Created with Sketch.

Син полтавської землі — ювілей Симона Петлюра

10.05.2024, 13:42

145 років тому народився відважний борець за волю Україну. Обоє батьків належали до козацького роду і прищепили синові патріотизм.

«Минуть жахливі криваві роки боротьби й невпинна праця синів твоїх загоїть рани кривавої руїни, дасть пишні скарби для всіх народів світу. Лише праця дасть спокій і щастя Великій, Вільній Самостійній Україні», — говорив колись Симон Петлюра.

Що знаємо про нього ? Він прийшов зі світанком визвольних змагань і назавжди залишився в пам'яті українців, як Прометей, хоча не був ідеальним через свої соціал-демократичні погляди; а ще, бачив і знав за що змагався, життя своє віддав за найсвятіше — за Україну.

Задля того, щоби зрозуміти велич особистості Петлюри в українській історії, необхідно багато разів перечитати його публіцистичну спадщину, стоси статей журналіста-державника, який мав досвід проживання на Московії. Її хижу натуру він пізнав у брудних підвальних казематах.

Ще під час революції 1905-1907 років Симон Петлюра закликає свій народ до боротьби за соціальне і національне визволення. Подібно до радикально налаштованого земляка Миколи Міхновського, він волів відірвати Україну від чужої імперії:

«А ти, зневірений і втомлений, блукаєш серед цього бруду, чуток, провокацій, підлесливих обіцянок, котрі тільки розпорошують твої сили й розбивають твій дух. Зневір'ю, розчаруванню не може бути місця в час, коли на довгі літа вирішується твоя доля, твоє щастя, твій добробут. Тільки міць, єдність та тверде, непохитне стремління до повної незалежності й свободи може бути нашим побратимом...».

Життєві дороги Петлюри переорані бурхливими подіями революційної доби на Сході Європи; українське поле національно-визвольних змагань засівалося роками впродовж 1917-1926. Саме тоді всі національно-творчі елементи з запалом кинулися до праці з народом і серед народу.

На той час уродженця Полтави Симона Петлюру бачимо скрізь: на мітингах, з'їздах і в комітетах; на партійних засіданнях, у земстві й на парламентській трибуні Центральної Ради. Йому належить честь організації української республіканської армії, — відтворення занедбаної традиції збройної боротьби за Батьківщину, яку війн перейняв у того ж таки Міхновського.

Військові з'їзди дали Симонові керувати військовим міністерством Української Народної Республіки, а грудневе повстання року 1918 зробило його першою особою в армії. Боротьба проти московитської навали (як білої, так і червоної) поставила його на чолі держави, — ім'я його козаками занесене було до найдальшого села, до кожної хати від Збруча до Дону...

Впродовж якихось двох літ звичайна людина стає керівником держави; скромний працівник пера перетворюється на головного отамана української республіканської армії й керівником Директорії УНР. Петлюра був політиком, талановитим військовим та чудовим промовцем.

Перипетії визвольної боротьби примусили Симона залишити межі Батьківщини й виїхати за кордон, а разом із ним емігрував уряд і значна частина війська (згодом інтернованого у Румунії, Чехо-Словаччині та Польщі). Рік 1920 розпочинає період на вигнанні його чинности, продовжений до дня трагічної загибелі у Парижі.

1924 року родина Петлюри оселяється у французький столиці. Тут Симон активно займався публіцистичною діяльністю, висвітлюючи недавні події в Україні та виконує завдання еміграції; чимало його матеріалів було опубліковано у часописі «Тризуб».

Симон Петлюра повертається до політики через слово. Проте 25 травня 1926 року підкуплений чекістами сіоніст Шмуль Шварцбарт виконує, спланований Москвою наказ: фізично і публічно знищити борця за волю України. Пострілами із пістолета на паризькій вулиці Расін вбито Головного Отамана УНР.

Поховано славетного полтавця на Монпарнаському кладовищі у столиці Франції серед інших видатних історичних постатей. Петлюра став символом боротьби за волю й незалежність України, а також відродив забуті традиції до збройної боротьби за Батьківщину.

Попри свої ліві погляди Симон Петлюра безмірно вищий за те, що про нього думають нащадки, а особливо критики та вороги із Московії. Він — із породи вождів, людина із того тіста, що колись у давнину закладали династії, а в наш час, демократичний час стають національними героями на передовій.

Окремо медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, як 2019 року постать Симона Петлюру увічнили у Кам'янці-Подільському та Вінниці. Натомість у Полтаві досі ніяк не спроможуться встановити пам'ятник славетному землякові.

Читайте також
Харків'янин Удовиченко вправно душив червону московську гниду
Історія
Батько убитої доньки. Син убитого батька. Брат убитої сестри. Особистий ворог путіна.
Війна
Сьогодні день пам'яті українського вченого Івана Пулюя, який винайшов «рентгенівські» промені
Історія
Митець, що розширив межі японської літератури. Історія Кобо Абе
Історія
Бандерівець в окупованому Криму: живописець-баталіст Микола Самокиш
Мистецтво
Пророча пересторога Заходу від старого українського генерала
Історія