Created with Sketch.

Уродженець Фінляндії літератор Бєлінський зневажав росію

12.06.2022, 07:54
Микола Гоголь (ліворуч) і Віссаріон Бєлінський (праворуч)

Літературний критик і публіцист Віссаріон Бєлінський (1811-1848) хоч і називав себе "російським патріотом", але насправді не любив вітчизну.

Про це свідчать рукописні записи, залишені уродженцем фінляндської фортеці Свеаборґ у першій половині XIX століття, оприлюднені тільки після повалення царату.

Ось, що писав Бєлінський за рік до смерті у листі до одного зі своїх приятелів, який мешкав у Парижі (наводимо мовою оригіналу без виправлень і скорочень – прим. ред.):

«Она [Россия] представляет собою ужасное зрелище страны, где люди торгуют людьми, не имея на это и того оправдания, каким лукаво пользуются американские плантаторы, утверждая, что негр  не человек; страны, где люди сами себя называют не именами, а кличками: Ваньками, Стешками, Васьками, Палашками; страны, где, наконец, нет, не только никаких гарантий для личности, чести и собственности, но нет даже и полицейского порядка, а есть только огромные корпорации разных служебных воров и грабителей».

Водночас як "істинний русскій" Бєлінський не шкодував критики й на адресу українців, звавши їх "малороським плем'ям", що нібито немає власної минувшини й заслуговує на скніння:

«Малороссия никогда не была государством, следственно, и истории, в строгом значении этого слова, не имела. История Малороссии есть не более, как эпизод из царствования царя Алексея Михайловича... История Малороссии – это побочная река, впадающая в большую реку русской истории. Малороссияне всегда были племенем и никогда не были народом, а тем менее – государством.

Несмотря на вероломство, предательскую жестокость и клятвопреступничество буйного сейма польского, столько раз казнившего малороссийских депутатов, никогда но бывало недостатка в новых депутатах, с непонятным простоумием стремившихся в раскрытую пасть католического чудовища. Сколько раз малороссияне брали верх над поляками в кровопролитных войнах с ними, и между тем это нисколько не подвигало вперед их дела. Отчего же это? Оттого, что и так называемая Гетьманщина и Запорожье нисколько не были ни республикою, ни государством, а были какою-то странною общиною на азиатский манер».

Натомість, як стверджує професор Українського вільного університету і Мюнхенського університету Людвиґа-Максимиміліана Юрій Бойко-Блохін, українофоб і русофіл Бєлінський відіграв величезну роль у розвитку російської літературної критики, соціологічної та філософської думки.

Саме цей авторитетний "хороший русскій" спонукав Миколу Гоголя відцуратися українського коріння, а так звану "українську проблематику" зробив наріжним каменем існування проімперські налаштованого російського суспільства на ментальному рівні.

«Вся його творчість пронизана шовіністично-великодержавницькою поставою. Для Бєлінського було більше, ніж досить, щоб побачити те, чого не вміла ще бачити більшість його навіть найрозумніших сучасників. І він став до запеклого бою проти українства», – зазначає Юрій Бойко-Блохін.

Між тим, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що більшовицькі окупанти, котрі створили "культ Бєлінського", ніколи не були винахідниками чи творцями, радше вмілими крадіями, котрі запозичували чуже, називаючи своїм.

Читайте також
Гебіст Патрушев став новим господарем російської Арктики
Політика
Естонська митниця взялася за порушників санкцій
Світ
На Курській АЕС поставили на охорону жінок
Війна
На росії помер брат радника голови офісу президента Володимир Подоляк
Війна
Новий міністр війни РФ Бєлоусов готується до ротації 300 тисяч окупантів
Війна
Криза у кремлівській банді провокує капсулізацію режиму
Політика