Created with Sketch.

Правий лідер Італії дратує Європу

16.02.2023, 10:45
Прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні на прес-конференції з генеральним секретарем НАТО в Римі в листопаді.

Деякі все ще побоюються авторитарного повороту, але Джорджія Мелоні здивувала багатьох

РИМ — За кілька тижнів до того, як Італія обрала правого лідера Джорджію Мелоні, ліві забили «тривогу щодо італійської демократії». Європейський Союз готувався до того, щоб Італія приєдналася до таких членів, як Угорщина та Польща, які кинули виклик основним цінностям блоку. Міжнародні інвестори стурбовані наляканими ринками.

Але після більш ніж 100 днів перебування на посаді пані Мелоні виявилася менш передбачуваною. Вона демонструвала спалахи націоналістичного гніву, викликаючи побоювання вдома та за кордоном, що авторитарний поворот не за горами. Але до цього часу вона також керувала набагато менш жорстоко та ідеологічно і більш практично.

Несподівана буденність її ранніх днів роздратувала європейський істеблішмент та її італійських критиків, викликавши полегшення, але водночас поставивши питання щодо того, наскільки пом'якшене вогнище слід приймати чи все ще обережно тримати на відстані витягнутої руки?

Пані Мелоні виправдала себе. Вона заспокоїла міжнародну стурбованість щодо здатності Італії обслуговувати свої борги, ухваливши зважений бюджет. Вона провела сердечні зустрічі з лідерами Європейського Союзу та приглушила свою знамениту стрімку критику проти блоку, мігрантів та еліт. Вона пішла стопами свого попередника, Маріо Драгі, самого містера Європи, прагнучи втілити в життя його план модернізації країни за допомогою мільярдів євро з фондів ЄС для відновлення після пандемії.

У той час як її партнер по коаліції Сільвіо Берлусконі цими вихідними став повним апологетом путіна, звинувачуючи президента України Володимира Зеленського у російському вторгненні у його власну країну, її популярність фактично мінімізувала шкоду від розхитаних гармат її правої коаліції.

У першому виборчому випробуванні для пані Мелоні після перемоги її коаліції у вересні минулого року правоцентристи розгромили лівих на регіональних виборах у понеділок.

«Тепер ми маємо мати справу з реальністю», — сказала вона в соціальних мережах у нещодавньому щотижневому відеочаті під назвою «Нотатки Джорджії», пояснюючи, чому їй довелося відкласти виконання популістської передвиборчої обіцянки надати податкові пільги на паливо на заправках.

Пані Мелоні була «кращою, ніж ми очікували» в економічних і фінансових питаннях, сказав Енріко Летта, лівоцентристський лідер, який попереджав, що вона загрожуватиме італійській демократії. Він сказав, що вона відмовилася від своєї чітко висловленої агресії щодо Європейського Союзу, вирішивши «дотримуватися правил» і уникаючи «створення будь-яких помилок».

Заправка в січні в Римі. Пані Мелоні відклала популістську передвиборчу обіцянку надати податкові пільги на пальне на заправних станціях

«Реальність така, що вона сильна», — сказав пан Летта, який йде з посади лідера партії після того, як не зміг зупинити пані Мелоні. «Вона зараз у повному медовому місяці, без альтернативи в більшості та розділеній опозиції».

Після обрання пані Мелоні у вересні вона стала лідером найбільш правого уряду Італії з часів Муссоліні. Її партія, Брати Італії, народилася на уламках невдалого експерименту Італії з фашизмом. В опозиції вона об’єдналася з іншими європейськими лідерами жорстко правих, які кинули виклик демократичним цінностям Європи, як-от прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Але після приходу до влади, пані Мелоні виявилася чимось меншим, ніж Орбан, який відповідає за третю за величиною економіку єврозони, різниця, кажуть аналітики, може полягати в тому, що Італія глибоко залежить від Європи щодо мільярдів євро у фондах допомоги та гнучкість щодо величезного боргу спонукала до поміркованості.

Її очевидна готовність грати добряче поставила європейських лідерів у скрутне становище: ставитися до неї як до ненависника мігрантів, словесного бомбардувальника ультраправих, яким вона була протягом десятиліть, чи до більш-менш відповідального прем’єр-міністра, яким вона стала нещодавно.

Якщо її обійняти занадто тісно, ​​це ризикує легітимізувати жорсткі праві та неліберальні течії в Європі. Якщо її відхилять, може здатися, що її покарано за виконання того, що від неї вимагали, створюючи небезпечний стримувальний фактор для лідера достатньо великої країни, щоб дестабілізувати весь блок і глобальну економіку.

Партія пані Мелоні «Брати Італії» виникла на уламках невдалого експерименту Італії з фашизмом.

Минулого тижня, наприклад, президент Франції Еммануель Макрон не дозволив пані Мелоні брати участь у вечері в Парижі з паном Зеленським з України та канцлером Німеччини Олафом Шольцом, що є чіткою ознакою того, що Італія була збита на сходинку нижче, ніж тоді, коли пан Драгі був в офісі. Але аналітики кажуть, що пан Макрон також хотів уникнути опосередкованої легітимізації власного правого фаната Марі Ле Пен.

