Created with Sketch.

Хто і навіщо збудував 150-кілометровий мур посеред Йорданської пустелі?

04.08.2023, 17:54
Фото: Google

Унікальна споруда Гатт-Шебіб – це побудована з каміння стіна. Вона тягнеться вздовж пустелі від Ваді аль-Хасі до Рас ан-Накаба.

Згідно з висновками йорданських та британських археологів, вік 150-кілометрового муру приблизно 12-15 тисяч років. Будівництво Гатт-Шебіба почалося саме у ті далекі часи.

Максимальна висота стіни становить лише 1,5 метра. Виникає питання: чому було вирішено побудувати таку довгу і невисоку "огорожу" посеред пустелі, де ніхто не живе?

Археологічні руїни вперше виявив британський дипломат сер Алек Кіркбрайд у 1948 році. Відтоді цілий ряд науковців досліджували споруду доби залізного віку, чию появу приписували різним цивілізаціям – від ханаанців до набатеїв.

«Процес будівництва кілька разів переривався та відновлювався. Оскільки не використовувався сполучний матеріал, стіна потребувала постійного відновлення. Бедуїни ж використовували Гатт-Шебіб для розмежування своїх кочових господарств і племінного поділу», – коментує доктор наук Фаузі аль-Абудана.

150-кілометровий мур переважно побудований виключно із природних матеріалів, однак через значну довжину вони відрізняються розмірами. Вплив ерозії та людський фактор долучилися до руйнації колись величної споруди.

Подібно до багатьох інших археологічних пам'яток на Близькому Сході, Гатт-Шебіб продовжує стикатися з численними загрозами для цілісності та стійкості об'єкта. На жаль, уряд Йорданії не зацікавлений у збереженні та консервації стіни для прийдешніх поколінь.

Крім того, медіаагенція "Останній Бастіон" закликає читачів пам'ятати, як дві напівзруйновані будівлі Круглої площі Полтави віддали на баланс області. Відновлювати їх влада не збирається.

Читайте також
Нищимо Київ без російських ракет
Кримінал
У Києві знесено історичну садибу Зеленських
Політика
Середньовічне печерне поселення виявили у Туреччині
Історія
Цегла Навуходоносора II як ключ до розкриття таємниць магнітного поля Землі
Історія
У Франції завершуються роботи з відновлення Собору Паризької Богоматері
Світ
Відкритий лист до голови ДІАМ України Новицького Олександра Валерійовича
Позиція