Напівремонт від місцевих чинуш дошкуляє місцевим мешканцям, перехожим та водіям. Що ми бачимо, коли їдемо чи йдемо цією горе-вулицею? Бетонні блоки, табличка, що сповіщає про ремонт, розритий асфальт, поряд купа піску та щебню і, дуже часто, жодного працівника, для якого ця інфраструктура, власне, і створена.
Дощі розмили й так слабенький асфальт, який «за доброю традицією» кладуть в дощ або сніг, а під ним доживає свого віку старий, 30-річний колектор. Тому керівництво «Полтававодоканалу» вирішило «добродушно» його відремонтувати, побачивши в ремонті застарілого колектору ще одну схему для відмивання грошей.
Тому в жовтні минулого року приймається рішення перекрити вулицю й почати замінювати колектор на новий. Й знову ремонти починаються в передзимову пору року.
Проходить час, й навесні наше «доблесне» керівництво «Водоканалу» вже каже, що на так званий «ремонт» витратили 10 мільйонів гривень, але, мовляв, дайте ще 20-30 мільйонів, й нібито ремонт буде завершено. А будівельні роботи якісь примарні: коли є, коли нема. До речі, займається ремонтом ТОВ «Асфер Груп», на балансі якої ще цілий ряд ремонтів по місту. Цій компанії довіряють багато робіт по містку, а відремонтувати звичайний колектор вона нездатна.
На травневі свята відбулася ще одна прикра подія: нагрянув ливень й змив 20-тонну гору піску й щебню, очевидно, завдавши чималих збитків ремонтникам. Але і з цієї ситуації підрядники, мабуть, теж знайшли вигоду: можна ще попросити у влади грошенят, а потім їх благополучно витратити на щось інше. А ремонт так і не завершений, хоча пройшов вже майже рік.
А вулиця тим часом має дві сторони: одну, загороджену бетонними блоками, з розритим асфальтом й покритим зверху щебнем, та іншу, більш-менш рівну, по якій пересуваються «вахтовим» методом перехожі та проїжджають автівки.
Нещодавно полтавців обнадіяли, що в жовтні повноцінний рух по вулиці Шолом-Алейхема відновиться. Зараз же «Водоканал» сетує на те, що в них знову немає грошей, щоб завершити ремонт.
Є підстави вважати, що ця епопея з ремонтом колектору та асфальтуванням може затягнутися довше, ніж на пару місяців. Цілком ймовірно, що ремонт будуть проводити й в наступному році.
Ігор Давиденко