Created with Sketch.

У 25-річній суперечці філософа та нейробіолога про витоки свідомості переміг філософ

05.07.2023, 12:42
Девід Чалмерс та Крістофер Кох

Наука, як і раніше, не знає, що таке свідомість, як вона з'являється і як працює

У 1998 році нейробіолог Крістоф Кох посперечався з філософом Девідом Чалмерсом, що до 2023 року вчені відкриють нейронний механізм виникнення свідомості в мозку.

Однак, наука, як і раніше, не знає, що таке свідомість, як вона з'являється і як працює. Нещодавно на щорічній зустрічі Асоціації наукових досліджень свідомості Чалмерса було урочисто оголошено переможцем у суперечці.

Про це пише видання Nature.

Крістофер Кох – директор Інституту Аллена з вивчення мозку (США). Він є одним із найвідоміших у світі дослідників свідомості. Кох почав пошуки нейронних слідів свідомості у 1980-х. З того часу він досліджував регіони мозку, що мають найважливіше значення для виникнення зорових, звукових та інших відчуттів. Коли Кох запропонував Чалмерсу парі, йому надавали оптимізму та впевненості ряд технологічних проривів, і він був переконаний, що ця загадка незабаром буде розкрита.

Але, попри всі зусилля, вчені все ще не розуміють, як виникає свідомість, і чи знаходиться вона взагалі в мозку. Мало того, за 25 років вони навіть не наблизилися до відповіді на ці запитання.

Чалмерс і Кох разом із групою колег працювали над проектом дослідження свідомості. Його метою було провести серію експериментів, щоб перевірити різні гіпотези, давши можливість попрацювати разом вченим, які представляють конкуренти. Результати одного з експериментів було представлено на засіданні Асоціації ASCC. У ньому випробовували дві провідні гіпотези: теорія інтегрованої інформації (IIT) і глобального робочого простору (GNWT).

IIT стверджує, що свідомість це «структура» у мозку, сформована певним типом нейронних зв'язків, які активні, поки відбувається певний процес отримання досвіду, наприклад перегляд зображення. Ця структура, як вважається, розташована у задній корі головного мозку.

GNWT говорить, що свідомість виникає, коли інформація передається в області мозку через мережу. А передача відбувається на початку та в кінці процесу отримання досвіду та включає префронтальну кору.

Шість незалежних лабораторій провели запропонований вченими експеримент та використали різні додаткові методи вимірювання активності мозку. Результати не збіглися ідеальним чином з жодної з гіпотез. Це означає, що вони обидві потребують перегляду.

«Свідомість - це сукупність досвіду людини: що вона бачить, чує, пробує, переживає. Те, що надає сенсу і цінності нашого життя»,— вважає Чалмерс.

Чи це так, як каже Чалмерс, важко сказати, це тема довгих дискусій. Найголовніше питання у тому, як ми можемо це використовувати? Адже навіть якщо ми відповімо на питання про те, що таке свідомість, життя людства не зміниться, якщо за цим не піде створення робочих моделей та інструментів управління своєю свідомістю.

Читайте також
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КАВУ
Життя
Загадкове зникнення герцога де Бофора
Історія
Створені розумом: гіпотеза про людство як давній штучний інтелект
Історія
Які таємниці досі приховує долина Наска?
Історія
Звідки з'явилися цивілізації майя та ацтеків?
Історія
Перша людська цивілізація
Книги