відповідне рішення одноголосно ухвалила колеґія Верховного суду середньоазійської республіки, передає інформаційна аґенція "Останній Бастіон".

Підставою для реабілітації курбаші Іброгімбека став перегляд представниками спеціальної президентської юридичної комісії низки кримінальних справ часів совєцької окупації, в яких фіґурувало його ім'я.

«Члени республіканської робочої ґрупи, створеної торік у жовтні, ґрунтовно вивчили матеріали з життя та діяльності 115 жертв репресій. Було доведено, що кримінальні провадження та обвинувачення на адресу засуджених, здійсненні так званими "трійками" ОГПУ при СНК СССР, були безпідставними й свідомо сфальсифікованими, зокрема це стосується лідера повстанчих загонів Мулли Мугаммада Іброгімбека. У справах відсутня будь-яка доказова база: немає стеноґрам судового засідання і вироків, а більшість обвинувачених була негайно засуджена до розстрілу», — йдеться у заяві слуг узбецької Феміди.

У зв'язку з вищевказаним Верховний суд постановив реабілітувати невинно закатованих чекістами діячів задля подальшого увічнення славної пам'яті останніх.

Варто зауважити, що басмацтво (узб. Bosmachilik) — це потужний військово-політичний партизанський націоналістичний антибільшовицький рух на теренах Середньої Азії (переважно сучасні Туркменістан, Узбекистан і Таджикистан — прим. ред.) у 1916-1936 роках.

Головною метою його учасників (за підрахунками істориків, їхня кількість сягала 25-35 тисяч бійців — прим. ред.) було здобуття державної самостійності для так званого Туркестану від імперських зазіхань Росії, як червоної, так і білої.

Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що латвійський ендшпіль у політиці пам'яті також є успішним прикладом методичного купірування кінцівок "козлячої імперії".

Ув'язнені чекістами повстанці-басмачі у Бухарі (початок 1930-х)
Читайте також
Сьогодні діаспоряни згадують знаменитого бандуриста, уродженця Полтавщини Григорія Китастого
Мистецтво
«Тарас «Хамер» Бобанич – присутній»
Мистецтво
Діди воювали
Історія
Спогади до дня народження легендарного поета
Історія
Герої не вмирають! Світлої пам'яті полковника ГУР В'ячеслава Галви
Історія
Долина Загиблих: Символ пам’яті, примирення та диктаторської величі
Історія