Created with Sketch.

Іскра життя, або трагедія Ремарка

26.03.2024, 19:14

Відомий німецький письменник міжвоєнного періоду здобув світову славу своїми пацифістськими творами. Проте не мав сімейного щастя.

«Це тільки у безглуздих романах пишуть, ніби дух зламати не можна. Я знав прекрасних людей, яких перетворювали на худобу, що реве від болю. Майже всякий опір можна зламати, потрібен лише час і відповідні інструменти».

Вище наведені рядки із твору Еріха Марії Ремарка «Іскра життя», присвячені сестрі Ельфріді Шольц Ремарк. Жінку обезголовили нацисти під час Другої світової війни у 1943 році, нібито за державну зраду.

Ельфріда народилася 25 березня 1903 року і була молодшою дитиною у родині майстра палітурних справ Петера Франца Ремарка. Брат Еріх — на 5 років старший, тому особливих відносин між хворобливою дівчиною і парубком не було.

Їхні біографії розвивалися у різних просторах: після повернення з фронтів Першої світової війни Еріх писав бестселери, один з яких уже в 1930 році був екранізований у Голлівуді. Прозаїк емігрував з Німеччини, де до влади прийшли нацисти, отримавши американський паспорт.

Ельфріда двічі була заміжня й обидва рази невдало, працювала служницею, народила і незабаром втратила дитину, навчалася кравецької справи. Від 1940 року жила у Дрездені, шила вдома, в основному для приятельок або знайомих.

Однією з її постійних клієнток була офіцерська дружина Інґеборґа Рітцель. Саме їй під час примірки Ельфріда говорила, що «солдати — гарматне м'ясо, війна – гидота», що вона «терпіти не може Гітлера й із задоволенням вліпила б йому особисто кулю в чоло, якби надалася така можливість».

Якщо вірити доносу, написаному чоловіком фрау Рітцель зі слів дружини, Ельфріда бажала всім «патріотично налаштованим солдатським дружинам», щоб їхні чоловіки загинули на фронті. Це сталося у серпні 1943 року.

У вересні Ельфріда була заарештована ґестапо та доставлена до Берліна.
26 жовтня їй висунуто звинувачення, а всього за 3 доби відбувся судовий процес, перед яким в обвинуваченої навіть не було можливості зустрітися з адвокатом, бо режим вимагав крові.

Судячи із протоколів засідання, голова суду Роланд Фрайслер не дав Ельфріді Шольц Ремарк вимовити жодного слова на свій захист. Існують свідчення, що слуга нацистської Феміди оголосив наступне: «Ваш брат, на жаль, зник від нас, але Вам не втекти».

Прохання про помилування було відхилено за лічені дні. А ось із самою карою справа затягнулася: спершу гільйотинування було призначено на 25 листопада, але необхідні документи (нацистська бюрократія функціонувала до останнього) згоріли під час бомбардування Берліна.

Новий термін — 16 грудня, страту виконали у в'язниці Плетцензее. Позбавлений німецького громадянства ще 1938 року, Еріх Марія Ремарк, про загибель сестри дізнався лише після завершення війни; йому, як і всім, було очевидно, що Ельфріду обезголовили, намагаючись помститися письменнику.

Страта «Фрідхен», як кликали Ельфріду рідні, була однією із причин того, що Ремарк відмовлявся «жити серед німців» і довгі роки не наважувався відвідати Берлін. Він приїхав лише 1956 року — на фінальні репетиції своєї п'єси «Остання зупинка»; тоді ж навідався до Плетцензее, де 1953 року було відкрито перший меморіальний комплекс.

А проте, як раніше повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», холодного вечора 1950 року до Нижньотагільської музичної школи зайшла виснажена жінка, вдягнута у ватник і стоптані черевики. Це була бранка ГУЛАГу піаністка Віра Лотар-Шевченко.

Читайте також
Українська нація має нарешті стати господарем своєї землі
Опінії
Уроки тюремної анґлійської: досвід «Оленівки»
Опінії
Талановита і хоробра молодь торує шлях нам у світле майбуття
Війна
Довбаний парад лицемірства від західних партнерів Москви
Політика
Офіцери армії Наполеона відпускали полонених під чесне слово не воювати
Історія
Так, «як раніше» було, вже не буде ніколи
Опінії