Бердянський порт у 2025 році планують перетворити на основний зерновий хаб. Усе задля експорту викраденого на Півдні українського зерна.
Як стало відомо з надійних джерел, до 8 серпня поточного року у Бердянському порту окупаційна влада має відкрити окремий пункт митного оформлення вантажів. Цей процес погоджено особисто із путіним за зверненням так званого віцепрем'єр-міністра РФ Віталія Савєльєва, що курує питання транспорту.
При тому, що основним формальним обґрунтуванням зазначено необхідність систематизувати та посилити державний контроль над приймання закордонних вантажів на територію РФ. Головне ж завдання — перенесення митного оформлення зерна з українських окупованих територій безпосередньо у Бердянськ.
Нині митне оформлення експортних вантажів, які проходять через порт Бердянська, здійснюється органами Федеральної митної служби, що розташовані на території Краснодарського краю. Така схема застосовується через «специфіку ставлення іноземних покупців до новоутворених російських територій» комплексні заходи із «маскування» українського зерна під російське.
Це суттєво збільшує час вивезення товарів та витрати російських експортерів. Створення пункту пропуску у порту Бердянська скоротить час оформлення, простою завантажених суден і дасть змогу уникнути подвійного перевантаження (основного засобу маскування крадіжки зерна) для прямого виходу у закордонні порти.
Чому Бердянськ? Порт Бердянськ дозволяє примати кораблі із дедвейтом до 10 000 т. Це менше за Маріупольський чи Новоросійський порти, але вдвічі більше за порти Азов і Ростов-на-Дону, із дедвейтом до 5 000 т.
Вантажообіг морського порту Бердянськ складає 40% від 2020 року, коли він становив 2,15 мільйона тонн. Єдиний вантаж, що виходить із порту на зараз - зерно, зібране в окупованої частини Запорізької області, яке на 100% йде на експорт.
Основною країною-покупцем раніше виступала Сирія; проте зараз після падіння асадівського режиму росіяни розглядають за основного споживача Єґипет. Загалом в окупованій частині Запорізької області було зібрано врожай на 1,7 млн т зернових (до 79,5% складають пшениця).
Наголосимо, що майже всі зернові було відвантажено для експорту через різні Азовсько-Чорноморські порти, серед яких Бердянськ не складав переважну більшість. 2025 року Кремль має наміри докорінно змінити ситуацію та перетворити саме Бердянськ на основний зерновий хаб із морського експорту краденого українського зерна.
Це буде напряму стосуватись і порту Маріуполь, оскільки об'єми перевалки зерна планується скерувати у Бердянськ, залишивши Маріуполю вантажі індустріального значення (надра, металопрокат та брухт). Окрім прямої зміни номенклатури вантажів, переформатування Бердянського порту буде мати прямі наслідки у соціально-демографічній сфері.
Цього року Кремль розглядає збільшення цільового фінансування інфраструктури Бердянська та старту масованого іпотечного будівництва за прикладом Маріуполя для ефективного заселення росіянами. У купі з планами зі створення Бердянського зернохабу у порту такий план стає зрозумілим та цілком очевидним.