Created with Sketch.

Індія-Вірменія-Іран: союз трьох?

25.11.2022, 17:01

Кавказький вузол усе більше обростає новими учасниками. Єреван і Баку все ще не є самостійними гравцями навіть на тлі фіаско Москви.

Перед Тегераном постала явна загроза – виникнення сухопутного коридору між Туреччиною і Азербайджаном, відтак – і нарощення постач зброї останньому не лише від Туреччини, а й Ізраїлю. В Ірані цього дуже не хочуть.

А проте, зв'язки азербайджанців і євреїв дуже давні, що видно на прикладі "Кавказького Єрусалиму" – поселення Червона Слобода, населеного гірськими євреями. Баку активізував контакти з Тель-Авівом із 2013 року, коли іранський парламент сказав, що хоче переглянути Туркманчайську угоду 1828 року – іншими словами, висловив претензію на суверенну територію Азербайджану.

Посилення тюрків і євреїв на Кавказі – страшний сон для Ірану! У такому разі він буде відрізаний від Чорного моря й відповідних транспортних можливостей, а Іранський Азербайджан отримає краще підґрунтя, аби заявити про прагнення возз'єднатися з Азербайджанською Республікою.

Колишній міністр закордонних справ Ірану Камал Харразі називає цю перспективу "Туранським коридором під егідою НАТО". Звісно, що під НАТО він має на увазі не стільки Туреччину, скільки США і їхнього близькосхідного нукера – Ізраїль.

Іншого вибору, опріч як підтримувати Вірменію, в Ірану на сьогодні не має. Звідси й плани переорієнтувати Міжнародний транспортний коридор "Північ – Південь" з Азербайджану на Вірменію.

Таке проблематичне становище Ірану не входить у плани ще одного потужного гравця – Індії, якій теж потрібен коридор "Північ – Південь" як альтернатива китайському "Поясу і шляху". Ще більше загострює ситуацію той факт, що на боці Азербайджану виступив Пакистан – запеклий ворог Індії, звідси маємо ймовірність того, що невдовзі Індія продасть Вірменії реактивні системи залпового вогню "Пінака".

А що ж кажуть США? Здавалося б, вони захочуть використати будь-яку можливість для тиску на Іран, а тому підтримають Туреччину й Азербайджан.

Утім нещодавній візит Ненсі Пелосі й прийняття поправки Паллона, що обмежила американську допомогу Баку, свідчать про зворотне. Вочевидь, Вашинґтону не потрібна ситуація, де одна зі сторін отримає вирішальну перевагу й тим самим ще більше антагонізує суперників і викличе новий виток ескалації.

Сподіваємося, що схожа логіка не спрацює у випадку з Україною.
Читайте також
Німеччина виступає проти використання активів Кремля для допомоги Україні
Політика
Чи стане Вікторія Спартц лобісткою інтересів України?
Опінії
Дональд Трамп заявив про необхідність посилити підтримку України
Політика
Світ відхрещується від війни в Україні
Війна
Сьогодні ПАРЄ голосуватиме за вступ Косово в Раду Європи
Світ
ПАРЄ не визнала легітимність кремлівського бункерного щура владіміра путіна
Політика