За злочинну недбалість чиновників УГВ та Нафтогазу заплатять споживачі газу.
Увагу редакції привернула жартівлива стаття коміків з Нафтогазу, яку проффессіонали служби нафтогазівського піару юзають щороку, переклавши з російського сайту Газпрому українською мовою.
Журналісти «Останнього Бастіону» змушені були розібратися в ситуації, та були шоковані результатами, якими хочемо поділитись.
Відзначимо, що на колір газу, в першу чергу впливає його якість, за що повинні відповідати видобувні компанії. З надійних джерел в кабінетах служби головного інженера АТ «Укргазвидобування» отримано інформацію, що службова недбалість державних високооплачуваних високопосадовців Максима Горбатюка, Олега Толмачева (нагадаємо, що за даними з джерел служби HR Укргазвидобування , зарплатня Толмачева може становити 75 тис. доларів на місяць), Сергія Лагно тільки у вересні 2023 завдала збитків номінально державній компанії на суму 240 млн. ₴ у вигляді сплати штрафів в ОГТСУ за постачання неякісного газу, який не відповідає стандартам.
Для прикладу, за весь 2021 рік АТ «Укргазвидобування» сплатило лише 140 млн. ₴ штрафів на ОГТСУ, у 2022 році 307 млн. ₴. За один місяць 2023 року УГВ має заплатити ОГТСУ 240 млн. ₴ штрафу.
Загальна сума штрафів за неякісний газ поданий в газотранспортну систему протягом січня-жовтня 2023 року становить 635,5 млн ₴ — за 6,4 млрд куб.м поданого неякісного газу.
Найбільша сума штрафу у вересні 2023 року 239,345 млн ₴.
Найменша сума штрафу у лютому 2023 року 6,3 млн ₴.
До кінця 2023 року загальна сума штрафів накладених на УГВ може сягнути понад 800 млн ₴.
Ці 240 млн будуть компенсовані через додаткові тарифи в платіжках за газ цивільних добросовісних споживачів.
Причина у позаплановій та довготривалій зупинці одночасно двох установок з поглибленого вилучення пропан бутану, що своєю чергою спровокувало ріст вартості скрапленого газу на заправках в жовтні 2023 року.
Дане значення майже тотожное 3200 т, які у вересні АТ «Укргазвидобування» не вилучила через зупинку двох ВПГ, а надлишок (277 т), то жовтневі мінуса.
Офіційна причина зупинки — планова, але ми ж бачили, що планово це 5 діб по черзі і в грудні, отже основна — причина це збільшення видобутку та завантаження в систему некондиційного газу, який горить в конфорці різними кольорами.
Щодо якості газу.
Згідно з главою ІІІ розділу 1 (норми якості, фізико-хімічні показники та інші характеристики природного газу, що допускається до транспортування в газотранспортній системі), Кодексу газотранспортної системи (МЮУ №1378/27823 06.11.2015р.) є вимоги до якості газу, що подається в газотранспортну систему.
Згідно з пунктом 13 глави ІІІ розділу 1, в природному газі, що подається в газотранспортну систему вміст вуглецю (CO2), не повинен перевищувати 2% мол.
Фізико хімічні властивості природного газу в пластових умовах, що видобувається з Яблунівського нафтогазоконденсатного родовища саме по вмісту вуглецю (CO2) не відповідає висунутим вимогам, які зазначені в підпункті 13. Вміст вуглецю (CO2) в природному газі Яблунівського нафтогазоконденсатного родовища коливається в межах 2-6% мол.
У вересні 2023 року Яблунівський ВПГ був зупинений більше ніж на 15 днів. Відповідно понад 45 млн куб. м газу у вересні 2023 року Яблунівського нафтогазоконденсатного родовища без «додаткового очищення» було подано до газотранспортної системи з вмістом вуглецю (CO2) 2-6% мол.
Згідно з пунктом 16 глави ІІІ розділу 1, якщо природний газ, що не відповідає вимогам пункту 13 цієї глави, був завантажений в газотранспортну систему з причин, незалежних від оператора газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи одержує від суб’єкта, який подав у газотранспортну систему неякісний газ, додаткову оплату, визначену в договорі транспортування.
За період зупинки на 15 днів у вересні 2023 року Яблунівського і Солохівського ВПГ сума штрафів через недотримання якості газу може становити понад 35 млн грн.
