Created with Sketch.

Як математик-самоук з Індії передбачив прогрес науки

25.03.2023, 20:44
Фото: Останній Бастіон

Дослідники з Університету Еморі в американському штаті Джорджія знайшли відповідь на загадкову головоломку, точніше – формулу.

Процес її розв'язання майже 100 років тому описав геніальний дослідник тамільського походження Срініваса Рамануджан Аєнґор (1887-1920), відомий своїм самородним талантом.

Вже перебуваючи на смертному ложі, Рамануджан у листі до друга і колеги – англійського математика Ґодфрі Гарді – виклав кілька небачених досі арифметичних формул і здогадку про те, як вони працюють.

«Через багато років потому вдалося довести правоту індійського математика», – заявив співробітник Університету Еморі пан Кен Оно під час пресконференції, присвяченої 125-річчю Рамануджана.

Причому сучасні дослідники дійшли висновку, що таємничі формули талановитого тамільського науковця-самоука можуть, окрім іншого, пояснити поведінку чорних дір (колапсарів), про існування яких на початку XX століття ще не було достеменно відомо.

Срініваса Рамануджан Аєнґор народився у глибоко релігійній, незаможній, але багатодітній сім'ї у селищі на Півдні Індії (тепер його рідна домівка перебуває у штаті Тамілнаду – прим. ред.).

Ще в дитинстві він виявляв неабиякі здібності до математики й за однією з місцевих легенд, у 16 років "маленькому браміну" вдалося самостійно вивести "формулу Ейлера про синус і косинус".

За своє коротке життя Рамануджан, який не мав спеціальної освіти (лише початкову шкільну – прим. ред.), відкрив безліч власних унікальних рівнянь, про значення яких в його час ніхто навіть не здогадувався; однак тільки тепер вони періодично "спливають" у найсучасніших розділах науки.

Видатний англійський математик Ґодфрі ГаролдГарді визнав геніальність хлопчика з Індії, що тоді була колонією Британської Корони, запросивши на навчання до Кембридзького Університету.

Вже перебуваючи на Туманному Альбіоні, молодий талант Рамануджан опублікував понад 30 наукових праць і став членом Королівського Товариства.

«На досить короткий термін, близько 5 років, він став "пломенем", що запалив світ математики на той час», – розповідає Кен Оно.

Але несприятливий клімат Британських островів підірвав здоров'я Срініваса Рамануджана, і, вже вмираючи, він вирушив на батьківщину, – до Індії.

Походження неймовірно складних математичних понять у голові тамільського генія залишається таємницею, але Рамануджан вважав, що ці математичні функції йому у сні підказує індійська богиня Намаґірі.

Срініваса Рамануджан помер перш ніж він зміг довести істинність написаних ним функцій; і ось, більш ніж через 90 років, Кен Оно та його команда з Атланти довели – вони дійсно наслідують модулярні форми, але не поділяють деяких властивостей, як от суперсиметрія.

Розширення уявних модулярних функцій, відомих теперішнім науковцям, дозволить фізикам в обчисленні та описі деяких екзотичних параметрів і явищ, таких, як, наприклад, ентропія, рівень хаосу, чорні діри.

А проте, розробка уявних модулярних функцій Рамануджана на десятиліття випередила свій час, адже тільки у 2002 році математикам вдалося визначити, до якого розділу науки відносяться рівняння Срініваси.

«Математична спадщина Рамануджана має дуже важливе значення. Значення, яке ми починаємо розуміти лише сьогодні», – пояснює Кен Оно.

Своєю чергою, як раніше повідомляв "Останній Бастіон", науковці зробили сенсаційне відкриття: людський мозок є домівкою для структур та форм, що мають до 11 вимірів.

Читайте також
Геологи створили ідеальну модель внутрішнього ядра Землі
Життя
Південнокорейські медики успішно випробували «супербактерію» для схуднення
Життя
Штучне золото за давньою технологією японських ковалів
Світ
Місто богів у Мексиці зруйнував мегаземлетрус
Історія
Жаби використовують ультразвук для відлякування хижаків
Життя
Балканський слід у ДНК-коді українського народу
Історія