Created with Sketch.

Ядерне бомбардування Наґасакі: 77-річчя великої трагедії

09.08.2022, 17:01
Фото: УНІАН

Вранці 9 серпня 1945 року американські літаки скинули атомну бомбу "Fat Man" на японське місто Наґасакі.

Загальна кількість загиблих від вибуху, що дорівнював 21 кілотонні тротилу, лише за попередніми підрахунками тоді склала майже 80 тисяч осіб.

Прикметно, але за 3 дні до того подібну трагедію на собі відчули мешканці іншого міста – Хіросіма, де в одни мить загинуло 420 тисяч мешканців, а все довкола стало попелищем.

Шок від атомних бомбардувань, завданих військово-повітряними силами США, глибоко вплинув на тогочасну японську владу, яка вирішила припинити опір і капітулювати у Другій світовій війні.

Як зазначає фахівець з історії розвитку атомної енергетики та ядерної безпеки Мартін Шервін, основною ціллю другого бомбардування було сусіднє до Наґасакі промислове місто Кокура. 

Проте, щільний ранковий туман і хмарність завадили нанести по ньому удар; пересічні японці досі оговтувалися від бомбардування Хіросіми.

Середмістя Наґасакі

У зв'язку з цим американське військове командування дало "зелене світло" авіації взяти курс на Наґасакі, місто, яке часто називають "маленьким Римом" Японії, бо у ньому і до тепер проживає найбільша християнська спільнота країни, що не завадило його знищити.

Нашвидкуруч націлена бомба вибухнула о 11:02 за місцевим часом на висоті близько 500 метрів майже посередині між двома основними цілями – сталеливарними та гарматними виробництвами "Mitsubishi" на Півдні й торпедним заводом "Mitsubishi-Urakami" на Півночі.

Тож у цілому руйнівний ефект виявився меншим за той, що був у Хіросімі, але десятки тисяч людей це вже не врятувало; згодо в одній з японських доповідей ситуацію, що спостерігалася на території Нагасакі, схарактеризували так:

Місто нагадує цвинтар, на якому не вціліло жодної надгробної плити.
Сумітеру Таніґучі

«Пам'ятаю, як мене збило на землю з велосипеда, і якусь мить вся земля здригалася. Я чіплявся за неї, щоби не бути знесеним вибуховою хвилею. Коли я глянув угору, будинок, який я щойно проїхав, був зруйнований... Я також бачив, як дитину віднесло вибуховою хвилею. Великі каміння літали в повітрі. Один вдарився об мене і потім знову полетів вгору, в небо», – зі спогадів місцевого мешканця Сумітеру Таніґучі, якому на момент ядерного вибуху було 16 років.

Слід зауважити, що цього тижня в Японії відзначають 77 роковини атомного бомбардування Хіросіми та Наґасакі; по всій країні тривають заходи в пам'ять про трагедію, яка забрала життя майже 226 тисяч осіб.

Доволі знаково, що сьогодні до ядерного шантажу і тероризму вдаються ті, хто ще 70 років тому був проти подібного злочину – російські окупанти та терористи, незаконно перебуваючи на території Запорізької атомної електростанції, свідомо провокують техногенну катастрофу, яка 100% перевершить трагедію Хіросіми та Наґасакі разом узяті.

Читайте також
Сьогодні день пам'яті відомого європейського боксера «ВІЛЛІ», який воював в УПА
Історія
4 квітня народився боївкар ОУН Микола Лемик, який застрелив головного сталінського чекіста у Польщі
Політика
9 березня 1814 року народився пророк української нації Тарас Шевченко
Історія
Естонська державність також народжена у борні
Опінії
Народження ОУН
Опінії
Річниця бою 47 японських ронінів
Світ