Отже, з суми 240 млн грн «штрафу» за поданий неякісний газ (додаткової оплати), орієнтовно 80% становить саме оплата за перевищення вмісту вуглецю (CO2). Інші 20%, ймовірно пов’язані з невідповідності по точці роси та інших компонентах.
В АТ «Укргазвидобування», головний інженер (Сергій Лагно) і т.в.о. генерального директора (Олег Толмачев), не мають відповідної фахової освіти, щоб мінімізувати дані штрафи. Філія «УкрнНДІгаз», з призначенням керівником Михайла Братаха, взагалі в даному напрямку та і в інших не працює.
Більшість проєктів промислової розробки і дослідно-промислової розробки не відповідають нормативним вимогам та законодавству, через це їх і не погоджує Держпраці.
Саме зазначені проєкти промислової і дослідно-промислової розробки є основою для складання проєкту облаштування промислу (будівництва УКПГ) чи реконструкції.
Користуючись непрофесійністю головного інженера (Сергій Лагно) і т.в.о. генерального директора (Олег Толмачев), Максим Горбатюк (директор з комерційних питань, який відповідає за реалізацію) підіграв імпортерам скрапленого газу і ринок протягом вересня жовтня (зупинка двох ВПГ) недоотримав скрапленого газу в об’ємі 3200-6000 т. Саме 3200 т недоотримали за рахунок простою у вересні двох заводів (ЯВПГ та СВПГ), а якщо врахувати час виходу заводів на оптимальну потужність, то ринок ще додатково недотримав 2800 т скрапленого газу.
Також, зупинка двох ВПГ дозволила на реалізувати «чорному ринку» конденсату як мінімум на 1500 т більше, списавши їх на втрати через зупинку заводу. Адже саме там де є ВПГ, існує закрита система збору конденсату, яка суттєво зменшує втрати широкої фракції легких вуглеводнів (ШФЛВ). Саме дана фракція вилучається на ВПГ.
Отже, меркантильні інтереси окремих осіб компанії і непрофесійність команди АТ «Укргазвидобування», призводять до даних проблем. Загальні збитки, завдані компанії протягом 15 днів простою двох ВПГ оцінюються в 200 млн грн, і з них близько 20% пов’язані з погіршенням якості газу через зупинки ВПГ.
Наразі ми спостерігаємо спроби АТ «Укргазвидобування» через народних депутатів пролобіювати зміни до Кодексу газотранспортної системи і переглянути вимоги пункту 13 глави ІІІ розділу 1.
А вся діяльність Братаха Михайла і «УкрНДІгазу» наразі направлена на зменшення сплати ренти.
В таблиці видно, що за варіантом 2, рента буде сплачена на 100 млрд грн менше, відповідно і територіальні громади також недоотримають свої 5% ренти.
Білорус з американським паспортом Толмачев не постоїть ні перед чим, щоб задовільнити обіцянки Чернишову виконати план з видобутку, і як результат — посада однієї людини обертається державі збитками та штрафами з шести нулями лишень за один місяць.
Окрім цього, у березні 2023 року АТ «Укргазвидобування» було оштрафоване НКРЕКП на 85 000 ₴ та 102 000 ₴.
У жовтні 2023 року НКРЕКП ініціювало ще дві позапланові перевірки АТ «Укргазвидобування».
Але й на цьому проблеми УГВ не закінчилися.
Реагуючи на порушення природоохоронного законодавства, виявлені членами ГС «Останній Бастіон», Карлівський відділ Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області з квітня 2023 року проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023172070000026 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України (Забруднення або псування земель).
Досудове розслідування розпочато за фактом того, що на території Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області невстановлені особи здійснюють забруднення земель відходами буріння.
В ході досудового розслідування установлено, що представниками Мартинівської територіальної громади Полтавського району проведено обстеження земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Мартинівської ТГ Полтавського району Полтавської області, на яких розміщені свердловини № 533, 535, 540, 541, 547 Західно-Хрестищенського ГКР ГПУ «Шебелинкагазвидобування».
У результаті обстеження було встановлено, що на всіх земельних ділянках, на яких розташовані дані свердловини, при облаштуванні гідроізольованих шламових амбарів була порушена з часом герметизація поверхні даних ємностей, що призводить до попадання відходів буріння до ґрунту.
Окрім цього, на території всіх бурових установок були виявлені водяні свердловини, які не мають ні паспортів, ні дозволів на розробку водних горизонтів від Державного агентства водних ресурсів.
