Культура – колоніальний елемент росії стосовно України. Століттями, ба навіть зараз!
Без перебільшення, російська культура – це був і є інструмент імперіалізму. Тому знесення пам'ятників діячам російської культури – абсолютно і цілковито правильне.
Уся ця совєцько-російська топономіка – це маркування імперії. Це абсолютно те саме, що й повзуча русифікація освіти і будь-якої сфери життя в радянській Україні.
Це створення спільного культурного поля, спільних героїв і спільної історії. Це "міцні братні обійми" імперії, з якої ми намагаємося вже декілька століть вирватись.
Це як собака, як "мітить" територію – мовою, героями, історичними міфами. І зараз найкращі українці зайняті тим, щоб виграти цього пса, нарешті, з нашої землі.
Пушкін у Тернополі чи Києві не тому, що він такий вже вєлікій – а тому, що він вєлікій рускій. Не більше і не менше.
Толстой, який до Києва не має абсолютно ніякого відношення – це така сама підвалина імперії, які і всі інші. Хто з депутатів цього не розуміє – Ева Томпсон і "Трубадури імперії" в поміч, можу дати посилання.
Колись була ідея перейменувати станцію метро іменем Левка Лук'яненка чи зараз вулицю – іменем Чикаленка. Хіба це не було б достойно?
І так, Булгаков, звичайно. Коли я чую, що «Булгаков же не винен» – я розумію, що Булгакова людина не читала. Бо Булгаков – вже перепрошую – мудак і українофоб, хоч і талановитий письменник.
"Білу гвардію" чи "Дні Турбіних" давно відкривали? Про «мразєй с хвостамі на головах» не пам'ятаєте?
Здогадуєтесь, про кого це писав нащадок руской інтелінґєнциї з Орловской ґубернії? Якщо вже не зараз – то я не знаю, коли ми можемо вирватися з цієї імперської спіралі.
У нас стільки свого, навколо стільки європейського, світового. Ну, серйозно – вам бракує Пушкіна в оригіналі?
Словом, зараз ламається історія. Ні, не так – ми ламаємо історію і давайте вже справді все буде Україна – без компромісів та колоніальних комплексів.
Ми на це нарешті справді заслужили і платимо страшну ціну. Давайте не втратимо цей шанс.
Автор – Радомир Мокрик, викладач Інституту східноєвропейських студій у Карловому університеті Праги