Created with Sketch.

У росії можуть виникнути проблеми в центральній Азії, - Bloomberg

12.06.2022, 12:36

Центральна Азія знову відчуває негативні наслідки конфлікту, цього разу внаслідок війни володимира путіна з Україною

Історія вчить, що війни мають непередбачувані результати та різноманітні негативні наслідки далеко за межами поля бою. Громадянська війна в США виявилася важливою для Центральної Азії. росія посилила контроль над регіоном, використовуючи його для заміни поставок бавовни з рабовласницьких штатів Америки.

Про це йдеться в матеріалі Bloomberg.

Центральна Азія знову відчуває негативні наслідки конфлікту, цього разу внаслідок війни владіміра путіна з Україною. Зниження економічних перспектив росії може залишити мільйони вихідців із Центральної Азії в росії без роботи, що сильно зменшить об’єми грошових переказів до їхніх країн.

Але врешті-решт, біль Центральної Азії може призвести до ще більшої шкоди самій росії.

Серед пострадянських країн у регіоні Казахстан і Туркменістан отримують вигоду від викопного палива.

Але регіональні сусіди Узбекистан, Таджикистан і Киргизстан не можуть забезпечити достатньо роботи для своїх людей, що спонукає шукачів роботи вирушати за кордон. Станом на минулий рік на роботу в росії було зареєстровано майже 8 мільйонів мігрантів з Узбекистану, Таджикистану та Киргизстану, повідомляє Radio Free Europe з посиланням на російські дані.

За даними Світового банку, надходження грошових переказів у Таджикистані склали 34% ВВП у 2021 році та 33% для Киргизької Республіки. В Узбекистані в 2020 році ця частка становила трохи менше 12%.

Спад російської економіки, викликаний безпрецедентними санкціями, запровадженими США, їхніми союзниками по НАТО, Європейським Союзом та іншими країнами по всьому світу, неодмінно вдарить по цих критичних платіжних потоках до Центральної Азії. Порушення торговельних потоків лише посилить економічну шкоду Центральній Азії, доки путін веде свою неспровоковану війну.

Війна також може назавжди зашкодити зв’язкам росії з Центральною Азією. Ланцюжки поставок у регіоні вже починають переміщатися в Китай та Туреччину, подалі від росії. І фінансові зв’язки з росією також послаблюються. Казахський підрозділ «Сбєрбанка», найбільшого кредитора росії, повідомив цього місяця, що його кредитний портфель скоротився на 1,7 мільярда доларів у квітні. Це сталося після того, як «Сбєрбанк» і інші російські кредитори «Альфа-Банк» і ВТБ втратили $4,5 млрд депозитів у лютому та березні.

Ці удари по економічних відносинах росії та Центральної Азії потенційно можуть прискорити повну перебудову регіону у бік Китаю.

Поки росія загрузла у війні на виснаження проти запеклих захисників України, Китай святкує три десятиліття зв’язків із незалежними державами Центральної Азії. Цього тижня міністр закордонних справ Китаю Ван І перебував у Казахстані, заплановані зустрічі з колегами з чотирьох інших сусідніх регіонів.

Візит закладає основу для поїздки самого президента Сі Цзіньпіна, запланованої на цю осінь. Ця поїздка була б важливою дипломатичною та геополітичною заявою, враховуючи, що китайський лідер (у якого є власні проблеми) уникав відвідувати G-20 та інші великі саміти з моменту поширення Covid-19.

У той час як поворот у бік Китаю може коли-небудь компенсувати втрату роботи в росії, потік працівників назад до Центральної Азії може спровокувати соціально-економічні розлади вдома.

«Можливість відправляти молодих людей, які не мають роботи, до росії стала клапаном тиску для країн Центральної Азії», – каже регіональний спеціаліст Катрін Пуц, керуючий редактор Diplomat. «Велика популяція безробітних молодих чоловіків ніколи не робить добрих справ».

Перш ніж напасти на сусідню Україну, росія намагалася продемонструвати світові свою увагу до Центральної Азії, у тому числі допомагаючи казахстанським правителям жорстоко придушити протести ще в січні. Але зараз побиті військові путіна прив’язані до України, а інтерес Китаю до безпеки в регіоні тільки зростає.

Міністр оборони Китаю Вей Фенхе телеграфував про потенційну готовність Пекіна надати руку допомоги під час візиту до Казахстану в квітні, зазначаючи, що Китай рішуче виступає проти будь-якої «кольорової революції», натхненної іноземними державами.

Підсумок: війна в Україні спричинила значний зрив економічних та фінансових відносин Центральної Азії з росією. Це вакуум, який все більше може заповнити Китай.

Джерело

Читайте також
На Заході не вірить у ядерний блеф путіна
Війна
Хто увійшов до команди Дональда Трампа
Політика
Російська стратегія «Таран» і її місія на Донбасі. Частина перша.
Війна
Інтелектуальний неоколоніалізм
Політика
«Втомленому» Заходу простіше всадовити за стіл перемовин Київ
Політика
Примус України до територіальних поступок посилить «імперські апетити» путіна — Atlantic Council
Війна