Крім того, виявлено проведення земельних робіт з зніманням родючого шару ґрунту для будівництва свердловини №554.
Згідно з вимогами ДБН В.2.5-74:2013 п. 9.1.2.21 конструкція оголовка свердловини повинна забезпечувати герметизацію, що виключає проникнення у міжтрубний та затрубний простір свердловини поверхневої води і забруднень, але представниками Мартинівської ТГ Полтавського району Полтавської області установлено, що на вищевказаних свердловинах герметизація відсутня.
В ході досудового розслідування за участі спеціалістів Державної екологічної інспекції Центрального округу проведено огляди свердловин № 533, 535, 540, 541, 547 Західно-Хрестищенського ГКР ГПУ Шебелинкагазвидобування» з метою встановлення можливих порушень природоохоронного законодавства, та зафіксовано наявність відповідних шламових амбарів із залишками відходів буріння, а також наявність водних свердловин.
Також в ході досудового розслідування установлено, що на території Мартинівської ТГ розташовані свердловини Західно-Хрестищенського ГКР № 532, 533, 534, 535, 545, 538, 540, 541, 547 (розташовані за межами с. Вакулиха) Філії ГПУ «Шебелинкагазвидобування» АТ «Укргазвидобування».
Таким чином, з огляду на наявні порушення природоохоронного законодавства під час проведення робіт на бурових майданчиках свердловин на території Західно-Хрестищенського та Розпашнівського ГКР, виникла необхідність у проведенні оглядів та відбору проб з земельних ділянок під буровими майданчиками свердловин Західно-Хрестищенського ГКР № 532, 533, 534, 535, 538, 540, 541, 547, 545, 554 Філії ГПУ «Шебелинкагазвидобування» АТ «Укргазвидобування та свердловин Розпашнівського ГКР № 103, 105, 106, 107, 108, 109 Філії ГПУ «Полтавагазвидобування» АТ «Укргазвидобування» із залученням осіб, які володіють спеціальними знаннями та навичками у сфері охорони навколишнього природного середовища. З даною метою процесуальним керівником у кримінальному провадженні винесено постанову про залучення спеціалістів ДЕІ у Харківській області.
13 листопада суд надав слідчим дозвіл на проведення слідчих дій на даних свердловинах.
У нас немає сумнівів у тому, що в ході слідчих дій були встановлені численні порушення чинного законодавства з боку УГВ.
Такий вигляд мало Моспанівське УКПГ (у Харківській області), філія ГПУ «Шебелинкагазвидобування», яке введене в експлуатацію в 2023 році.
У «Шебелинкагазвидобування» присутні численні проблеми з технікою безпеки, що призводить до трагедій.
11.11.2023 о 17:10 по закінченню робочого дня на Мосьпановькому УКПГ (ремонту нової затопленої дороги) шість працівників (разом з водієм) ГПУ «Шебелинкагазвидобування» вирушили по маршруту Мосьпаново УКПГ - с. Граково - м. Балаклія - смт. Донець на автомобілі КрАЗ держ. номер АА 5226 РМ (геологічний) під керуванням водія третього класу.
Рухаючись по бетонній дорозі між УКПГ Мосьпаново і с. Гракове попереду наздогнали комбайн, при обгоні комбайна з'їхав лівими колесами на накатану обочину і в цей час під заднім лівим колесом здетонував вибуховий пристрій. Внаслідок чого автомобіль розвернуло поперек проїжджої частини.
В результаті вибуху один із працівників дорожній робітник 3-го розряду цеху капітального будівництва Шебелинського відділення видобутку газу зазнав травми. Негайно була викликана карета швидкої медичної допомоги. При прибутті на місце події медичні працівники провели обстеження потерпілому, і попередньо встановили діагноз: «Перелом правої ноги і забій лівої ноги».
Після обстеження, потерпілого каретою швидкої допомоги було направлено до обласної лікарні м. Харкова.
«Останній Бастіон» неодноразово наголошував на тому, що у структурі Нафтогазу та УГВ засіли російські кроти, які становлять загрозу для національної безпеки України.
Під час російської агресії проти України було пошкоджено мінімум 350 об’єктів з видобутку природного газу. Втрата потужностей з видобутку газу оцінюється щонайменше в 700 млн доларів. Про це офіційно заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов у 2022 році.
