Created with Sketch.

Мовна окупація українців: російська повертає втрачені позиції

31 жовтня, 12:33
Фото: Facebook

Або ми як держава та суспільство перейдемо до дієвішої й наступальної мовної політики, або Україна не матиме майбутнього. Третього не дано!

Усіх, хто надмірно зрадів новині про те, що українська мова переможно шириться соціальними мережами, закликаємо читати далі заголовків і уважно придивитися до даних, оприлюднених Центром контент-аналізу. А дані свідчать — сиутація не лише не надто райдужна, але й загрозлива!

Зверніть увагу на ці діаграми. Якщо у 2022 і 2023 роках відбувалося виразне зростання частки української мови у соцмережах, то в 2024-му воно в одних соцмережах це зростання вповільнилося, в інших — зупинилося.

Натомість у мережах, якими найактивніше користуються діти та молодь, узагалі почався зворотній процес русифікації. Нове змосковщення українців на марш, без перебільшення:

Тобто навіть попри війну намічається тенденція до рерусифікації соцмереж!

І, звичайно, ця тенденція не сама собою з'явилася. Вона постала через цілеспрямовані зусилля РФ і практично повну відсутність системної мовно-інформаційної політики (зокрема щодо соцмереж) з боку української держави.

Якщо ми, українці, не усвідомимо загрози, ми не зможемо її подолати. Коли зараз, у час війни із РФ і відповідних суспільних настроїв та можливостей держави, почалася рерусифікація соцмереж, то у повоєнний час цей процес набуде значно потужнішого характеру.

Зважаймо на потенційне зниження суспільного імунітету до російських впливів і зростання можливостей росіян впливати на наше інформаційне поле. Перш за все, через фінансові, політичні та інші механізми.

Це стосується не лише соцмереж: дослідження свідчать про стрімке зростання спілкування російською мовою, наприклад, у школах. Ці тенденції (поки лише тенденції) — вбивчі для нашої країни.

Якщо Україна не стане всуціль україномовною (на цьому етапі — на контрольованій території), вона не матиме майбутнього, з багатьох взаємоповязаних причин. Звісно, можна дискутувати, наскільки швидко і якими методами можливо досягти цієї повсюдної україномовності.

Але... але показником правильного розвитку подій має бути стійке і значне зростання частки української мови в усіх галузях суспільного життя. Впродовж останнього року, всупереч бадьорим заголовкам, цього зростання практично нема, а в окремих важливих сегментах є падіння і рерусифікація.

Насамкінець наголосимо, що важливо ясно усвідомити цей момент і діяти відповідно.
Читайте також
Видання The Economist підрахувало кількість полеглих захисників України
Війна
РФ досі одна із багатих країн світу
Економіка
Європейці скептично ставляться до перемоги України
Політика
Закон про мобілізацію — які зміни чекають на військовозобов'язаних
Війна
Студентів-медиків Прикарпаття утискають через українську мову
Політика
Затримано ексзаступника голови Вищого господарського суду Артура Ємельянова
Політика