Created with Sketch.

Під рубрикою «Шило в мішку»

28 травня, 11:52

Чому Семен Кривонос блокує слідчі дії стосовно Артема Шила?

Директор НАБУ Семен Кривонос останнім часом розвинув небачену медійну активність.

Його інтерв’ю, промови та брифінги мають переконати волелюбний український народ, що він усією душею прагне викоренити корупцію, а якщо й бере хабарі за продаж справ, то саму малість.

Але чомусь в це не дуже віриться – принаймні, що стосується самої малості. Бо досі не відомий жодний випадок, щоби очолюване Кривоносом Бюро, яке заради сміху назване «антикорупційним», безплатно зареєструвало кримінальне провадження на підставі звернення звичайного громадянина, який не є ані заступником керівника Офісу Президента, ані очільником Київської міської військової адміністрації.  

Більш того, навіть коли громадяни, збентежені демонстративним невиконання НАБУ вимог статті 214 КПК України, звертаються зі скаргами до Вищого антикорупційного суду, Кривонос, знову ж таки демонстративно, судові рішення не виконує. Ось черговий приклад.

24 квітня 2025 року слідчий суддя ВАКС ухвалою в справі №991/3560/25 зобов’язав НАБУ зареєструвати кримінальне провадження й розпочати досудове розслідування за фактом придбання колишнім заступником керівника Департаменту захисту національної державності СБУ Артемом Шилом у період з грудня 2021 року по червень 2022 року дев’ятьох об’єктів преміальної нерухомості загальною вартістю понад 4,3 млн доларів США в м.Дубаї. Нерухомість була записана на дружину Шила, який на той час служив у СБУ, тобто був особою, уповноваженою на виконання функцій держави.

Ухвала слідчого судді ВАКС була винесена за скаргою Оксани Котомкіної – координатора юридичного видання «Конфлікти і Закони» – яка перед тим безрезультатно зверталась у НАБУ із повідомленням про кримінальне правопорушення, вчинене Шилом. При цьому в заяві Котомкіної зазначалось, що в січні 2023 року співробітник СБУ розірвав шлюб, перед тим продавши ці об’єкти нерухомості за цінами, близькими до вартості їх придбання або за вищою ціною, що може свідчити про відчуження активів, ймовірне отриманих злочинним шляхом, через пов'язаних осіб, а також про спробу уникнення відповідальності шляхом розірвання шлюбу та приховування майна.

Ухвала слідчого судді набрала законної сили 24 квітня 2025 року й оскарженню не підлягає. Але Кривонос її досі – станом на 27 травня 2025 року – не виконав.

Що прикметно: відносно витівок Шила детективи НАБУ давно розслідують кримінальне провадження й навіть у квітні 2024 року повідомили екс-СБУшнику про підозру в організації закупівлі трансформаторів для «Укрзалізниці» за завищеними цінами.

Але, як брешуть лихі язики, в Офісі Президента Кривоносу роз’яснили, що він не правий, Семен Юрійович зробив належні висновки й заблокував подальші слідчі дії стосовно Шила, який, як відомо, раніше одночасно зі службою в СБУ ще мав статус радника Офісу Президента.

За часи сумнозвісного Артема Ситника в НАБУ була трохи інша тактика: кримінальні провадження відносно корупціонерів також не розслідували, але, принаймні, судові рішення в більшості випадків нехай і формально, але виконували. А при Кривоносі НАБУ докотилось вже до того, що ухвали слідчих суддів вішають на цвяшок у туалеті.

Прискіпливий читач спитає: але ж невиконання судового рішення – то є злочин, невже Кривонос не боїться бути притягнутим до кримінальної відповідальності? Відповідь дуже проста: а хто його притягне? Повідомити про підозру директору НАБУ може лише одна людина – генеральний прокурор, якого в Україні немає з жовтня 2024 року. Але й після призначення генерального прокурора, якщо таки коли-небудь трапиться, також нічого не поміняється, бо Офіс генерального прокурора – то лише один з департаментів Офісу Президента, а реальним керівником прокуратури України є все той же ж пан Татаров, під орудою якого Шило працював, працює і, судячи з бездіяльності НАБУ, буде працювати.

Тому нема нічого дивного в тому, що ключовий свідок – колишня дружина Шила, на яку була оформлена нерухомість у м.Дубаї – довідавшись про ухвалу слідчого судді, безперешкодно покинула територію України.

Відомий журналіст, публіцист і блогер, який прославився своїми журналістськими розслідуваннями і гучними політичними статтями.

Читайте також
Політичний злочин або борги
Кримінал
Зловмисники масово викрадають власників криптовалютних компаній – WSJ
Кримінал
Під рубрикою «Шило в сраці».
Опінії
Диверсії на замовлення рф: у ФРН затримали трьох українців
Війна
Столар — сексот НАБУ?
Кримінал
Як борці з корупцією освоїли армійські бюджети
Опінії