Created with Sketch.

Роман Червінський розповів про операцію з викрадення літака рф

30.05.2023, 09:10

Заходи санкціонували голова СБУ Баканов і головнокомандувач ЗСУ

Спеціальна операція, що передбачала викрадення російського літака і яка, за версією СБУ, призвела до атаки на аеропорт Канатове у липні 2022 року, була започаткована та санкціонована головою Служби безпеки України, коли її очолював Іван Баканов. Це випливає з відповідей ексрозвідника Романа Червінського, які вдалося отримати Радіо Свобода.

За словами Червінського, під час спецоперації усі ролі були розподілені між ЗСУ та СБУ: Служба безпеки відповідала за контакти з пілотом російської федерації, тоді як ЗСУ ( Військово-повітряні сили та Сили спеціальних операцій) відповідали за заходи, що були пов'язані з перетином російським літаком лінії кордону, стверджує Червінський.

Роман Червінський – колишній співробітник СБУ і ГУР Міноборони, який, за його словами та словами співробітників спецслужб, з якими говорило Радіо Свобода, був долучений до низки спецоперацій, що провели українські силовики у період 2014–2021 років. Серед таких операцій – вивезення з окупованого Сніжного важливого свідка у справі про збиття «Боїнга» МН17 Володимира Цемаха та операція «Вагнергейт», коли влітку 2020 року СБУ і ГУР виманили до Мінська найманців ПВК «Вагнер».

Як стверджує сам Червінський, спецоперація щодо «вагнерівців» була провалена через витік інформації з Офісу президента, однак в ОП це заперечують.

Наразі Роман Червінський у СІЗО. Йому загрожує від 8 до 12 років за ґратами. Ексрозвідника підозрюють у перевищенні службових повноважень під час реалізації ще однієї спецоперації.

За версією слідства, Червінський самовільно вирішив заволодіти літаком повітряно-космічних сил рф. В СБУ стверджують, що Червінський не отримав згоди від СБУ і ГУР МО на проведення такої операції і діяв на власний розсуд. У результаті план українського розвідника був викритий ФСБ, і саме тому в Канатове замість російського літака прилетіли російські ракети. Під час тієї атаки один військовий загинув.

Червінський звинувачення відкидає і справу проти себе називає політичним замовленням керівництва держави у відповідь на його критику влади через провалений «Вагнергейт».

Головне питання яке ми перед собою ставили: чи міг Роман Червінський організувати та реалізувати усю цю спецоперацію самотужки?

Численні джерела Радіо Свобода у розвідувальних колах – ​колишні та нинішні співробітники спецслужб відповідали однозначно: не міг. Радіо Свобода зверталося до СБУ за додатковими поясненнями, проте від коментарів у відомстві відмовилися і порадити читати офіційні повідомлення.

Поговорити з самим Червіньким також не просто: журналістів у СІЗО не пускають, а суди над ексрозвідником проходять у закритому режимі.

Тим не менш, на деякі додаткові питання Радіо Свобода вдалося отримати відповіді від Романа Червінського.

Роман Червінський у залі суду, 15 травня 2023 року

– Пане Червінський, яке ставлення до вас у СІЗО? Чи дозволяють бачитися з рідними та адвокатами? Чи здійснюється на вас тиск у СІЗО?

– Ставлення в СІЗО добре, утисків ніяких не відбувається. Побачення дозволяють із дружиною і адвокатом, сестру не пускають.​

– ​Вас підозрюють у перевищення військовою службовою, що призвело до обстрілу аеродрому «Канатове» на Кіровоградщині. Поясніть, що розуміється під перевищенням військовою службовою – які саме ваші дії слідство кваліфікує як перевищення?

– Мою участь у заходах по доведенню до пілотів РФ можливості передати Україні літак за винагороду слідство кваліфікує як перевищення, трактуючи мої дії як розвіддіяльність. А я, як в.о. командира однієї із військових частин Сил спеціальних операцій, не мав права цим займатись.

– Чому ви не згодні з версією слідства? Наведіть власні аргументи.

– Насправді даний захід був започаткований та санкціонований керівництвом (головою) Служби безпеки України і ту частину заходу, яка передбачала контакти з пілотом російської федерації – оперативні та контррозвідувальні заходи здійснювала СБУ.

Була спільна група, в якій були всі ролі розподілені між ЗСУ (Військово-повітряні сили та Сили Спеціальних Операцій) та СБУ.

Військово-повітряні сили та Сили Спеціальних Операцій виконували і відповідали за заходи, які були пов’язані саме з перельотом (перетином лінії фронту) літака, а потім його охороною і охороною пілота.

