Created with Sketch.

Найдавніший у світі очний протез зробили давні перси

18.06.2023, 19:07

Близькосхідна імперія, яку підкорив і знищив еллін Александр Македонський, славилася своєю передовою медициною та наукою.

Зокрема, перські винахідники зуміли створити перший відомий світі на сьогодні очний протез. Сталося це приблизно між 2900 і 2800 роками до Різдва Христового.

Артефакт було знайдено археологами під час розкопок так званого "Спаленого міста" (Шахр-е-Сухтег) у грудні 2006 року у пустелі Сістан. «Він являє собою штучне очне яблуко чорного кольору», – прокоментував керівник експедиції доктор наук Мансур Саджаді.

Якщо точніше, то протез має напівсферичну форму, діаметром трохи більш як 2,5 см (тобто, рівно 1 дюйм – прим. ред.). Його зроблено з дуже легкого матеріалу, ймовірно, бітумної пасти.

Поверхня штучного ока вкрита тонким шаром золота з вигравіюваним центральним колом (що представляє райдужну оболонку) і золотими лініями із візерунком сонячних променів. Жінка, чиї останки були знайдені зі штучним оком, мала зріст 1,82 м, що набагато вище звичайних жінок того часу.

З обох боків ока просвердлені крихітні отвори, через які золота нитка могла утримувати очне яблуко на місці. Оскільки мікроскопічне дослідження показало, що в очній западині були чіткі відбитки золотої нитки, протез довгий час використовувався за життя носія.

«Скелет жінки ми датували між 2900 і 2800 роками до нашої ери. Це дуже цінна знахідка. На загал, місцевість Шахр-е-Сухтег – це унікальна археологічна пам'ятка, де колись існувало значне поселення доби бронзи, пов'язане з культурою Джірофт», – пояснив доктор наук Мансур Саджаді.

Між тим, як раніше вже повідомляв "Останній Бастіон", неподалік колишньої столиці середньовічної держави ерзян Арзамас (Ерзямас ош) виявили та розграбували тисячолітній могильник.

Читайте також
Норвезькі археологи розкопали прядку зі свастям
Історія
Алістер Кроулі та українське питання
Книги
В Анталії, ймовірно, виявлено саркофаг Миколи Чудотворця
Історія
Українські дослідники виявили перші портрети засновників Києва
Історія
День української писемності на честь першопросвітника Нестора
Історія
Француз натрапив на язичницьке поховання у підвалі свого будинку
Світ