Created with Sketch.

Посеред Тиви розкопали понад 1000 гробниць кочовиків

11.09.2023, 18:35
Фото: Science Direct

Міжнародна команда науковців дослідила нещодавно виявлений комплекс поховань у долині Туран-Уюк і віднесений до скіфської доби.

Відповідні результати попереднього дослідження археологів оприлюднено у спеціалізованому виданні "Science Direct", передає медіаагенція "Останній Бастіон".

Зазначається, що у степовій зоні відкопали понад 1000 могил, серед яких – так званий "еталонний" курган Аржан-1, де знайдено найраніші зразки кінської упряжі, озброєння та предмети "звіриного" стилю.

Відтак, зважаючи на виявлені у ґрунті артефакти, посеред долини Туран-Уюк може бути похована еліта одного з поки невідомих кочових племен, яке користувалося надбанням скіфської культури.

При цьому, судячи з проаналізованого раціону, умовні предки сучасних тувинців не вживали рослинної їжі, а харчувалися виключно м'ясом рогатої худоби, що характерно для монґольських і тюркських народів.

«Їхні довгі кістки, стегнові та плечові, були датовані радіовуглецевим методом і досліджені на утримання стабільних ізотопів для з'ясування дієти. Наш аналіз підтвердив вік знахідок, раніше встановлений археологами: всі зразки належати до другої половини VII – середини VI століть до Різдва Христового», – прокоментували ситуацію археологи.

Водночас уточнюється, що не всі гіпотези підтвердилися: до здійснення дослідження припускалося, що давні місцеві жителі (кочовики-скотарі) їли просо, але ізотопний аналіз це спростував, та й клімат у Тиві невідповідний.

«Рибу в цих місцях також воліли не їсти, хіба тільки з лікувальною метою. Зміст ізотопів азоту у скелетах свідчить про високий вміст білка у їжі, що, швидше за все, пов'язані з розведенням дрібної рогатої худоби. Всередині групи поховань вийшли дуже різні результати – отже, знать належала до різних племінних груп.

У ранньому дитинстві вони майже не споживали рослин із типом фотосинтезу С4, характерним для злаків. Це збігається з даними археології: представники цієї культури не займалися землеробством. В основному правителі харчувалися баранячим і козлячим м'ясом, молочними продуктами, додаючи до свого раціону небагато рослин. Відмінність в їжі проти простих людьми було насамперед у кількості продуктів», – висновують науковці.

Крім того, медіаагенція "Останній Бастіон" закликає читачів пам'ятати, що артефакти часів Великого переселення народів (IV-VI століття) недавно знайшли на Півночі Німеччини.

Читайте також
Науковці з'ясували магічну практику жерців Вавилонії
Світ
Першими вершниками були представники Ямної культури
Історія
Візантійський скарб знайшли у Норвеґії
Історія
У Туреччині випадково знайшли стародавнє підземне місто
Історія
Вчені знайшли залишки Ноєвого ковчега
Історія
У Полтаві відкрилася виставка «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму»
Історія