Created with Sketch.

Хто насправді створив Мілея?

31.10.2024, 20:39

Чинний арґентинський лідер доволі харизматична і професійна у своїй галузі постать. Володимиру Зеленському варто б повчитися, поки не пізно.

Після перемоги на минулих президентських виборах Хав'єр Мілей вийшов до натовпу і сказав наступне: «Сьогодні ми знову приймаємо ідеї Альберді. Від наших батьків-засновників, які змусили нас перетворитися з країни варварів на державу за 35 років».

То хто такий цей Хуан Баутіста Альберді? Альберді був арґентинським лібералом середини XIX століття, захищав право власності, вважаючи це основою для майбутнього добробуту нації.

Він скептично був налаштовний щодо прагнення «рівних результатів», оскільки це призводило б до порушення свободи та право власності. Альберді критикував національні уряди держав Латинської Америки, які утворювалися після здобуття незалежності, бо вони були подібні на нових колонізаторів.

Натомість вказував на позитивний приклад північноамериканської моделі розвитку. Альберті знаходився в опозиції до надмірної держави, оскільки всемогутня держава є запереченням індивідуальної свободи:

«Уряд, який стає банкіром, страховиком, аукціоністом, підприємцем і виконує багато інших ролей, виходить із належної конституційної ролі. Якщо він виключає інших із цих сфер, то він скасовує приватне право та Конституцію, одразу вкидаючи країну в бідність і свавілля».

У міжнародній торгівлі Альберді наголошує, що держава не має обмежувати свободу пересування та торгівлі. Він вважав, що протекціонізм робить державу вразливою, а обмеження торгівлі сприяє бізнесменам, які прагнуть отримати привілеї, але самі не здатні конкурувати.

Також виступав проти центрального державного банку, що перегукується із передвиборчими обіцянками Мілея доларизувати економіку. Альберді був один з найяскравіших інтелектуалів Арґентини XIX століття, і сьогодні знаходяться його послідовники у тому числі Мілей.

Окремо слід вказати й на те, що цієї осені борг Арґентини вийшов із небезпечної зони завдяки реформам Мілея (показово, чи не так?!). Інвестори більше не ставлять на те, що країна неминуче наближається до дефолту, оскільки президент завойовує ринки облігацій своїми планами переформатування другої за величиною економіки Південної Америки.

Зазначається, що в 2024 році державні облігації Арґентини принесли інвесторам 73,5% дохідності, що є найкращим показником у світі, що розвивається. Інвестори із фіксованим доходом з ентузіазмом підтримали амбітну програму реформ Мілея за минулі місяці.

Ціни на деякі суверенні облігації Арґентини злетіли до найвищих рівнів від моменту їх випуску у рамках реструктуризації у вересні 2020 року. Тож ринки оцінюють ще вищі шанси на те, що країна виконає свої зобов'язання з виплат за облігаціями у січні.

Фінансові менеджери також оптимістично налаштовані щодо того, що Мілей продовжить робити успіхи у боротьбі із тризначною інфляцією та подоланні багаторічного бюджетного дефіциту. Наслідувач Альберді має всі шанси зберігти при цьому свою популярність і надалі реалізовувати теоретичну спадщину попердника.

Автор – Валентин Краснопьоров, засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст"

Читайте також
Найоптимальніша нині модель економічного розвитку — міксова
Економіка
Поки доїдаються святкові салати, у Аргентині тривають неймовірні та блискавичні реформи
Опінії
Хто саме добирав нинішні прокурорські кадри
Опінії
Врятувати Україну шляхом морального виховання дітей: приклад Італії
Новини
Уряд Італії має намір скоротити податки з наступного року
Світ
Де декларації тих, хто вимагає впровадження антикорупційних реформ в Україні?
Політика