Путін відповів арештами
29 травня в Елісті, столиці Республіки Калмикія, відбувся Чуулhн – національний з’їзд ойрат-калмицького народу, в якому взяли участь 170 делегатів від калмицьких громадських організацій і громад.
Про це повідомляє Центр дослідження безпекового середовища “Прометей” із посиланням на джерело в організаційному комітеті з’їзду.
Головною причиною скликання національного з’їзду організаційний комітет назвав “кризову і небезпечну ситуацію, в якій опинився ойрат-калмицький народ”, а також “дискримінацію прав, повноважень, інтересів народу і Республіки Калмикія федеральним центром”.
Делегати обговорили соціально-економічну та політичну ситуацію в республіці, а також поточне становище калмицького народу, ухвалили кілька рішень і резолюцій.
З’їзд постановив (169 голосів “за”, 1 “утримався”), що ойрат-калмики як представники національної, расової, культурної і мовної меншини можуть стійко зберігати етно-національну ідентичність протягом декількох поколінь тільки на території Республіки Калмикія. На інших територіях ойрат-калмики приречені на асиміляцію вже в другому або третьому поколінні. Тому катастрофічні рівень і якість життя в Калмикії відчувають не просто громадяни Росії, а представники етнічної спільноти. Такий стан справ є прихованою або м’якою формою асиміляції і етноциду або геноциду з боку російської влади.
“В умовах відсутності чесних виборів керівниками Республіки Калмикія багато років призначаються практично найодіозніші та неефективні регіональні керівники в Росії. Незважаючи на численні декларації, не вирішена проблема питної води на території Калмикії, і вона залишається територією з найнижчою забезпеченістю населення водою в Росії. В результаті кризи російського федералізму відбулася повна втрата самостійності Республіки Калмикія. Внаслідок цілеспрямованої політики нерівності мов, культур і прав корінних народів Росії все більше представників ойрат-калмицького народу втрачає рідну материнську мову і національно-культурну ідентичність”, – заявили учасники Чуулhн.
Також з’їзд звинуватив російську владу в численних порушеннях прав людини і переслідуванні політичних опонентів. Дошкульній критиці делегати піддали не тільки федеральне, а й республіканське керівництво: “Криза політичної влади в Калмикії значно загострилася: нинішній керівник Калмикії Бату Хасіков втратив контроль над тим, що відбувається в республіці, демонструючи нездатність дієво захищати інтереси і права ойрат-калмицького народу, і значною мірою проявляє політичну та управлінську недієздатність, а більшість депутатів Народного хуралу (парламенту) Калмикії абсолютно неспроможні приймати закони, виходячи з інтересів республіки. У Калмикії, незважаючи на народжуваність вище середньоросійського рівня, значно знизилася і продовжує знижуватися чисельність населення”.
З’їзд висловив побоювання щодо можливої втрати статусу республіки і подальшої асиміляції калмиків, а також визнав недоцільним знову звертатися до Москви зі скаргами та закликами про допомогу, звинувативши федеральний центр “у проведенні щодо громадян і народів Росії політики залякування, примусу й обману”.
Делегати Чуулhн – З’їзду ойрат-калмицького народу вирішили:
• підготувати і запропонувати суспільству адекватну Програму дій в умовах нинішньої антинародної влади та Програми розвитку Республіки Калмикія на випадок зміни нинішньої влади;
• активно домагатися проведення на всіх майбутніх виборах до всіх місцевих і регіональних представницьких та виконавчих органів влади сміливих і відповідальних людей, що ставлять інтереси республіки й народу вище вузьких групових інтересів, корисливих потреб і вказівок керівництва;
• сформулювати й висунути конкретні вимоги по зміні політики федерального керівництва щодо Республіки Калмикія та ойрат-калмицького народу;
• підготувати й опублікувати протягом року проєкт нової конституції Республіки Калмикія, забезпечити його широке обговорення і просування в суспільстві;
• отримати статус члена міжнародних організацій, які об’єднують корінні народи і національно-етнічні, культурні та мовні меншини;
• підготувати в найближчі 2 роки проєкт виборчого кодексу, що регулює проведення виборів в місцеві та регіональні органи влади Республіки Калмикія;
• визначити параметри й напрямки реалізації конституційного принципу самовизначення народів щодо ойрат-калмицького народу в рамках несприятливої діючої політичної системи і ситуації.
Делегати Чуулhн – З’їзду ойрат-калмицького народу зажадали:
Після завершення Чуулhн були затримані троє делегатів, членів конгресу ойрат-калмицького народу – національного виконавчого органу, обраного на з’їзді:
Про це учасники з’їзду зробили заяву:
Напередодні Чуулһн-З’їзду ойрат-калмицького народу організатори отримали від влади застереження про “неприпустимість проведення неузгодженого публічного заходу”.
Перший такий з’їзд відбувся у 2015 році, другий планувався на травень 2018 року, але був зірваний – в останній момент власники кафе, в якому він повинен був відбутися, відмовили організаторам.
Нинішній Чуулһн анонсувався як такий, де калмики можуть обговорити питання державності.