Created with Sketch.

Скіфське коріння української мови

02.09.2022, 19:54
Фото: Facebook

Часто доводиться чути: що нам та стародавня історія, ті скіфи, сармати – до сучасної України вони, мовляв, відношення не мають.

От ґали Астерікс і Обелікс до історії Франції мають стосунок, а скіфи до України – ні. Хоча до сьогодні збереглися на письмі близько 400 достеменно скіфських слів, які дозволяють стверджувати наступне: українська мова має свої виразні особливості насамперед завдяки скіфському спадку!

Приміром, однією з особливостей української є ікавізм, що ясно вирізняє її з решти слов'янських мов – перехід голосних звуків [o] і [е] у закритих складах в [i]: "столи – стіл" і так далі. Отже, ікавізм – це стародавня властивість скіфської мови, зафіксована ще Геродотом, адже скіфи у нього "названі сколотами за іменем їхнього царя Скіла".

З усіх слов'ян хіба у хорватів, та, кажуть, у деяких словацьких діалектах є ікавізм. Між тим, хорвати, так само як українці, мають велику частку скіфо-сарматського спадку (навіть сама назва цього народу перекладається з сарматської як "пастухи").

Що цікаво, у північних і північно-західних українських діалектах (тобто, на одвічних землях слов'янського етногенезу – на Волині, Північному Прикарпатті та Поліссі, де переважали слов'яни та скіфо-сарматський вплив був менший) ікавізм проявляється найслабше. У скіфській мові не було звука "ф", точніше, він читався як "хва" тобто, таких слів, як "Хведір", "хвіртка", "Хвастів").

У скіфській мові часто вживалися звуки "дж" і "дз", а на сьогодні цю особливість можна бачити в осетинській – чи не єдиній мові північноіранської групи, що збереглася до цього дня. Також у скіфській мові множина передавалася через "ата", так само як в українській при зменшуванні: "лоша – лошата", "цуценя – цуценята" тощо.

Водночас у скіфській існував характерний фрикативний звук "г", що нині абсолютно чітко виокремлює українську серед більшості інших слов'янських мов. Відомий скіфолог, осетин (!) Васілій Абаєв так і писав: «Шукайте Скіфію там, де говорять "г". Це фрикативне "г" зафіксовано Геродотом та іншими греками на письмі в назвах багатьох рік Скіфії – Гіпаніс, Геррос, Гиргіс, Гіпполе. А в українській це "гарбуз", "Гумань" (про місто) та чимало інших».

Вочевидь, ця ж мовна особливість була і в сарматській мові. Приміром до сьогодні збереглося прізвище кримських греків – Халанґот, тобто "алан-ґот", нащадок змішаного аланського (сарматського) і ґотського населення Криму, що становило етнічну основу князівства Феодоро в Криму.

В українській мові зустрічаються явні скіфські прізвища; приміром, Саєнко, від скіфського "сай" – воєнний ватажок, цар. До речі, збереглися ще древніші цілком українські прізвища ще доскіфського індоіранського спадку: Рахманін (від рахманів, тобто волхвів чи брахманів), Шудря, є прізвище Сакович – можливо, від назви сарматського племені "саки" і місто з такою ж назвою в українському Криму.

До тепер в Україні широко присутні кілька сучасних імен індоіранського походження, не обов'язково скіфського, а, можливо, сарматського: зокрема, Оксана та Руслан. Оксана індоіранськими мовами значить "світла".

Відомо, що Роксаною звали дружину Олександра Македонського, з якою він узяв шлюб під час свого азійського походу, раніше таких імен було більше. Відомі імена антських князів середини I тисячоліття після Різдва Христового зі скіфською чи сарматською часточкою "гаст" – Ардагаст, Радагаст, Анангаст, Доброгаст тощо; ще у XIII столітті ім'я Доброгаст фіксується літописом на Галичині!

Що вже казати про Бабая, яким в Україні досі лякають дітей – "спадкоємця" скіфського головного божества Папая. Збереглося чимало цікавих скіфських слів, наприклад "крк" – горло, бо досі є українське слово "карк" – задня частина шиї з верхньою частиною хребта чи зашийок, а у Хорватії острів і протока звуться Крк – гирло.

Чим українська історія цікава – що коли придивитися, виявляється, що ніщо нікуди не зникло. На золотих пластинах – скіфи у шароварах, а також замальовок з античної геми із зображенням єдиного мудреця-негрека з-поміж Семи античних мудреців.

Автор – Олександр Палій, кандидат політичних наук, історик

Читайте також
Пирятинським аграріям байдуже на спадщину часів Русі
Полтава
Прокуратура Кропивниччини обіцяє захистити свідків героїчного минулого
Кримінал
Фальсифікація історії як загроза національній безпеці
Історія
$1 млн тому, хто розшифрує давні таблички часів Харапської цивілізації
Історія
Норвезькі археологи розкопали прядку зі свастям
Історія
Алістер Кроулі та українське питання
Книги