Created with Sketch.

Путін заборонив українцям володіти землею у Криму

24.03.2021, 11:15
Фото: УНІАН

Сталінські методи у дії: спершу "закон" про примусове відчуження приватної власності, потім — масова депортація на Сибір.

Якось непомітно пройшла важлива новина до річниці окупації Криму: з 20 березня в Криму почав діяти указ Владіміра Путіна №201, який забороняє іноземним громадянам володіти землею на більшій частині території Криму. Зрозуміло, що це спрямовано виключно на українців, які ще до окупації встигли придбати у Криму ділянку землі.

Приблизно 11000 земельних ділянок у Криму належать громадянам України. Протягом року їх мають відібрати та передати у "розпорядження держави".

Міністерство закордонних справ України відреагувало блискуче, заявивши, що цей указ "юридично нікчемний і не матиме правових наслідків для України". А коли Крим повернеться, то Україна вживатиме всіх заходів для відновлення прав власників, які втратили власність за час окупації.

Особисто я б радив додати ще дещо – прийняти закон, що всі угоди з нерухомістю, вчинені на території Криму після 18 березня 2014 року, після відновлення українського суверенітету над півостровом, будуть анульовані без компенсацій для кінцевого власника. Безперечно, це б додало ще більшої пікантності ситуації.

Взагалі рішення Путіна доволі показове. Наразі приналежність Криму до РФ суто декларативна і ґрунтується тільки на силі зброї.

Після 7 років окупації в Криму досі не працює ні Російська залізниця, ні пошта Росії, ні жоден з державних банків, ні національні мобільні оператори. Там навіть "Росреестра" нема (для Криму створили окрему структуру під назвою "Госкомрегистр").

Тобто, de facto Крим досі не інтегрований в РФ, як окремий суб’єкт. Півострів залишається чимось на кшталт сірої зони.

Особливих перспектив в них при теперішньому status quo немає. Про проблеми з водою там не писав тільки ледачій, а сподіватися на серйозних іноземних інвесторів досі не приходиться.

За цих умов оголошений віджим в українських власників їхніх земельних ділянок у Криму може свідчити про прагнення окупаційної влади зайвий раз задекларувати свою зверхність, для внутрішнього патріотичного споживача звісно. Бо практичної цінності в сучасних умовах це рішення все одно не має.

Загалом, конфліктний трикутник "Україна – Крим – Росія" – це надовго, якщо не назавжди. Нерідко декларовані в нас наївні сподівання, що якийсь умовний Навальний ставши президентом РФ поверне Крим Україні – абсолютно безпідставні; бо той російський політик, який спробує так вчинити, назавжди вб’є свій внутрішній рейтинг і політичну кар’єру.

В Україні інша ситуація – уряд, який оголосить про намір відмовитись від претензії на Крим, відразу запустить відлік часу існуванню держави Україна. Тобто для обох сторін ситуація патова – протистояння має тривати.

І приходиться чекати запуску інших чинників, які зможуть поставити крапку в цьому питанні. Бажано, на нашу користь.
Фото для привернення уваги – зроблене автором під час останнього візиту до Криму (2012 рік)

Історик, публіцист. Кандидат історичних наук, фахівець у воєнній історії XX століття. Автор книг «Українські вікінги», «Сталевий шквал. Історія дивізії сімнадцятирічних», «Бойова група "Байєрсдорф"» та інших.

Читайте також
Наступ РФ на Покровськ паралізував сталеливарну промисловість України
Економіка
Окупанти наблизилися до автотраси Дніпро-Донецьк
Війна
Трупоїд Сатаньягу планує загарбати Дамаск — Al Jazeera
Війна
Кремль хоче реалізувати «уйґурський сценарій» в Україні
Політика
Росіяни тероризують підлітків у Херсонській області
Війна
Росія кидає все на Курахове: загарбники просуваються щодня
Війна