Від початку російського воєнного творення 2022 року естонська прем'єр-міністрка зайняла категоричну позицію. Хоч її чоловік торгував із РФ.
Попри те, що особисто путін оголосив її у розшук, Кая Каллас залишилася непохитною, вважають у редакції провідного швейцарського видання Neue Zürcher Zeitung. Тепер вона відповідає за зовнішню політику Європейської спілки замість Жозепа Борреля.
Лідери країн-учасниць ЄС вдалося затвердили кандидатуру прем'єрки Естонії як верховного представника із закордонних справ і політики безпеки. Політики у Брюсселі подолали невдоволення Угорщини (в особі Віктора Орбана) та Італії (в особі Джорджи Мелоні), оскільки праві сили попри успіх на нещодавніх виборах не отримали ключових посад.
Пані Каллас, яка завжди позиціювала себе як щира прихильниця України та закликала до посилення санкцій проти РФ. Однак родина її чоловіка і після 24.II.2022 постачала до країни-загарбника засоби для розгону мітингів, бо гроші ж не пахнуть для business as usual.
Ба більше: голова уряду балтійської республіки надала компанії свого чоловіка кредит у розмірі 350 000 євро, спровокувавши справжній дипломатичний скандал. Не тільки опозиція, але й президент Алар Каріс, а також партнери Каллас із коаліції вважають, що ділова практика у РФ — це не просто дрібниця на тлі геноциду українців.
Перемога Партії реформ, яку очолює Кая Каллас на торішніх виборах до Рійґікоґу, була обумовлена її критичною позицією щодо росії. Критики запитали: може раніше її (передвиборча кампанія — прим. ред.) була просто політичним видовищем для електорату?
Відповіді досі ніхто не дав. І поки іноземна (включно з українською — прим. ред.) преса звеличують Каллас як «нового провідного політика», критика всередині країни стає все голосніше і гучніше, зокрема і через високий рівень інфляції.
Зростання витрат на оборону і допомогу Україні створюють додаткове навантаження на державну скарбницю Естонії. Відставки найвищої посадової особи в міністерстві оборони та головнокомандувача місцевої армії також викликають хвилювання; вони стверджують, що уряд Каллас вкладає надто мало коштів у власну оборону.
Відома за кордоном своєю безкомпромісною позицією, в Естонії прем'єрка зазнає нищівної критики зусібіч через відсутність чіткого курсу уряду. У процесі опитування, проведеного цьогоріч у березні, 66% респондентів вимагали її відставки.
На європейських виборах Партія реформ втратила одне місце, опустившись на третю позицію й поступаючись соціал-демократам та консервативній опозиційній партії «Isamaa» (у перекладі з ест. — «Батьківщина»). Після цього Каллас прилюдно наголосила, що «цей результат не вплине на роботу уряду».
Парламентські вибори в Естонії відбудуться лише 2027 року, тому задля уникнення потужнішого фіаско однопартійці запропонували Каллас кар'єрне зростання у Брюсселі. Ця можливість допоможе реформістам очистити свою репутацію та перекласти всю відповідальність за прорахунки уряду на експрем'єрку.
У будь-якому випадку для Східної Європи, особливо для Естонії, це призначення — відносне благо, адже розподіл вищих посад в ЄС також пов'язаний із регіональним балансом. Досі республіки Балтії не мали права голосу ні в НАТО, ні в ЄС, що часто піддавалися критиці.
Для політичної кар'єри Каллас висока посада у Брюсселі — це новий початок. Вдалині від політичних дрібниць рідної країни їй буде легше знайти чіткий курс, принаймні, у неї вже є головний лиходій, який засів у кремлівському бункері та погрожує світові ядерною дубиною.
Однак медіаагенція «Останній Бастіон» закликає своїх читачів не забувати, як Папа Римський Франциск посилює дипломатичний зв'язок із московським патріархом-гебістом Кіріллом. Очевидно, понтифік веде свою геополітичну гру.