Created with Sketch.

НАТО – не єдиний альянс, до якого країни прагнуть приєднатися

27.07.2023, 14:11
Фото: google

Коротка історія альянсу «П’яти очей».

Найпотужніші у світі державні агентства спостереження створили альянс для обміну розвідданими, відомий як «П’ять очей» (Five Eyes, FVEY), мета якого — відстежувати та обмінюватися онлайн-діяльністю користувачів Інтернету для захисту національної безпеки.

Понад 75 років Австралія, Канада, Нова Зеландія, Великобританія та США обмінювалися розвідданими одна з одною в рамках цього альянсу. «П’ять очей» все ще дуже активні в ХХІ столітті, хоча вони не такі відомі, як їхній молодший брат НАТО.

Щоб протистояти зростанню могутності Китаю, члени "П'яти очей" нещодавно розширили дії альянсу за межі обміну розвідувальними даними на сферу політики. Тепер генеральні прокурори Five Eyes регулярно зустрічаються, як і міністри фінансів і оборони.

У листопаді 2020 року колись таємний альянс «П’ять очей» зробив сміливий крок, публічно випустивши спільну заяву, засуджуючи закон про національну безпеку Китаю за «підрив високого ступеня автономії Гонконгу».

Протягом багатьох років кілька країн розглядалися як потенційні кандидати на приєднання до «П’яти очей», зокрема Індія, Ізраїль, Німеччина та Південна Корея.

Зараз найбільш імовірним кандидатом є Японія. Наприкінці 2016 року Австралія та США підписали тристоронню угоду з Японією про поглиблення таємної співпраці у сфері безпеки. Станом на 2020 рік міністр оборони Японії з ентузіазмом виступав за приєднання до «П’яти очей». У 2021 році посол Японії в Австралії стверджував, що «з точки зору інтересів і можливостей Японія є найкращим кандидатом» для розширення «П’яти очей».

У 2022 році підкомітет Палати представників США з розвідки та спеціальних операцій «визнав, що ландшафт загроз суттєво змінився з моменту створення домовленості «П’ять очей», причому основні загрози тепер походять від Китаю та росії». Він рекомендував розширити домовленість «П’ять очей», щоб включити Японію.

Читайте також
Туреччина закликала заборонити відправку зброї Ізраїлю
Війна
Криза ідентичності ООН
Опінії
Україна — НАТО: про помилкові припущення Заходу
Опінії
ЄС намагається підготуватися до можливого повернення Трампа до влади в США
Світ
Сі Цзиньпін зацікавлений у присутності військових КНДР у росії
Опінії
Південнокорейська опозиція проти надання Україні військової допомоги
Світ