Пані Мелоні розлютилася, сказавши, що Італія хоче більше, ніж «поплескування по спині», і дехто сприйняв її зустріч у Брюсселі минулого тижня з лідерами Чехії та Польщі як завуальоване попередження. Але в п’ятницю пані Мелоні, вправний політик, який добре розбирається в політиці віктимізації, витратила багато часу, пояснюючи, що її не хвилює те, що її не запросили до Парижа.

Здавалося, вона намагалася говорити від імені більшої частини Європи, стверджуючи, що вона б відмовилася від зустрічі, навіть якби її запросили, тому що наявність двох, а не всіх 27 європейських лідерів у залі ризикувала підірвати єдність блоку та суспільну підтримку України.

«Нікому з нас непросто розв'язувати питання України з громадською думкою», — сказала вона, додавши, що зустріч не допомогла лідерам зробити «правильні речі».

Європейські чиновники попереджають, що бойовий підхід може призвести лише до зменшення впливу Італії. А вдома ліберали побоюються, що пані Мелоні починає показувати своє справжнє авторитарне обличчя.

Останніми днями її союзники вимагали голови високопосадовця громадського телевізійного мовника країни після того, як попзірка з’явилася на популярному в Італії пісенному конкурсі Сан-Ремо та розірвала фотографію урядовця на вечірці пані Мелоні. На фото він був одягнений як нацист.

Такі критики, як пан Летта, все ще кажуть, що є також багато причин для занепокоєння щодо таких питань, як міграція, правосуддя, права геїв і аборти, хоча він визнав, що в цих сферах «досі не було зроблено нічого дивовижного, нічого драматичного».

«Ніщо з того, що вона робить, не змушує нас думати, що вона приймає фашистський поворот», — сказав Джованні Орсіна, директор Школи державного управління при Університеті Луїса Гвідо Карлі в Римі.

Пожартувавши, що європейський істеблішмент відреагував на її обрання так, ніби «хтось помер», Андреа Де Бертольді, член парламенту від партії «Брати Італії» пані Мелоні, сказав, що її уряд був «тільки несподіваним» для тих, хто її не знав, або хто не дотримувався нормалізації італійських правих протягом останніх 30 років.

Пані Мелоні мала лише обмежений час віч-на-віч з президентом України Володимиром Зеленським

«Страх», - сказав він, був спровокований політичними ворогами, хоча він визнав, що вона, можливо, звучала дещо інакше в роки її виходу з політичних маргінесів. «Щоб вас почули в опозиції, — сказав він, — завжди потрібно підвищувати тон».

Наразі, здається, вона погасила побоювання спалити італійську демократію постфашистським полум’ям своєї партійної емблеми. Але ліві, шукаючи сили, висунули нову критику: що пані Мелоні може незграбно зламати країну.

«Велика проблема правоцентристів при владі полягає в іншому, в абсолютній некомпетентності», — написав Стефано Фелтрі, редактор лівої газети Domani, у редакційній статті .

Однією з перших речей, які зробила пані Мелоні після приходу до влади, стала боротьба з нелегальними рейв-вечірками. Початковий проєкт заходу був спрямований на «зібрання» 50 або більше людей, закон, написаний настільки широко, що потенційно міг бути використаний проти політичних чи профспілкових мітингів і навіть спортивних заходів. Її змусили його переробити. Їй також довелося відмовитися від плану вкладати 60 євро в депозит на покупки кредитною карткою, що викликало побоювання щодо ухилення від сплати податків.

Більш ідеологічно, пані Мелоні намагалася змусити кораблі, якими керують неурядові організації для порятунку мігрантів, повертатися в італійський порт після кожної місії, обмежуючи час у морі. У листопаді її уряд намагався заблокувати корабель для висадки мігрантів в Італії, а натомість намагався відправити його до Франції, що спричинило напруження з паном Макроном.

Рятувальне судно мігрантів Geo Barents пришвартувалося в січні в порту Ла Спеція, Італія. Пані Мелоні намагалася змусити кораблі неурядових організацій повертатися в італійський порт після кожної рятувальної місії, обмежуючи час у морі.

Виключення минулого тижня з обіду в Парижі розпалило цю напругу. Тоді як минулого року пан Драгі, архітектор європейської політики щодо України, супроводжував лідерів Франції та Німеччини в поїзді до Києва, столиці України, пані Мелоні отримала зустріч віч-на-віч із паном Зеленським лише на полях великої зустрічі в Брюсселі.

«Настільки ясно, що у нас було два знімки», – сказав пан Летта. «Минулого року у поїзді до Києва. А вчора в Єлисейському музеї та картина без Італії».

Але пан Летта, якого вже перемогла пані Мелоні, побоювався, що ще вона планує для Європи, включаючи більш амбітний план пересунути континент праворуч. Він сказав, що вона прагнула побудувати нові альянси з правими силами на європейському рівні, щоб стати центром влади з паном Орбаном напередодні виборів до Європарламенту наступного року.

«Це, звичайно, не демократична тривога, яку я запускаю», — сказав пан Летта. «Це політична тривога».

Автори: Джейсон Горовіц, - The New York Times

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також
Гурт Måneskin на межі розколу
Мистецтво
Чому не варто виливати воду після варіння макаронів?
Світ
У Європі прокинувся супервулкан!
Життя
Помер друг кремлівського бункерного щура путіна експрем’єр Італії Сільвіо Берлусконі
Світ
Італія проведе конференцію з відновлення України
Світ
Українська родина розлучилася в ЄС через проблеми з документами
Світ