Вчені занепокоєні суперечливим проєктом Ілона Маска.
Супутникова мережа Starlink нещодавно зазнала критики з боку астрономів, які стурбовані забрудненням космосу. За словами астронома Джонатана МакДауелл, станом на липень 2023 року навколо Землі обертається 4519 супутників, з яких 4487 працюють. Поточна версія супутника V2 Starlink при запуску важить в середньому 800 кілограмів. Зазначається, що ця вага майже втричі перевищує супутники старого покоління.
Згідно зі звітом Space.com, величезний масштаб проєкту Starlink турбує вчених з трьох причин. По-перше, яскраві об’єкти на орбіті заважають спостереженням за Всесвітом. По-друге, Starlink становить небезпеку зіткнення з іншими космічними апаратами. По-третє, величезна кількість металу, який згорить в атмосфері Землі, може спровокувати непередбачувані зміни в кліматі планети.
1. Як Starlink може заважати космічним спостереженням?
Супутники Starlink обертаються на висоті близько 550 кілометрів над Землею. Поки вони не досягнуть такої висоти, супутники можуть виглядати на нічному небі у вигляді нитки перлин або яскравих вогнів, створюючи чудові зображення. Однак ці супутники викликали паніку в астрономічній спільноті. Зазначається, що вони можуть серйозно загрожувати астрономічним спостереженням, які проводяться за допомогою оптики та радіо, кажуть дослідники.
2. Як Starlink створює ризик зіткнення?
Заява Європейського космічного агентства (ESA) у вересні 2019 року про те, що супутник Aeolus змінив свій напрямок, «здійснюючи маневри ухилення», щоб запобігти зіткненню із супутником Starlink 44, порушила питання забруднення космосу на порядок денний. Експерти зазначають, що супутники Starlink є єдиним основним джерелом ризику зіткнення на низькій навколоземній орбіті.
3. Як Starlink може змінити світовий кліматичний баланс?
SpaceX планує замінювати застарілі супутники новими технологіями кожні п’ять років у рамках проєкту Starlink. Після закінчення терміну служби старі супутники будуть спрямовані в атмосферу Землі та згорять там. Експерти попереджають, що цей план може призвести до нової проблеми. Численні супутники, які зазвичай горять у верхніх шарах атмосфери, можуть змінити атмосферний хімічний склад і мати непередбачувані наслідки для життя на планеті.
У статті, опублікованій у журналі Scientific Reports у травні 2021 року, канадський дослідник Аарон Болі заявив, що алюміній, з якого зроблені супутники, під час згоряння вироблятиме оксид алюмінію, також відомий як глинозем. Боулі попередив, що оксид алюмінію викликає виснаження озонового шару та може знизити здатність атмосфери відбивати тепло. На думку вчених, проблема полягає в тому, що частинки, які утворюються після згоряння, залишаються в атмосфері назавжди. Забруднення від супутників Starlink може призвести до зміни світового кліматичного балансу.