17 листопада 2022 року російські окупаційні війська завдали масованого обстрілу по газовидобувній інфраструктурі «Укргазвидобування». Окупантам вдалося зруйнувати ряд об’єктів. Кілька з них зазнали пошкоджень різного ступеню. Російські загарбники завдали масованого удару по газовидобутку, бо він є ключовим для успішного проходження опалювального сезону.
Раніше повідомлялося, що росіяни використовують фахівців у галузі енергетики щоб корегувати ракетні удари по енергетичній інфраструктурі України, з метою завдати найбільших збитків для галузі. Логічно, що вони можуть використовувати і фахівців нафто-газової галузі, таких як Санжар Жаркешов та Акшін Мехдієв, які володіють повною інформацією про газовидобувну промисловість України, та можуть передавати її ворогу.
Нещодавно окупанти атакували ще один важливий об'єкт «Укргазвидобування».
Також цьому посприяла діяльність російських щурів, які досі займають керівні посади в УГВ та Нафтогазі.
Нагадаємо, що донедавна у приймальні т.в.о. генерального директора «УГВ» Олега Толмачева працювала помічниця по специфічних питаннях з російським паспортом Дарья Таранова.
Ми досі не отримали відповіді від УГВ, як Дарья Таранова пройшла перевірку внутрішньої безпеки компанії.
100% відповідальності за знищення важливого інфраструктурного об'єкта лежить на плечах функціонерів з УГВ (безпека, Генеральний директор, профільні заступники і т.д.). Такий об'єкт має охоронятись ППО як Банкова.
Натомість ми бачимо, як Андрій Єрмак вимагає у партнерів засоби ППО для захисту аеропортів, замість того, щоб встановити ППО поблизу об'єктів критичної інфраструктури.
Можливість утекти з країни на літаку для Єрмака та Зеленського є в більшому пріоритеті, ніж національна безпека.
Директор з буріння та внутрішньосвердловинних операцій УГВ Акшін Мехдієв, замість вирішення проблем ГПУ «Шебелинкагазвидобування», які вже стали приводом для кримінального провадження, приїздить до колаборанта Володимира Онищенка, та укладає різноманітні угоди про стажування «цінних кадрів» з «Полтавської політехніки» в УГВ.
Про цінність кадрів Онищенка, та їхню проффесійну підготовку свідчить спорткомплекс, спроєктований архітекторами ПНТУ, який не витримав першого снігу.
На форумі будуть розглядатися наступні важливі теми:
Ми не розуміємо, про що на цьому заході буде розповідати Чернишов?
Можливо він розповість про те, навіщо очільником УГВ призначили білоруса з громадянством США Олега Толмачева, останнім здобутком якого можна вважати банкрутство газовидобувної компанії у США?
Може Чернишов пояснить, яким чином азербайджанець Акшін Мехдієв, не маючи профільної освіти та відповідного досвіду, був призначений на посаду директора з буріння та внутрішньо-свердловинних операцій УГВ?
Чи розповість про ефективність УГВ та Нафтогазу під час війни?
Хотілося б почути від Чернишова, за які заслуги члени наглядової ради Нафтогазу та директори структурних підрозділів отримують багатомільйонні премії?
Дефективні менеджери з росії та білорусі продовжують займати керівні посади в Нафтогазі та УГВ, куди їх призначили випускники криворізької школи права та кіоскери з Банкової.
Їх діяльність шкідництво несе пряму загрозу економічній та національній безпеці України. Але Зеленського та Єрмака, які не полишають плани здачі країни окупантам, схоже, все влаштовує.
Підсумовуючи численні факти, зазначу:
1. Колір газу, яким дефективні менеджери з Нафтогазу і УГВ забезпечують українців схожий на колір передвиборних обіцянок Зеленського.
2. Доводиться визнавати, що державні інституції в Україні — лише номінальні назви. Кожна з них націлена не на захист життя, свобод та інтересів громадян, а метою їх є лише забезпечення фінансових, політичних та владних інтересів ФПГ, які захопили владу в Україні.
3. Ніяка війна, сотні тисяч загиблих, мільйони вигнанців не є перешкодою клептократам грабувати, знекровлюючи, Україну.
4. Бездіяльність номінальних еліт (середнього класу), може дорого коштувати державі.
5. Безумовно, дефективні менеджери на чолі державних інституцій — пряма дорога у прірву держави, яка є стейкхолдером цим інституцій.
Далі буде...