Останній Бастіон продовжує лікнеп з протидії пандемії
Анна Строганова
Оригінальний текст тут
«Коронавірус вигадали євреї», «уряд бреше і сприяє геноциду», «преса намагається видати професора Раульта за божевільного»: пандемія Соvid-19 стала підґрунтям для численних теорій змов. У Франції в центрі уваги прихильників такої теорії виявився марсельський лікар-інфекціоніст Дідьє Раульт. Він запевняє, що знайшов засіб від коронавірусу. Це гідроксихлорохін – протималярійний препарат, ефективність якого викликає суперечки в медичному товаристві
Хто такий Дідьє Раульт
Голова Середземноморського інституту інфекційних захворювань в Марселі 68-річний Дідьє Раульт – вчений зі світовим ім'ям і неоднозначною репутацією в наукових колах. Професор має яскраву біографію. Він не відразу закінчив школу, тому що погано навчався, і вирушив у плавання моряком на торговельних судах. Але через два роки отримав атестат зрілості, записався на медичний факультет, а після його закінчення став одним з першовідкривачів палеомікробіології – дисципліни, яка вивчає давні інфекційні захворювання. Його відкриття щодо гігантських вірусів, а також нових патогенних бактерій закріпили за ним статус блискучого вченого. На честь Дідьє Раульта були названі дві бактерії. З початком епідемії коронавірусу ім'я марсельського професора не сходить з язиків у кожного француза. А слово «гідроксихлорохін», яке ще два тижні тому мало про що нагадувало широкій громадськості, стало предметом лютих баталій диванних і мережевих «вірусологів». Дідьє Раульт здійснив перше у Франції невелике клінічне дослідження, в рамках якого пацієнти з Covid-19 приймали «Планквеніл» (комерційна назва гідроксихлорохіну, який вже протягом 70 років прописують хворим на малярію та ревматоїдний артрит). Через шість днів після початку прийому препарату лише чверть учасників дослідження залишилися носіями вірусу.
26 березня уряд Франції офіційно дозволив прописувати «Планвеніл» при коронавірусній інфекції. Але представники лікарняного співтовариства наполягають, що ефективність гідроксихлорохіну не доведена і необхідні серйозніші дослідження. Крім того, медики застерігають щодо можливих побічних ефектів препарату. «Наукові суперечки навколо лікування (Covіd-19) гідроксихлорохіном, яке застосовує марсельський лікар, спровокували гігантську реакцію серед прибічників теорії змови», − пише Le Monde. В коментарях до статей в пресі, до відео в YouTube користувачі запитують, чи не є відмова від масового лікування гідроксихлорохіном підступною поведінкою фармацевтичної індустрії, а, можливо, й справжньою єврейською змовою.
Антисемітські коментарі
Як зазначає France Inter, з початку епідемії коронавірусу соціальні мережі і форуми заповнені антисемітськими коментарями і карикатурами. «Декому необхідно знайти винного в епідемії, а знайти його легко – це «єврей» чи «євреї», − пише портал. За нападками стоять все ті ж прихильники теорії змови, котрі вважають, що існує якесь «світове закулісся», яке керує маріонетками при владі.
Серед французьких політиків, котрі найбільше постраждали від антисемітських коментарів, − колишня міністр охорони здоров'я Аньєс Бюзен (сім'я її батька, хірурга польського походження Елі Бюзена була депортована до Освєнціму, він став єдиним, хто вижив – RFI). В YouTube, під відео, яке присвячене Дідьє Раульту і гідроксихлорохіну, користувачі коментують форму носа Аньєс Бюзен і відзначають, що Раульт схожий на Ісуса, і саме тому так «турбує світове закулісся», або пишуть, що столиця Франції – Тель-Авів. В твіттері анонімний користувач опублікував карикатуру на Бюзен: на ній зображена колишня міністерка з величезним гачкуватим носом, яка намагається підсипати отруту до колодязя. Тема отруєного колодязя – середньовічного міфу про євреїв-отруювачів спливає й в інших користувачів французького сегменту Twitter. Ці пости набирають сотні лайків і ретвітів. Подібні інсинуації не залишаються без відповіді. 30 березня Спілка єврейських студентів Франції (UEJF) подала позов проти Алена Сораля, ультраправого публіциста, відомого своїми антисемітськими висловлюваннями. Він заявив, що за управлінням французької охорони здоров'я прихована «змова євреїв-ашкеназі». Раніше Сораля неодноразово притягали до суду за розпалювання расової ненависті.
За словами засновника асоціації Conspiracy Watch Руді Рейхштадта, професор Раульт став сьогодні «недоторканою іконою» серед ультраправих прихильників теорії змови.
Один з відомих представників ультраправої партії «Національне об'єднання» (колишній Нацфронт), євродепутат Жільбер Коллар опублікував на своєму каналі в YouTube «подкаст» під назвою «Covid-19 і хлорохін. Подружжя Бюзен-Леві проти доктора Раульта?». У своєму зверненні Коллар відтворює інсинуації, які з'явилися в соціальних мережах на адресу Аньєс Бюзен та її чоловіка, лікаря-імунолога та екс-голови Національного інституту охорони здоров'я та медичних досліджень Inserm Іва Леві. Нібито вони прийняли рішення відмовитися від недорогого і ефективного лікування гідроксихлорохіном.
