Created with Sketch.

Майже вся Антарктида вкрита дюнами

15 вересня, 11:45
Фото: Nature Geoscience

Говорячи про пустелі, найчастіше уявляємо Сахару, Атакаму, Ґобі чи Олешківські піски. Однак під це визначення підходить й... Антарктида!

Це також ненаселене та вкрай суворе середовище з екстремальними температурами. Хоч там і багато води, але вся Антарктида знаходиться під покривом снігу та льоду, а отже, недоступна для рослинності.

Французькі дослідники проаналізували тисячі супутникових знімків поверхні крижаного материка і з'ясували, що майже на ньому всюди зустрічають поздовжні дюни. Такий рельєф, вказано на шпальтах Nature Geoscience, часто трапляється на супутнику Сатурна — Титані.

Команда західноєвропейських науковців дізналися, які саме вітри формують антарктичні дюни та знайшла розбіжності, що розкривають деталі клімату на континенті. Впродовж 2018-2021 років супутники відобразили приблизно 60% поверхні — решта припадає на ущелини та прогалини у спостереженнях.

Загалом фахівці обробили 33 тисячі знімків, отримані від орбітальних супутників Landsat 8, Sentinel-2 та Pleiades. Вони очищали зображення від хмар, визначали орієнтацію дюн за допомогою інтегральних обчислень й аналізу даних про вітер, що дув над Антарктидою, починаючи від 1940 року.

«Найпоширенішими дюнами виявилися лінійні — ці довгі хвилясті смуги займають до 95% досліджуваної території. Така повсюдність свідчить, що вони, мабуть, зустрічаються по всій Антарктиді. Інші 5% становлять дюни на висоті 3000 м над рівнем моря, де вітер слабший і снігу випадає менше.

Особливість формування антарктичних дюн (ближче до берега, де багато снігу, вони витягувалися, хоча мали набирати висоту) підказала нам, що для накопичення їм не вистачає матеріалу. З'ясувалося, що справа у спіканні частинок снігу: після випадання дюни зв'язуються одна з одною і буквально кам'яніють, особливо під впливом температури. Тому у центрі Антарктиди, де холодніше, дюни рухливіші, ніж біля берегів», — повідомили науковці.

Також медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що в Антарктиді китайці збудували собі нову станцію. Аналітики вважають, що Сі Цзіньпін може використовувати науково-дослідний об'єкт для шпигунства.

Читайте також
Як мозок відрізняє кохання, дружбу і прив’язаність?
Життя
Чи належала Туринська плащаниця Ісусу Христу?
Історія
Науковці розкрили таємницю єґипетської «крикливої мумії»
Світ
Відновлення лісів Амазонії відбувається критично повільно через посуху
Життя
Перші землероби прийшли у Британію з України — науковці
Історія
Авари практикували багатоженство — угорські генетики
Історія