Created with Sketch.

На болотах виє бункерний щур, а у Києві дядько Байден

20.02.2023, 19:06
Фото: Google

20 лютого 2023 року запам'ятається всім нам як переломна мить у війні проти російського агресора. Колективний Захід уже відпустить Україну.

Дуже значущий візит, враховуючи як дату, так і ситуацію. А ще те, як Президент США сам наполіг на візиті до Києва не дивлячись на те, що йому пропонували польсько-український кордон, ну максимум – Львів.

Та не треба переоцінювати його, хоч таємниці істини завжди відкриті у символах та образах. Саме тому, не переоцінював, але й недооцінював би, адже хоч ніхто і не очікує завтра капітуляції РФ – геополітичне значення візиту дійсно величезне.

Перше й основне: Джозеф Байден чітко показав Владіміру Путіну, що Україна належить до Західного Світу і перебуває під протекторатом США. Чіткіше нікуди просто.

Друге: Байден чітко показав, що приїхав підтримати Україну не лише на словах, але й на ділі. Американський лідер анонсував чергові пакети військової та фінансової допомоги.

І третє: його візит до Європи не обмежується Україною і завтра (21.II.2023), як раз під час виступу Путіна перед Федеральними зборами, – він перебуватиме у Польщі. Там, переконаний, Байден ще раз наголосить на необхідності всебічної підтримки України задля нашої перемоги.

Окрім вищезазначеного, у візиті Байдена до України існує ще й суттєвий кулуарний бекґраунд. Це зустріч 18.II.2023 на полях Мюнхенської конференції з питань безпеки Державного секретаря США Ентоні Блінкена та Міністра закордонних справ КНР Вана Ї.

Під час цієї події пан Блінкен попередив свого китайського vis-à-vis про наслідки у випадку, якщо комуністичний Китай розпочне постачати до РФ летальну зброю. Так от, паралельно з візитом Байдена до Києва – Ван Ї нині прибув до Москви.

Цей візит головного китайського дипломата був анонсований давно, у рамках підготовки квітневого візиту Сі Цзіньпіна. І зрозуміло, що зустріч із Блінкеном та сюрприз від Байдена – підкорегували основну програму.

Як? Поміркуємо...

З одного боку, КНР дуже потрібно показати, що США їй не указ. Це вписується у програмну парадигму виступу товариша Сі про двополярний світ, про який він згадав у своїй промові після переобрання на пост генерального секретаря ЦК КНР.

А з іншого – Пекін банально не може дозволити собі ігнорувати натяки Вашинґтона з огляду на колосальну залежність від США та їхніх союзників у контексті експорту-імпорту. Додатково, товариш Сі 24.II.2023 планує виступити із широкою промовою про мир в Україні, а значить будь-які кроки Путіна, що суперечитимуть "мирній візії" комуністичного лідеру Китаю – неприпустимі.

Таким чином, можна передбачити, що "історична" промова Путіна 21.II.2023 перед Федеральними зборами радше походитиме на суповий набір коридорної бюрократії та ракоголової пропаганди ніж на щось суттєве, а головне – конструктивне. Звісно, войовнича риторика буде, у Путіна немає іншого виходу, але вона матиме незриму стелю, за яку стрибати не можна.

Чи може Ван Ї чимось обнадіяти бункерного? Може; та обнадіяти – не значить зробити, а в цей час наші союзники, натхненні візитом Байдена перейдуть до більш рішучих дій.

І це не голий, оптимізм, а якраз-таки символ, у якому криється таємниця істини. Останнім Президентом США, який був у Києві – був Джордж Буш-молодший у 2008 році, за часів відносно спокійного часу президентства Віктора Ющенка.

Барак Обама і Дональд Трамп проігнорували можливість візиту, а Байден, при тому під час повномасштабної війни – ні. Це сигнал для всіх союзників і партнерів – настав час діяти ще рішучіше ніж раніше і вони діятимуть!

А КНР як завжди тихо вичікуватиме, зважуватиме та балансуватиме, однією рукою підживлюючи російський васалітет, а іншою – набиратиметься сил для повноцінного виходу на світову геополітичну арену. Ще не час для комуністичного Китаю.

Товариш Сі й так злий на Путіна за те, що той програв війну політично, паралельно об‘єднавши цивілізований світ. Йому не потрібно аби він став ще сильнішим, а тому і підживлюватиме Путіна, але і різких рухів не дозволить.

Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт

Читайте також
Трамп рухається у правильному напрямку
Політика
Чому Трамп хоче мобілізувати 18-річних українців?
Політика
Європейці не хочуть вилазити із зони комфорту, оплаченої українською кров'ю
Політика
Камо Грядеши, Світ?
Війна
Прем'єр Ґренландії заявив, що вони не хочуть бути ні частиною США, ні Данії
Світ
Підтримка України відповідає інтересам США з фінансового погляду
Економіка