Кремль втрачає ще один важіль впливу на Європу.
У фокусі світових видань – як вплине на газовий ринок континенту відмова України надалі транспортувати у ЄС російський газ.
Чи не всі провідні медіа написали про припинення Україною постачання російського газу з 1 січня після закінчення п’ятирічної транзитної угоди.
«Закриття одного з найстаріших газових маршрутів росії до ЄС було очікуваним і відбулося в той момент, коли війна Москви в Україні невдовзі вступає в четвертий рік. Міністерство енергетики України заявило, що розірвало угоду «в інтересах національної безпеки», - відзначають у CNN.
Також у виданні додають, з моменту початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, Європейський Союз намагався диверсифікувати своє енергопостачання та зменшити свою залежність від росії. За даними Європейської ради, імпорт трубопровідного газу до Європейського Союзу з росії різко скоротився, впавши з понад 40% у 2021 році до приблизно 8% у 2023 році.
Після закриття маршруту через Україну у росії залишиться лише один спосіб доставлення газу по трубах до Європи: через газопровід «Турецький потік», який проходить через Туреччину до Болгарії.
У Reuters зауважують, що росія та колишній Радянський Союз витратили півстоліття на створення значної частки європейського газового ринку, яка на піку становила близько 35%, але війна майже знищила цей бізнес для Газпрому. У виданні нагадують, що газопровід Ямал - Європа через Білорусь також був закритий, а маршрут Nord Stream через Балтійське море до Німеччини був підірваний у 2022 році.
У 2023 році росія поставила через Україну близько 15 млрд кубометрів газу, що менше порівняно з 65 млрд кубометрів, коли останній п’ятирічний контракт почався у 2020 році.
У BBC додають, що росія все ще може відправляти газ до Угорщини, а також Туреччини та Сербії газопроводом «Турецький потік» через Чорне море.
«Припинення транспортування через Україну означає кінець ери дешевого російського газу в ЄС. Словаччина постраждала найбільше, тоді як Європейська комісія каже, що вплив буде обмеженим завдяки ретельному плануванню та альтернативним поставкам. Однак стратегічний і символічний вплив для всієї Європи є величезним. росія втратила важливий ринок, але її президент владімір путін каже, що країни ЄС постраждають найбільше», - пишуть британські журналісти.
Європейська комісія також заявила, що газова система континенту є «стійкою та гнучкою" і має достатню потужність, щоб впоратися з припиненням транзиту через Україну.
Хоча у The Guardian кажуть, що експорт припиняється на Новий рік зимою, коли Європа очікує різкого похолодання і має більші, ніж зазвичай, проблеми з падінням газових резервів.
«Можливо, Україна зможе задовольнити свій власний попит на газ після відключення за нормальних погодних умов, покладаючись на власне виробництво та зберігання викопного палива, але Міжнародне енергетичне агентство заявило, що холодніша за середню зима може збільшити кількість газу, необхідного Україні. Різке похолодання цього тижня вже виглядає як одне з найважчих випробувань для європейських газових ринків за останні роки після періоду, коли запаси спалювалися найшвидшими темпами з початку енергетичної кризи», - відзначають у виданні.
Однак у виданні також наголошують на тому, що це «момент геополітичного значення», як сказав незалежний аналітик ринку газу Том Марзек-Мансер, бо припинення транзитної угоди закриває головну газову артерію, що з’єднує російські запаси газу з Європою. «А це може означати, що країни Східної Європи імпортуватимуть більше газу з ринків північно-західної Європи», - додав експерт.
У Der Spiegel зауважують, що Словаччина, яка межує з Україною, масово протестувала проти рішення Києва зупинити потік російського газу. Також там кажуть про складну ситуацію в Молдові.
«Ліворадикальний прем'єр-міністр Роберт Фіцо, якого критики звинувачують у проросійській позиції, пригрозив припинити поставки електроенергії зі Словаччини в Україну», - пишуть німецькі журналісти.
Та у Politico відзначають, що Україна називає блефом заяву влади Словаччини. Міністр енергетики України Герман Галущенко також каже, що Київ може купувати електроенергію в Румунії та Польщі, якщо втратить постачання з Братислави.
Нагадаємо, що у 2024 році бізнес-партнери російського «Газпрому» Козицькі розпочали свою загарбницьку експансію на Полтавщину.
Наплювавши на всі норми людського співіснування, та закони, які діють в Україні.
«Останній Бастіон», в рамках журналістського розслідування неодноразово повідомляв, що Зіновій Козицький та Карел Комарек є співзасновниками ТОВ «Горизонти», афільованим з «Газпромом».
Карел Комарек відомий як багаторічний партнер російського «Газпрому, працював і продовжує працювати з мафіозним сімейним кланом «патріота» Зіновія Козицького.
Він не припинив співпраці із головною російською газовою компанією ані у 2014 році, а ні у 2022-му після початку повномасштабного вторгнення.
Разом із «Газпромом» Комарек побудував газосховище у Чехії, яке росіяни припинили використовувати у повному обсязі лише після введення в дію 10 пакету санкцій ЄС, через прийняття якого долю «Газпрому» була скорочена у спільному проєкті Moravia Gas Storage a.s з 50%+ до 3%. Імовірно остаточно відносини з «Газпромом» Карел Комарек розірвав лише у червні 2024 року під тиском влади Великої Британії, де він розвиває лотерейний бізнес, але схоже, що це не так.
Також з 2011 року Карел Комарек володіє у росії нафтогазовим бізнесом, зокрема, нафтовим терміналом «Самара», який, за даними СБУ та Держфінмоніторингу, ще до повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році, брав участь у постачанні нафтопродуктів до так званих «ДНР» та «ЛНР».
Згідно із заявою компанії Комарека MND, термінал начебто був проданий восени 2022 року. Проте деталі угоди досі не опубліковані.
Суд зобов'язав СБУ розпочати досудове розслідування, та встановити винних в тому, чому родина голови Львівської ОВА Максима Козицького не розірвала стосунків із власником нафтогазового бізнесу в росії, багаторічним партнером «Газпрому» Карелом Комареком ані у 2014 році, ані у 2022-му й продовжила видобувати український газ із другом Медведєва.
Провадження мало бути відкрито за такими статтями:
Але уповноважена особа СБУ, всупереч ухвалі суду, проголошеній Іменем України, вперто не виконує рішення суду, захищаючи афільований з росією клан, сподіваючись уникнути кримінальної відповідальності за ст. 382 КК України.
Бізнес-зв’язки родини голови Львівської ОДА Максима Козицького з чеськими фірмами мільйонера Карела Комарека дуже тісні. Це видно в тому числі і з кіпрських, і з нідерландських реєстрів. Водночас російські хвости продовжують стирчати і з «Західнадрасервіс» Козицьких, і ще більше з компаній MND Group. Про це активно пише в тому числі західна преса. Чому на третьому році війни Козицькі не хочуть відмовлятись від партнерства з «газпромівським» товаришем – питання радше риторичне. Але ця інформація має спонукати українські правоохоронні органи звернути увагу на бізнес родини очільника Львівської ОДА більш предметно.