Created with Sketch.

Світ опинився на межі геополітичного хаосу — Financial Times

17 лютого, 16:25

Міць Америки залишається вирішальною для міжнародної стабільності.

Наступного тижня виповнюється друга річниця повномасштабного вторгнення московії в Україну 24 лютого 2022 року.

Хоча московія явно не змогла досягти своїх військових цілей в Україні, ситуація з міжнародною безпекою виглядає все більш небезпечною. На тлі зменшення американської підтримки України через непоступливість республіканців у Конгресі існують обґрунтовані побоювання, що хід війни може незабаром повернутися в бік московітських окупантів.

В останні місяці конфлікт на Близькому Сході різко загострився. Найзапекліші бої точаться в Газі. Але США та їхні союзники також завдали удару у відповідь по силах хуситів, які атакували судна в Червоному морі.

Також точаться бої на ізраїльсько-ліванському кордоні й зіткнення в Сирії та Іраку, що підкреслює ризик ширшої, регіональної війни на Близькому Сході. Тим часом, 7,8 мільйона людей були змушені покинути свої домівки через бойові дії в Судані — ООН попереджає про можливий голод, повідомляє Financial Times.

Занепокоєння з приводу безпеки зростає і в Східній Азії — з відновленням спекуляцій щодо можливих войовничих намірів Кім Чен Ина, лідера Північної Кореї. Відносно доброю новиною є те, що напруженість у відносинах між Китаєм і США дещо знизилася після зустрічі Сі Цзіньпіна і Джо Байдена в Сан-Франциско в листопаді. Тим не менш, основне стратегічне суперництво між США і Китаєм залишається інтенсивним — з законними побоюваннями, що дві країни залишаються на курсі зіткнення. Китай також продовжує переслідувати сусідні країни, з якими він має територіальні суперечки — в тому числі Філіппіни і Японію.

Намагаючись обґрунтувати необхідність збільшення військових витрат і підвищення готовності, західні політики висловлюють дедалі більше похмурих попереджень.

Грант Шаппс, міністр оборони Великої Британії, нещодавно заявив, що Британія повинна бути «готовою» до війни й що країна переходить від «післявоєнного до довоєнного світу».

Міністр оборони Данії попередив, що московія може напасти на країну НАТО вже через три роки.

Шведські оборонні чиновники нещодавно закликали шведів морально готуватися до війни — що є надзвичайним для країни, яка не брала участі у великих конфліктах більше двох століть.

«Хоча західні політики мають рацію, готуючи своє населення до більш небезпечних часів, вони поки що не продемонстрували жодних ознак того, що здатні вжити заходів, необхідних для стабілізації системи, шляхом посилення стримування і, таким чином, зменшення ризику конфлікту» — зазначає Financial Times.

Політичний безлад на Заході сприяє погіршенню клімату глобальної безпеки. Союзники Америки розгублені й налякані, в той час як її противники в Москві, Пекіні та Тегерані перебувають напоготові, очікуючи нових можливостей.

Невизначеність щодо майбутніх намірів московії і Китаю досить небезпечна. Але непередбачувана Америка і перспектива приходу до влади Трампа — додала новий шар плутанини в і без того небезпечний світ.

Читайте також
Хто увійшов до команди Дональда Трампа
Політика
Російська стратегія «Таран» і її місія на Донбасі. Частина перша.
Війна
Інтелектуальний неоколоніалізм
Політика
«Втомленому» Заходу простіше всадовити за стіл перемовин Київ
Політика
Примус України до територіальних поступок посилить «імперські апетити» путіна — Atlantic Council
Війна
Основні ментальні коди Української нації закладані у борні проти Речі Посполитої
Історія