Created with Sketch.

Харків'янин Удовиченко вправно душив червону московську гниду

20 лютого, 12:37

Цього дня 1887 року народився славетний українській воєнний діяч. Він увійшов в історію як отаман 3-ї Залізної дивізії Армії УНР.

Мова про генерал-хорунжого Олександра Удовиченка, який боронив Неньку від окупантів у Перших визвольних змаганнях. Під час вимушеного перебування на чужині в Європі обіймав почесну посаду віцепрезидента УНР (в екзилі) упродовж 1954-1961 років.

Військовий фах здобув у Військово-топографічному училищі, а під час Першої світової війни пройшов прискорений курс Ніколаєвської академії Генерального штабу Російської імперії. Брав участь у бойових діях Першої світової війни, був поранений.

1917 року харків'янин Удовиченко взяв активну участь в українському військовому русі, зокрема у роботі армійського з'їзду III Армії, I та II Всеукраїнських військових з'їздів, був головою української ради 3-го Кавказького корпусу. У грудні призначений помічником начальника оперативного відділу Українського Генерального штабу.

В Армії Української Держави гетьмана Павла Скоропадського полковник Удовиченко був помічником начальника розвідки Генштабу, Василя Тютюнника. А вже за часи Директорії УНР перебував на посадах генерал-квартирмейстера Правобережного фронту Дієвої Армії УНР і начальника 3-ї Окремої (згодом Залізної) стрілецької дивізії.

3 червня 1919 року зведені підрозділи під командуванням Удовиченка здобула Кам'янець-Подільський, де було розбито Окрему Бесарабську бригаду Червоної армії більшовиків. За спогадами учасників, саме на Поділлі Залізна стрілецька дивізія здобула своє перше «бойове хрещення».

У наслідок форсування ріки Збруч та сміливо проведеної атаки, українські захисники визволили місто, до якого невдовзі переїхав уряд УНР. За даними доповіді полковника Удовиченка від 7 червня 1919 року, під час бою ворог втратив до 50 осіб вбитими та ще понад 100 полонених.

Саме тоді проявився полководницький талант начальника 3-ї Залізної дивізії Олександра Удовиченка, «який своїми рішучими атаками запобігав ворожим зосередженням і замірам». Невдовзі розпочато визвольний похід на Київ, який у перспективі мав би перерости у наступ на Полтаву і Харків.

Восени 1919-го Удовиченко захворів на тиф і потрапив у полон до російських білогвардійців, але вже у лютому наступного року йому вдалося вирватися з полону й дістатися Могилева-Подільського. Там прийняв командування над кількома об'єднаними у бойовий кулак українськими підрозділами.

У жовтні 1920-го за заслуги перед Ненькою отримав ранг генерал-хорунжого, однак стан справ на передовій погіршувався через новий наступ червонозоряних окупантів із північного Сходу. Під час інтернування у польських таборах був генерал-інспектором Армії УНР і членом Вищої військової ради УНР.

1924 року Олександр Удовиченко переїхав до Франції, де певний час працював на шахтах, очолював Товариство вояків УНР в еміграції. Помер 1975 року у Ментеноні поблизу Парижа, де і похований по тепер.

Водночас медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує своїм читачам про те, що Верховна Рада повинен прийняти закон по якому, Україна є правонаступницею УНР, щоби відновити історичну справедливість. Чому сучасна Україна, досі офіційно не є правонаступником УНР?

Олександр Удовиченко на схилі літ (Франція, 1970-ті роки)
Читайте також
Батько убитої доньки. Син убитого батька. Брат убитої сестри. Особистий ворог путіна.
Війна
Сьогодні день пам'яті українського вченого Івана Пулюя, який винайшов «рентгенівські» промені
Історія
Митець, що розширив межі японської літератури. Історія Кобо Абе
Історія
Бандерівець в окупованому Криму: живописець-баталіст Микола Самокиш
Мистецтво
Пророча пересторога Заходу від старого українського генерала
Історія
Історія Абдулли Баргуті
Історія