Які б заяви не робила українська влада, долю Європи нині вирішує простий солдат на полі бою. Нині стратегічна ініціатива у руках росіян.
До такого висновку дійшли у редакції одного з провідних іспанських видань El País, посилаючись на нещодавні успіхи ворога на полі бою. Фактично, мовиться про те, як московити вдосконалюють свою армію й учаться на помилках.
Окупаційно-терористичний контингент РФ розвиваються семимильними кроками. Давно пішов у минуле провальний для ворога 2022 рік, коли українські офіцери та західні військові аналітики дивувалися матеріальній та тактичній непідготовленості російської армії.
Багато в чому завдяки цьому Сили оборони України змогли відтіснити окупантів на безлічі напрямках від Києва на Півночі до Херсона на Півдні, але сьогодні реальність інша. На жаль, РФ повертає втрачену ініціативу.
«За минулий рік російські військові продемонстрували прискорену здатність до навчання та адаптації на полі бою, як тактично, так і технологічно. Вони дивують своєю майстерністю», — приголомшливо заявив 11 квітня командувач силами США в Європі генерал Крістофер Каволі.
Воєнна міць Кремля, додав пан Каволі, «перетворилася на структуру, що самонавчається, мало схожу на сили, які вдерлися в Україну 2 роки тому». Тобто ворог завчив свої та наші помилки, вирішивши перейти до іншої тактики.
Українські солдати на лінії фронту в районі Авдіївки 22 квітня розповіли журналістам видання El País про перевагу РФ на цій ділянці фронту. «Ворог стає дедалі кращим і кращим, у них з'являється краще озброєння, їх кратно більше за нас», — підсумував один зі співрозмовників.
Наступного дня, 23 квітня, підтвердилося, що росія має нові системи радіоелектронної боротьби, які змінюють траєкторію американських ракет HIMARS. До 2023 року Україна перевершувала РФ в адаптації цивільних безпілотників до бойових дій, але поступово ситуація змінилася у бік домінування росії за кількістю та якістю дронів.
Цього року російські військово-повітряні сили використали для бомбардування більш смертоносну зброю. Іранські безпілотники типу «Шахед» були модернізовані: вони стали швидше, несуть до 90 кг вибухівки та оснащені камерою, яка передає зображення та дані на базу.
На озброєння надійшли й нові ракети, у тому числі крилата ракета Х-69, яка використовується, зокрема, в нинішній російській кампанії проти української енергосистеми, гіперзвукова ракета «Циркон» та авіабомба ФАБ-1500. Ця остання від лютого множить смерть і хаос на лінії фронту.
У Кремлі також наголошують, що сáме високоточні ракети, а не танки можуть схилити військовий конфлікт на той чи інший бік. Путінському режиму вкрай потрібно загарбати хоча б пів України до цьогорічних виборів президента США.
«Як на мене, то це — перегони, своєрідна гонитва. Той, хто зробить найбільш високоточну зброю, зможе вийти з нинішнього позиційної безвиході та знову почати маневрувати. Зосередитись на виробництві застарілих танків, артилерії та снарядів буде недостатньо для досягнення росією значних військових успіхів», — говорить директор незалежного військового Центру аналізу стратегій і технологій Руслан Пухов.
Справжньою революцією останніх місяців стали керовані бомби. Президент України Володимир Зеленський звернувся до Заходу із проханням збільшити кількість протиповітряних засобів для боротьби проти нового російського терору — універсального модуля планування та корекції (УМПіК).
Це система, яка кріпиться до бомб, що вільно падають, і керує їхнім плануванням точно до цілі, при цьому літаки, що запускають їх, не повинні постати перед противником. В українських захисників немає подібних засобів.
Тим часом росія розробила бомби з УМПіК за минуле десятиліття, але недооцінювала їх, поки не довелося вдатися до застосування на початку поточного року. Все тому, що в її доктрині більше уваги приділялося розробці літаків.
«На загальний подив у цьому конфлікті зенітникам вдалося заблокувати та утримати літаки на відстані. Українці змогли те, нащо не сподівалися росіяни», — коментує ситуацію пан Пухов.
Без перебільшення ворожі «розумні бомби» здатні руйнувати укріплення, тому Москва виробляє дедалі потужнішу вибухівку. У січні міністерство оленяра шойгу анонсувало появу М54 — нову систему УМПіК, яка має не лише крила та хвіст, а й передній обтічник, що покращує аеродинаміку бомб ФАБ-1500.
«Я можу зауважити, що нині український фронт нагадує громадянську війну в Іспанії. Цей конфлікт показав, що ми в Європі забули, — що таке війна, ніхто не вірив, що протистояння може затягтися на роки із такою кількістю людей та зброї», — додає директор Центру аналізу стратегій та технологій.
Руслан Пухов підкреслює, що всі надто багато уваги приділяють воєнним урокам США в Іраку, Юґославії чи Лівії, тоді як російсько-українська війна відносно подібна до ірансько-іракської (1980-1988) і навіть громадянську війну в Іспанії. Це явно не гібридна спецоперація, як постійно стверджує кремлівський бункерний дід.
«Влітку 1936-го в Іспанії виник тривалий позиційний фронт із відносно низькою щільністю військ з обох сторін, набагато меншою, ніж у світових війнах, а зброя була недостатньо потужною, щоби прорвати оборонні лінії. Генерал Франсіско Франко зміг розв'язати цю проблему невеликими нищівними атаками та концентрацією авіації у своїх наступах, що згодом повторили німці зі своїм бліцкриґом проти СССР», — висновує Пухов.
Також медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує своїм читачам про те, як окупаційно-терористичний контингент РФ робить несподівані територіальні успіхи у Донецькій області. Ворог стрімко просувається вперед.