Created with Sketch.

Загадка «чайника Рассела»

08:26
Фото: Facebook

«Чайник Рассела» — унікальна аналогія. Вперше її озвучив Бертран Рассел для спростування хибного доказу релігійних тверджень у сумніві.

У своїй статті під назвою «Чи є Бог?», надісланої до редакції, але так і не опублікованої у журналі Illustrated у 1952 році філософ запропонував наступний уявний експеримент для демонстрації тягаря доказу й фальсифікованості. Зацитуємо пана Рассела:

«Якби я став стверджувати, що між Землею та Марсом навколо Сонця еліптичною орбітою обертається порцеляновий чайник, ніхто не зміг би спростувати моє твердження, додавши заздалегідь, чайник — занадто малий, щоби виявити його навіть за допомогою найпотужніших телескопів. Але скажи далі, що оскільки моє твердження неможливо спростувати, розумне людство не має права сумніватися в його істинності, мені справедливо вказали б, що я говорю маячню.

Однак, якби існування такого чайника стверджувалося у стародавніх книгах, про його справжність твердили щонеділі й думку цю втовкмачували змалечку у голови школярів, то невіра в його існування здавалося б дивною. Натомість того, хто сумнівається, передали б психіатрам у просвітницьку епоху, а раніше — інквізитора. Існування такого чайника не може бути спростовано».

Можна шукати його на небі цілу вічність, але його ніколи не буде виявлено. Таким чином, з урахуванням абсурдної природи цього прикладу, себто чайника, ми зробили б правильний висновок, що відсутність доказу це доказ відсутності.

Сміливість уявного експерименту філософа Рассела полягає у тому, що він запитував: чому людям не подобається застосовувати ту ж логіку (пам'ятаючи, що формальна логіка залежить від змісту аргументу) до існування Бога? У наведених твердженнях немає різниці, бо немає різниці між вірою у Господа і в орбітальний чайник.

Концепція чайника Рассела була екстрапольована у такі відверто пародійні релігії, як Летючий Макаронний Монстр і Невидимий Рожевий Єдиноріг, оприявнивши дефекти догматичної логіки та релігійної упередженості. У принципі, це нескладна вправа: записуєте висловлювання/міркування у кванторах й операторах, позначивши чайник, наприклад, символом T, а потім замінюєте денотат символу T із «чайник» на «бог».

Втім, як раніше вже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», астротуристи із приватної місії «Polaris Dawn» порушили космічний закон. Вони вперше в історії самостійно вийшли у відкритий космос.

Читайте також
Армія 9 000 мертвих, що продовжила битись... після своєї смерті
Історія
Останній татарин під Львовом
Історія
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КАВУ
Життя
Загадкове зникнення герцога де Бофора
Історія
Створені розумом: гіпотеза про людство як давній штучний інтелект
Історія
Які таємниці досі приховує долина Наска?
Історія