Created with Sketch.

Комуністичний Китай узяв «під крило» шиїтський Іран

16.02.2023, 21:31

Пекін посилює свій геополітичний вплив в Азії. Крім Астани, Бішкека, Улан-Батора і Пхеньяна тепер опинився і Тегеран...

Сьогодні, 16.II.2023, завершився триденний візит Президента Ірану Ібрагіма Раїсі до Китаю. У міжнародних експертних колах до цього візиту одразу ж поставилися з пересторогою.

Чому? Ну, бо Китай і так вже встановив свій васалітет у РФ, а значить і у Білорусі у купі, давно контролює КНДР, а тепер переключився ще й Іран, а значить і на Сирію в купі.

Тá до широких геополітичних планів та амбіцій товариша Сі Цзіньпіна ми повернемося згодом. А поки, розберемося – з чим Раїсі поїхав до Сі, і що Сі пообіцяв йому навзаєм.

Почнемо з того, що Сі сам запросив маріонетку аятолли Алі Хеменеї, але оформлено це було інакше: близькі до Раїсі медіа подали його візит до Китаю як «особистий прорив», а головною метою назвали «нейтралізацію санкцій». Хоча насправді – все глибше.

Річ у тім, що товарообіг між країнами впав і наразі становить близько $14 мільярдів, тож насправді, нейтралізовувати санкції не дуже той вдається. Так, було підписано низку угод, так, Сі та Раїсі узгодили подальші кроки в рамках реалізації стратегічного двостороннього договору про співпрацю від 2021 року, розрахованого на 25 років.

Та головне в цьому не це, а якраз-таки глобальні наміри та апетити Сі на геополітичній арені. Раїсі привіз до Пекіна ґарантії, що Іран завершив усі формальні процедури для вступу до Шанхайської організації співробітництва (далі, ШОС – прим. ред.).

До речі на саміті ШОС у Самарканді у вересні минулого року, ганебному для Путіна до речі, Сі та Раїсі бачились востаннє. Знову ж таки Раїсі там був на запрошення товариша Сі.

Та найголовніший момент не у формальному повноправному членстві Ірана в ШОС, а от в чому: Сі привітав наміри Тегерана вступити не тільки в ШОС, а й в БРІКС. А оце, ну, дуже цікаво!

Що таке БРІКС? Це – неформальний економічний союз 5 країн: Бразилія, РФ, Індія, Китай, ПАР (англійською BRICS), – у статуті якого записано, що організація побудована (!) на принципах невтручання та взаємоповаги.

Та, на мій погляд Сі втрутився – далі нікуди. Якщо по РФ питань нема, то по Бразилії та ПАР – дуже навіть є: чи захочуть вони бути в організації, куди входитиме не тільки країна-терорист РФ, а ще й країна-терорист Іран?

Маю великі сумніви, навіть не дивлячися на те, що Луїз Інасіу Лула да Сілва – лівак, а у Сиріла Рамафоси забагато "скелетів у шафі". Про Індію взагалі мовчу, адже той різкий дрейф геть від Пекіна і Москви, який зараз демонструє Індія – не помітити важко.

Тому, думаю, незабаром БРІКС може зазнати переформатування, хоча абревіатура збережеться, просто замість Бразилії буде Білорусь, замість Індії – Іран, а замість ПАР – Сирія. Ляльковод Сі готується до війни заздалегідь і вибудовує власну геополітичну павутину, "беручи під крило" тих, кому немає куди йти.

Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт

Читайте також
Як кайзерівська Німеччина схилялась на бік більшовицької Москви
Опінії
Сьогодні час активно працювати із Конґресом США
Політика
Стамбульский шанс
Політика
Товариш Сі придбав собі Колумбію
Світ
Трамп вагається через неврівноваженість Сатаньягу
Політика
Туреччина висловила готовність брати участь у моніторингу припинення вогню
Війна