Created with Sketch.

В Еквадорі є дерева, які проходять 20 метрів на рік

28.04.2023, 19:57
Фото: Останній Бастіон

Один із видів пальм – Socratea Exorrhiza – росте у віддаленій лісистій місцевості на перетині кордону Еквадору, Перу та Бразилії.

Ця росліина відома науковцям із початку 1980-х років тим, що має здатність пересуватися по землі, наче легендарні енти з фантастичної епопеї "Володар перснів".

Як з'ясувалося, "ходячі дерева" рухаються приблизно 20 метрів на рік, завдяки унікальній, складній системі коренів, яка слугує "ногами", допомагаючи завжди мати доступ до сонячного світла при зміні пір року.

Гіди тропічними лісами Еквадору вже давно розповідають туристам про неймовірні пальми з виду Socratea Exorrhiza, які здатні переміщуватися 2-3 рази на добу.

Найпоширеніше твердження полягає в тому, що дерево повільно "крокує" у пошуках сонця, відрощуючи нове коріння у напрямку до світла, тоді як старе коріння залишається на місці вмирати.

Один із дослідників дивовижного феномену – ботанік Джон Бодлі – припустив, що саме нерухоме коріння дерева дозволяє пальмі "уникати" місця проростання.

Натомість палеобіолог зі Словацької академії наук, який кілька місяців працював у біосферному заповіднику ЮНЕСКО "Сумако", розташованого на південний схід від еквадорської столиці Кіто пояснює ситуацію наступним чином:

«У міру ерозії ґрунту дерево відрощує нове довге коріння, яке знаходить новий і твердіший ґрунт, іноді до 20 метрів. Потім, повільно, у міру того, як коріння осідає в новому ґрунті й дерево терпляче нахиляється до нового коріння, а старе – повільно здіймається догори. Весь процес переселення дерева на нове місце із кращим сонячним освітленням і твердішим ґрунтом може зайняти кілька років».

На думку одних науковців, саме нерухоме коріння дозволяє дереву "ходити", тоді як інші дотримуються зовсім протилежного, як от біолог Жерардо Авалос – директор Центру досліджень сталого розвитку з Коста-Ріки.

«Віра у пальму, що крокує, – це лише міф. Уявляти, що дерево може відстежувати зміни освітленості земної поверхні, повільно пересуваючись лісовою підстилкою... це міф, який туристичні гіди знаходять потішним, розповідаючи відвідувачам тропічних лісів. Хоча вид Socratea Exorrhiza час від часу дають нове коріння, дерева залишаються міцно посадженими на одному місці. Той факт, що вони проростають новим корінням, не означає, що вони використовують їх для пересування», – переконаний Жерардо Авалос.

Але звідки тоді вся ця плутанина? – Зрештою, все зводиться до унікальної кореневої системи, яка у вказаних пальм вища, ніж в інших дерев, і починається біля основи стовбура.

Через це дерева більше схожі на мітлу, що крокує, ніж на справжнє дерево, а в міру ерозії ґрунту навколо них деякі з цих дивних коренів відмирають, залишаючи місце для утворення нових коренів.

Відтак, можливо, саме особливий вид Socratea Exorrhiza змусив екскурсоводів вигадати історію про те, що ці пальми ходять, аби додати трохи пікантності до своїх нудних лекцій.

Окремо "Останній Бастіон" нагадує читачам, що як і інші живі організми, рослини реагують на стресові подразники, як-от посуху, пошкодження чи нестачу поживних речовин.

Читайте також
Створені розумом: гіпотеза про людство як давній штучний інтелект
Історія
Які таємниці досі приховує долина Наска?
Історія
Звідки з'явилися цивілізації майя та ацтеків?
Історія
Перша людська цивілізація
Книги
Танець із «тисячолітньою історією», якої не існувало
Мистецтво
Лікувальне вино
Життя