Всі заходи були санкціоновані в СБУ Головою (на той момент Баканов) та головнокомандувачем ЗСУ (Валерій Залужний – ред.).

– В коментарі виданню УП, СБУ заявила, що стосовно вас ведеться слідство за двома статтями «державна зрада» і «перевищення влади». Виходить, що в майбутньому вам може бути вручена підозра в державній зраді? Чи вам щось про це відомо?

– Так, існує рапорт СБУ, де вони пов’язують бомбування аеропорту «Канатове» з тим, що хтось передав інформацію російській стороні про це. Ґрунтується рапорт на відеороликах, що транслювались на російському телебаченні. Намагаються довести, що це (атака на Канатове – ред.) відбулось в результаті цієї спроби перельоту літака.

– ​ Глава СБУ Василь Малюк звинуватив вас у тому, що ви переховувалися від слідства, не приходили на допити та були відсутні за місцем проживання. Чи дійсно ви переховувалися від слідства?

– Я двічі допитувався в даному провадженні, відвідував слідчого по першому проханню – без адвокатів. Ніякої вини за собою не відчуваю, не планував переховуватись.

Слідство триває з серпня 2022 року, вже 8 місяців. В суді СБУ стверджує, що я переховувався 3 дні – це якось неправдоподібно, як на мене.

– Як відбувалося ваше затримання?

– Ніякого спротиву я не чинив, сам відчинив двері номеру, де я був, проте, з сьомої години ранку до 17:00, мені було відмовлено в задоволенні моєї вимоги надати можливість спілкуванню з адвокатом.

– Коли уперше у правоохоронних органів з’явилися до вас питання через атаку на «Канатове»? Що це було: виклик на допит чи якась інша форма інформування?

– Вперше я спілкувався з оперативним співробітником СБУ, а потім зі слідчим в серпні 2022 року – на початку місяця. Вже тоді стало зрозуміло, що будуть намагатись звинуватити мене в тому, що відбулося на аеродромі «Канатове». Тоді мене вперше допитали.

– Ви запевняєте, що погодили свої дії з керівництвом, яке схвалило операцію. З ким саме ви схвалили свої дії? Хто конкретно був поінформований про спецоперацію – керівники яких відомств?


– Всі мої керівники по команді, які на той момент були, мною були поінформовані письмово і я отримав необхідний дозвіл на участь в заходах.

– Скільки всього людей і з яких відомств працювало над цією спецоперацією разом з вами?

– Як я вище казав, задіяні були Військово повітряні сили, СБУ та Сили спеціальних операцій. Кількість представників усіх підрозділів була обмежена виконавцем та їх керівниками у зв'язку з дотриманням вимог секретності заходу з боку СБУ.

– Як ви потрапили на територію аеродрому в день атаки? Хто вас туди пустив? Які підстави ви мали для того, щоби потрапити на територію летовища?

– На аеродром я особисто прибув на гвинтокрилі разом з військовослужбовцями Військово-повітряних сил, так як наші дії були погоджені з керівництвом ВПС та ССО всіх необхідних рівнів.

– Ви неодноразово стверджували, що справа проти вас – це політичне замовлення? Хто замовник? Який мотив у замовника?

– Я переконаний, що справа спрямована на дискредитацію мене особисто, як одного з тих, хто здійснював заходи по затриманню «вагнерівців» у 2020 році і потім відкрито заявив про передачу інформації щодо операції білоруській та російській стороні. Сьогоднішні дії влади спрямовані на те, щоб в майбутньому замовчати та не надавати відповідей на це питання на фоні провалу підготовки країни до вторгнення рф.

– Голова СБУ Василь Малюк назвав вас «негідником, дії якого призвели до смерті військового». Як ви вважаєте, чому він, не чекаючи рішення суду, дав вам таку оцінку? Які у вас відносини з Малюком? Чи ви раніше перетиналися по службі?

– Малюка особисто я не знаю, але вважаю його заяву порушенням моїх конституційних прав. Такі дії створюють дуже негативний прецедент, якщо здійснюються керівником державного органу. Тим більше незважаючи на мої попередні дії та результати в протидії нашому головному ворогу – російській федерації.

Джерело: Радіо Свобода

Читайте також
Як Німеччина готується до війни
Війна
Чому наші рубежі оборони стають прохідними дворами?
Опінії
Верховний суд США підтримав заборону TikTok із 19 січня
Політика
Мер Нарви проти закриття естонсько-російського кордону
Світ
Новобранці ГУР склали присягу біля Аскольдової могили
Війна
Становлення та розвиток української контррозвідки
Політика