Ультраправий політик нагадує, що Ів Леві «брав активну участь у створенні лабораторії Р4 у Вухані, місті, в якому спалахнула епідемія Covid-19». Жільбер Коллар натякає: Леві пов'язаний з поширенням епідемії. Будучи керівником Національного інституту охорони здоров'я і медичних досліджень Inserm, Ів Леві дійсно брав участь в інавгурації у Вухані в 2017 році лабораторії Р4 – в рамках двостороннього франко-китайського проєкту співробітництва у боротьбі з новими інфекційними захворюваннями. Аналогічна лабораторія існує у французькому Ліоні. Проєкт створення лабораторії у Вухані з'явився, як пише francetvinfо, після епідемії атипової пневмонії (SRAS) в 2003 році. Чоловік Аньєс Бюзен був призначений на пост голови Inserm в 2014 році – через 10 років після початку будівництва лабораторії і за рік до її відкриття. Крім того, лабораторія Р4, як випливає з її назви, займається патогенними біологічними агентами четвертої групи. Коронавірус Sars-CoV-2 – це агент третьої групи.
Мимохідь ультраправий депутат зазначає, що колишній чоловік Аньєс Бюзен П'єр-Франсуа Вейль – син Сімони Вейль, знаменитого французького політика і колишнього в'язня нацистських концтаборів. «Що відбувається? Про що це говорить? Що за цим приховується?», − підсумовує він. Відео Жільбера Коллара стало найпопулярнішим за всю історію існування його каналу і набрало більше 555 тисяч переглядів.
«Основа теорій змови – недомовленість, щоб кожен зміг заповнити цей простір тим, чим він хоче», − говорить в інтерв'ю Le Monde голова асоціації Conspiracy Watch Руді Рейхштадт.
У середині березня в соцмережах стало поширюватися відео користувача під ніком Cat-Antonio. Французькі ЗМІ називають його пов'язаним з рухом «жовтих жилетів». У 22-хвилинному ролику Cat-Antonio розповідає, що коронавірус був створений в лабораторії паризького Інституту Пастера (інститут працює над створенням вакцини проти коронавірусу – RFI). За добу відео набрало більше трьох мільйонів переглядів, а потім було видалене Facebook в рамках кампанії боротьби з фейками про коронавірус.
Згідно з опитуванням інституту вивчення громадської думки IFOP, більше чверті французів вірять, що коронавірус був створений в лабораторії. 17% опитаних вважають, що новий вірус був створений навмисне.
RT і Sputnik
В заголовках офіційних кремлівських ЗМІ французькою мовою RT France та Sputnik Дідьє Раульт постає справжнім борцем з режимом Еммануеля Макрона: «Всупереч державним розпорядженням, інститут професора Раульта робить тести знервованим пацієнтам», «Названий божевільними близькими Макрона Дідьє Раульт тисне на уряд», «17 років тому в переданій до уряду доповіді професор Раульт пророкував хаос, але влада її проігнорувала».
Рауль направду критикує дії французької влади, але справа у розставлених акцентах. Взяти, наприклад, хоч би останній заголовок: «17 років тому в переданій до уряду доповіді професор Раульт пророкував хаос, але влада її проігнорувала». Мова йде про новину, опубліковану на французькому сайті Sputnik 1 квітня. Sputnik посилається на видання Le Parisien, де ця ж новина вийшла під заголовком: «Мутуючі віруси: Дідьє Раульт прогнозує хаос… 17 років тому» − без звинувачень на адресу французького уряду.
Як пояснює Le Parisien, в 2003 році професор Раульт передав до міністерства охорони здоров'я доповідь на 372 сторінках. В ній він вказав на ризик виникнення «мутуючих вірусів, що вражають дихальні шляхи, у першу чергу, грипу» і попереджав, що Франція до такої епідемії не готова. Тодішній міністр охорони здоров'я Франції Жан-Франсуа Маттеї визнає, що доповідь лягла на міністерський стіл у розпалі смертоносної спеки 2003 року (її жертвами стали тоді, за даними влади, 19 940 людей – RFI), а тому «відійшла на другий план». «Жан-Франсуа Маттеї, певно, жалкує з того, що попередження професора Раульта пішло у непам'ять», − пише Sputnik. Жалів в коментарі Le Parisien екс-міністр Маттєї не висловлює, що не заважає Sputnik самостійно зробити саме такий висновок.
В колонці, опублікованій на сайті RT 24 березня, журналіст Ніколя Відаль взагалі порівнює марсельського професора з генералом де Голлем. «Де Голля теж зневажали і висміювали представники еліти і глави генштабів того часу за його новий підхід, який дозволив би Франції чинити активний спротив», − пише він. «У професора Раульта є відвага де Голля, а Марсель схожий на Лондон 18 червня 1940 року, коли сотні французів приходять зробити тест (на коронавірус), а ще сотні тисяч з професором пов'язують надію на видужання, лікування і бачать в ньому символ спротиву елітам», − підсумовує журналіст.