«Слугам неукраїнського народу» муляють борці проти корупції, націоналісти та добровольці. Тому їм усім оголошено вендету.
До такого висновку дійшов відомий оглядач видання Politico пан Джеймі Деттмер, заявивши, що українські журналісти-розслідувачі піддаються залякуванню. Влада хоче цензурувати свободу слова й утискати права.
«Я вів розслідування впродовж 15 років до війни, і це завжди було тяжко та ризиковано. Але думаю, що зараз журналістам ще гірше», — стверджує український журналіст Юрій Ніколов. Він є редактором і співзасновником антикорупційного проєкту «Наші гроші».
«Вони [тобто влада — прим. ред.] використовують різні тактики залякування, щоби стримати репортерів, а потім, звичайно, завжди можуть погрожувати відправити тебе на передову. Так це працює зараз», — додав з усмішкою пан Ніколов.
Для чоловіка, якому постійно погрожують смертю, український журналіст-розслідувач залишається напрочуд життєрадісним. Торік Юрій Ніколов опублікував кілька скандальних матеріалів на тему корупції у Збройних Силах України.
У центрі викриттів були оборонні закупівлі та сильно завищені ціни на продовольство та послуги харчування для бойових частин. Ніколов зі своєю командою виявив — постачальникам дозволялося брати за продукти втричі більше за середню роздрібну ціну.
Розслідування щодо тіньових контрактів на закупівлі викликало громадський резонанс і призвело до відставки заступника міністра оборони країни. Воно також сприяло відставці міністра оборони Олексія Резнікова наприкінці 2023 року.
Однак, за словами Ніколова, попри всі ці чистки, тиск на журналістів-розслідувачів в Україні тільки посилюється. А також наперекір січневій заяві президента Володимира Зеленського, що «будь-який тиск на журналістів неприйнятний».
І хоча рівень корупції в Україні, можливо, йде на спад (насправді ж продовжує свій поступ угору — прим. ред.), це ще не кінець. Від моменту оприлюднення матеріалів Ніколов став об'єктом переслідувань та засудження у соціальних мережах з боку анонімних прихильників Зе-влади, які сумніваються у його лояльності.
«У січні залякування посилилися, коли «двоє хлопців у камуфляжі прийшли та постукали у двері моєї квартири. Вони налякали мою хвору матір, яка на той момент була одна, і приліпили на двері записки, в яких звинувачували журналіста у зраді, провокації та ухилянні від призову», — прокоментував ситуацію український журналіст.
ЗМІ, як і раніше, зазнають обструкції та різних видів тиску. У проурядових Telegram-каналах незалежних (а отже й опозиційних — прим. ред.) репортерів швидко називають «російськими агентами», «ухилянтами» та «ворогами України».
«Ці канали дуже близькі до Офісу Президента на вулиці Банковій у Києві. Але на моє переконання, існують і серйозніші ризики», — стверджує Юрій Ніколов.
Він розповів, як один його знайомий журналіст зголосився добровольцем і влаштувався в інформаційний армійський підрозділ координатором роботи із пресою. Ця посада давала йому можливість публікувати матеріали у провідних українських виданнях.
«Проте одна зі статей не сподобалася людям у владі, і його перевели до бойової частини. Він опинився під загрозою відрядження до Авдіївки, де йому загрожувала смерть. Ми не стали зчиняти галас із цього приводу, бо якби ми це зробили, його б точно відправили туди», — додав Ніколов.
Розслідувач також стурбований тим, що деякі репортери та видання України піддають себе самоцензурі, вважаючи, що патріотизм перевищує журналістику. Він і сам міркував про це, перш ніж викласти свій перший матеріал про продовольчі контракти:
«Послухайте, ви можете бути патріотом. Ви можете хотіти, щоб Україна перемогла у цій війні, і при цьому залишатися журналістом... Я хочу, щоб у нас було більше протиповітряної оборони та більше зброї для наших військ — ось, на що треба витрачати гроші, а не на набивання кишень».
Корупція глибоко проникла в Україну, хабарництво руйнує і так слабку державу від тоді, як відновила суверенітет і незалежність у 1991 році. Вона досягла апогею під час президентства Віктора Януковича.
«Системні розкрадання, корупція у сфері державних закупівель та фальсифікація цін на енергоносії у промислових масштабах. Наразі масштаби корупції вже не такі. Але тактика залякування журналістів скидається на епоху Януковича. І це насторожує», — висновує Юрій Ніколов.
Окремо медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, як «Квартал 95» повернув українцям кріпацтво. Шкідники державного рівня без державницького мислення зсередини вбивають Україну.