"Велика перемога Святослава над хазарами", яку з року в рік 3 липня відзначають неоязичники, вигадана й прикрашена літописцями.
Таку контроверсійну думку на своїй сторінці у Facebook виклав фахівець із мілітаристики – кандидат історичних наук Артем Папакін, передає інформаційна аґенція "Останній Бастіон".
За словами доцента катедри історії Центральної та Східної Європи КНУ ім. Т. Шевченка, вказана дата є абсолютно фантастичною, бо в жодному джерелі її немає, до того ж ще й перейнята українськими патріотичними колами від Росії.
«Але не лише в даті справа. Навіть самі дані "Повісті временних літ" про руйнування Хозарського каґанату київським князем Святославом – вигадка літописця. Літопис був написаний лише на початку ХІІ століття на підставі візантійських, імовірно також інших іноземних джерел і всіляких легенд. А от більш достовірне джерело Х століття, Абу-л-Касім Ібн Хаукаль ан-Нісібі переказує дані, які він отримав від хозарських біженців, із якими особисто зустрічався біля Каспійського моря. За ним, похід "ар-Рус", які мешкали між булгарами та слов'янами, на хозар відбувся у 358 році Гіджри (968/969 роки); інші ж східні джерела повідомляли про кілька уґруповань Русі Х століття, серед яких одне розміщували в Києві, а інше – на Волзі. Саме у 968-969 роках київське уґруповання на чолі зі своїм вождем Святославом воювало на півночі Болгарії, як це відомо з візантійських джерел», – стверджує історик Артем Папакін.
Науковець переконаний, що ані руське військо, ані сам князь Святослав, не могли бути у двох місцях одночасно: і воювати з булгарами, і нищити хозарів.
«Фактично, Русь, яка спустошила хозарські землі, за Ібн Хаукалем, походила з Поволжя, але слід припустити, що для таких масштабних воєнних заходів збирався флот із більш віддалених реґіонів Європи. Після пограбування міст Булгар, Хазаран, Самандар та Ітіль флот нападників зберіг сили та продовжив похід на Візантію та Іспанію. На жаль, про подальшу долю учасників походу джерела не повідомляють. Але навряд чи вони мають відношення до війська Святослава», – підсумовує Артем Папакін.
Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що вітчизняні розвідники оприлюднили невідомий історикам лист про боротьбу українців з "русскім міром" на еміґрації.