Created with Sketch.

Ринок землі: далі буде більш гаряче

18.12.2019, 07:00

Найцінніший актив України повинен залишитися у державній власності та у громадян.

Події у парламенті та мітинги з сутичками біля будівлі Верховної Ради у майбутньому можуть викликати вкрай негативні наслідки стратегічного характеру. Думаю, те, що відбувалося сьогодні – лише тренування до четверга, коли народні депутати поки ще планують розглянути законопроєкти №2178-10, №2194, №2195 щодо відкриття ринку землі с/г призначення. При такому суспільному напруженні, без відкритих обговорень, у країні, де рівень корупції зашкалює, а довіра до парламенту продовжує знижатися – не можна поспіхом проводити земельну реформу.

Я вже писав, що перш, ніж впроваджувати ринок землі в Україні необхідно провести референдум, створити державні земельні банки, заборонити відчуження української землі іноземцям і міжнародним компаніям чи корпораціям, визначити максимальний ліміт землі в одних руках у гектарах на одну особу (краще не більше 300 га), заборонити зміни цільового призначення с/г земель тощо.

А може все ж таки зробити широкий жест, якому не має аналогів у світі й назавжди увійти в історію з усіма дивідендами? За основним законом – Конституцією – всі надра і земля належить народові, саме тому, впровадження ринку землі, перш за все, повинно бути вигідно саме українцям. Найкращий спосіб заспокоїти населення й повернути довіру:

- провести загальний перепис населення

- розділити загальний обсяг державної землі на загальну кількість громадян і отримати конкретне значення обсягу землі на кожного українця

- розробити механізм перетасування отриманих ділянок використовуючи метод «генератор випадкових чисел» і через цю автоматизовану систему розподілити ділянки серед громадян як «лотереї»

- запропонувати українцям викупити цей певний обсяг за мінімальні кошти з прив’язкою наприклад до прожиткового мінімуму або до іншого коефіцієнту, або роздати й стягувати кошти тільки за оформлення (теж сума не маленька, як раз покриє всі витрати на організацію процесу)

- отриману землю дозволити продавати тільки резидентам фізичним і юридичним особам, але за ціною не нижчою ніж коштує земля в Європі та обов’язково врахувати цінність українського чорнозему

- умови для юридичних осіб, контрольний і блокувальний пакет належить резидентам (виключно громадянам України).

Найцінніший актив України повинен залишитися у державній власності та у громадян, а не бути скуплений міжнародними корпораціями та великими українськими аграріями. Українська земля не товар і не просто бізнес.

Фахівець у податковій сфері. Доцент Університету державної фіскальної служби України

Читайте також
Занепад лівацьких медіа та їхній вплив: аналіз сучасних тенденцій і скандалів
Опінії
Чому наші рубежі оборони стають прохідними дворами?
Опінії
Мобілізація — політична проблема, а проблеми з мобілізацією теж політичні
Опінії
Кінець нафтової імперії Ігоря Коломойського
Опінії
Демократія — це влада народу, а не «аристократії» чи «иліти»
Опінії
Угода століття
Опінії