Created with Sketch.

Президент Фінляндії: росія не договороздатна, але домовлятися про мир треба

31 липня, 12:37
Фото: Le Monde

Геноцидна війна проти України триває 11-й рік поспіль. І знову задля «збереження життів» та «добробуту цивілізації» заговорили про угоди.

Чинний фінляндський президент Александр Стубб у відвертій розмові із журналістами французького видання Le Monde пояснив, що має під словом мир. Редакція медіаагенції «Останній Бастіон» люб'язно подає повний переклад інтерв'ю нижче.

Лідер країни, яка 1940 року самотужки відбилася від подібної до теперішньої навали зі Сходу, —твердий прихильник України, вважає, що відхід РФ із зайнятих територій не можна висувати як попередню умову для можливих переговорів. На жаль, у Москви сильніші позиції ніж у Києва.

Пан Стубб обіймає посаду президента Фінляндії від березня 2024 року. Колишній прем'єр-міністр (за поглядами консерватор і правоцентрист), він входив до складу різних коаліційних урядів, обіймав посади міністра фінансів та закордонних справ, який розуміє сутність росії.

– Чи має РФ спочатку вивести свої війська?

– На наш погляд, шлях до миру очевидний: росія має вивести війська. Але не можна розглядати цей висновок як попередню умову. Нам потрібно переконати «глобальний Південь» у тому, що те, що робить росія, — це імперіалізм. В їхніх інтересах зупинити цей конфлікт. Якби Сі Цзіньпін хотів зупинити конфлікт, він міг би зателефонувати до путіна і сказати: «Досить!». Китай міг би зробити багато чого, щоби зупинити бойові дії, тому що він перебуває в сильній позиції стосовно росії.

– Чи вважаєте Ви, що Зеленський відчиняє двері для перемовин із росією під тиском Китаю та «глобального Півдня»?

– Очевидно, Зеленський вважав, що перший етап переговорів має відбуватися без агресора. Тепер ми досягли точки, коли переговори мають розпочатися. Реальність така, що якщо ти хочеш залучити Китай та країни «глобального Півдня», то росія також має бути залучена.

На Заході часто забувають, що 141 країна засудила російську агресію проти України на першому голосуванні Генеральної Асамблеї ООН, але лише близько 40 держав запровадили санкції. Жодна країна Латинської Америки чи Африки цього не зробила! А в Азії санкції прийняли лише Японія, Південна Корея та Синґапур.

– Чи сподіваєтесь Ви, що РФ погодиться вести перемовини інакше, не вимагаючи капітуляції України?

– Я кинув спроби зрозуміти, що збирається робити росія, бо здебільшого наші прогнози виявляються невірними. Пан путін вже зробив найбільшу геополітичну та тактичну помилку в новітній історії. Він переоцінив свої власні військові можливості та недооцінив можливості України та єдність Заходу.

Буду відвертим, Україна стала європейською. А путін об'єднав ЄС і спровокував розширення НАТО, до Альянсу приєдналися Фінляндія та Швеція, що значно зміцнило Атлантичний блок. Я не знаю, що збирається робити путін.

Власне, я не впевнений, що він погодиться на перемовини. За 5 років військовий потенціал Росії буде на тому ж рівні, що й до воєнного конфлікту, тому що вона змогла розвинути військову економіку. Тож якщо ми хочемо домовитися, то тут немає місця простому умиротворенню.

– Чи боїтеся Ви перемоги Дональда Трампа на американських президентських виборах у листопаді?

– Я більше нічого не боюсь. Я приймаю реалії в міру їх виникнення та адаптуюсь. Для нас США — настільки важливий союзник, що на користь моєї країни ладнати із тим, хто б не був її головою. Якщо спробувати поглянути з іншого боку, то пан Трамп мав рацію, коли змусив європейців збільшити витрати на оборону.

2014 року лише 3 країни витрачали на оборону 2% свого ВВП, а зараз їх уже 23! Насправді за час свого президентства Трамп також збільшив американську присутність в Європі. Американський ізоляціонізм існує, і він відчувається з допомогою багатосторонніх інститутів. Але США дуже уважно ставляться до своїх зовнішньополітичних інтересів і дбають про свої стратегічні спілки.

Я не вважаю, що американці відмовляються від Європи, тому що в їхніх інтересах залишатиметься наддержавою. Європа потрібна їм для того, щоби проєктувати свою міць на інші регіони: Близький Схід, Азію в цілому та Африку. Навіть Дональду Трампу.

– Ви підтримуєте ідею створення бази НАТО чи батальйону Альянсу у Фінляндії?

– Ми попросили й отримаємо сухопутний контингент НАТО — він складатиметься приблизно з сотні офіцерів. Ми отримаємо присутність сухопутних військ, дев'ята за рахунком у складі Альянсу, хоча вона й залишиться скромною за розмірами. Я також маю сказати, що ми приносимо Альянсу більше безпеки, ніж «вимагаємо».

Для нас важливо те, що ми вже маємо 900 000 чоловіків і жінок, які пройшли військову службу. Під час війни ми можемо мобілізувати 290 тисяч осіб за тиждень. До вступу до НАТО ми вкладали величезні кошти у власну оборону самостійно, щоб захистити 1300-кілометровий кордон із РФ. Тепер ми проводимо багато навчань з американцями та нашими європейськими союзниками. Це дуже важливо.

Опріч того медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що Захід мусить допомогти Україні здобути перемогу, а не вмовляти чи змушувати замирюватися з агресором. У цьому переконаний чинний фінляндський прем'єр-міністр Петтері Орпо.

Читайте також
«Такі пілоти як я можуть допомогти Україні», де бракує льотчиків на F-16
Війна
Усі чемпіони-важкоатлети починають кар'єру у підвальних спортзалах — полтавець В'ячеслав Петров
Спорт
Україна у небезпеці через повільність приспаного росією Заходу
Політика
Прем'єр-міністр Фінляндії: Захід мусить допомогти Україні здобути перемогу
Світ
ТЦК і СП незаконно мобілізував студента на фронт у Бахмут
Кримінал
Чи допоможуть F-16 захистити небо України?
Війна