Пекін посилює свій геополітичний вплив в Азії. Крім Астани, Бішкека, Улан-Батора і Пхеньяна тепер опинився і Тегеран...
Сьогодні, 16.II.2023, завершився триденний візит Президента Ірану Ібрагіма Раїсі до Китаю. У міжнародних експертних колах до цього візиту одразу ж поставилися з пересторогою.
Чому? Ну, бо Китай і так вже встановив свій васалітет у РФ, а значить і у Білорусі у купі, давно контролює КНДР, а тепер переключився ще й Іран, а значить і на Сирію в купі.
Тá до широких геополітичних планів та амбіцій товариша Сі Цзіньпіна ми повернемося згодом. А поки, розберемося – з чим Раїсі поїхав до Сі, і що Сі пообіцяв йому навзаєм.
Почнемо з того, що Сі сам запросив маріонетку аятолли Алі Хеменеї, але оформлено це було інакше: близькі до Раїсі медіа подали його візит до Китаю як «особистий прорив», а головною метою назвали «нейтралізацію санкцій». Хоча насправді – все глибше.
Річ у тім, що товарообіг між країнами впав і наразі становить близько $14 мільярдів, тож насправді, нейтралізовувати санкції не дуже той вдається. Так, було підписано низку угод, так, Сі та Раїсі узгодили подальші кроки в рамках реалізації стратегічного двостороннього договору про співпрацю від 2021 року, розрахованого на 25 років.
Та головне в цьому не це, а якраз-таки глобальні наміри та апетити Сі на геополітичній арені. Раїсі привіз до Пекіна ґарантії, що Іран завершив усі формальні процедури для вступу до Шанхайської організації співробітництва (далі, ШОС – прим. ред.).
До речі на саміті ШОС у Самарканді у вересні минулого року, ганебному для Путіна до речі, Сі та Раїсі бачились востаннє. Знову ж таки Раїсі там був на запрошення товариша Сі.
Та найголовніший момент не у формальному повноправному членстві Ірана в ШОС, а от в чому: Сі привітав наміри Тегерана вступити не тільки в ШОС, а й в БРІКС. А оце, ну, дуже цікаво!
Що таке БРІКС? Це – неформальний економічний союз 5 країн: Бразилія, РФ, Індія, Китай, ПАР (англійською BRICS), – у статуті якого записано, що організація побудована (!) на принципах невтручання та взаємоповаги.
Та, на мій погляд Сі втрутився – далі нікуди. Якщо по РФ питань нема, то по Бразилії та ПАР – дуже навіть є: чи захочуть вони бути в організації, куди входитиме не тільки країна-терорист РФ, а ще й країна-терорист Іран?
Маю великі сумніви, навіть не дивлячися на те, що Луїз Інасіу Лула да Сілва – лівак, а у Сиріла Рамафоси забагато "скелетів у шафі". Про Індію взагалі мовчу, адже той різкий дрейф геть від Пекіна і Москви, який зараз демонструє Індія – не помітити важко.
Тому, думаю, незабаром БРІКС може зазнати переформатування, хоча абревіатура збережеться, просто замість Бразилії буде Білорусь, замість Індії – Іран, а замість ПАР – Сирія. Ляльковод Сі готується до війни заздалегідь і вибудовує власну геополітичну павутину, "беручи під крило" тих, кому немає куди йти.
Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт