Created with Sketch.

Як загинула держава Пальміра?

07 липня, 13:00
Фото: Facebook

У Сирійській пустелі майже 2000 років спочиває одна з самобутніх культур, знищена чужинцями з Апеннінів. Але остаточно зруйнували ісламісти.

Колись давно була така країна Пальміра (Παλμύρα) або ж мовою місцевого корінного населення Тадмор (ܬܕܡܘܪܬܐ). Проіснувала вона не довго, однак історія її була буремна і знову ж, своїм занепадом вона має віддячувати... жінці!

Місто-держава Пальміра було досить впливовим і багатим увесь час античності та ще більше розквітло завдяки дружбі із Римом. Але в III столітті Римська імперія, виснажена війнами на Заході та Півночі, зіштовхнулася із новою загрозою на Сході.

На той момент остаточно занепала Парфія, а на її руїнах постала Новоперська держава. Тамтешні правителі претендували на всі володіння Ахеменідів (династія, знищена ще Александром Македонським — прим. ред.).

250 року почалася перша війна Риму із цим новим старим ворогом. Війська Шапура І вдерлись у римські володіння, завдавши низки поразок латинянам та захопивши чималі терени у Сирії та Месопотамії.

Цілу декаду тривала невдала для римлян війна, аж поки під Едессою перси не розбили їхні легіони та не взяли у полон самого імператора Валеріана.  Ця подія викликала ще й внутрішньополітичну кризу у Римі.

Пальмірці на чолі зі своїм лідером — екзархом Луцієм Септимієм Одинатом — із шанованого роду Гайранідів пішли на уклін до персів. Однак Шапур І, м'яко кажучи, послав їх якомога далі від себе.

Тоді пальмірці згадали, що вони ж таки союзники Риму і, коли зухвалий Шапур I повертався з-під Едесси з награбованим, вони атакували його на переправі через Євфрат. Персам завдали поразки й навіть захопили шахський гарем.

Потім, скориставшись тим, що у Римі знову почалися політичні чвари та громадянська війна і більшість римських легіонів покинули Азію, Оденат фактично став її правителем. Адже новому імператору Ґаллієну ніколи було займатися справами на Сході через численні повстання у війську та навалу ґотів.

Оденат отримав він імператора посаду головнокомандувача на Сході та carte blanche на війну проти персів. 262 року Оденат розгромив персів, відвоював у них римську Месопотамію і Сирію та дійшов аж до Ктесифона (місто у низині річки Тиґр — прим. ред.).

Ґаллієн дав йому за це титул цезаря! 267 року пальмірський володар повторив свій похід і разом зі старшим сином Геродом Гайрадом узяв собі титул шахиншаха. Тобто оголосив себе фактичним володарем Сходу.

Пальмірська держава за доби розквіту (260-270 роки)

De facto він володів чималою територією від Малої Азії до Перської затоки й від Палестини до кордонів із Персією. В його руках була як світська, так і релігійна влада на просторій ділянці Близького Сходу.

267 рік заведено вважати роком утворення Пальмірського царства. У Римі дивилися на ці сепаратистські вибрики крізь пальці, тим більше, що того ж року до Малої Азії вдерлися сармати й сил їх відбити у Риму, крім пальмірців не було.

Оденат із сином впорались і з цією задачею, але... В Одената була молода амбітна дружина, яка мала свої плани на майбутнє і яка вже примірялася до трону для себе і свого малолітнього сина Вабаллата.

Звали її Септимія Зенобія, насправді ж — Бат Заббай. Вона була донькою Заббая, але називала себе на грецький манір Зенобією, тобто, даром Зевса (пальмірська Богдана, якщо по нашому — прим. авт.).

Отже, коли наприкінці 267 року переможні Оденат із Геродом поверталися з Малої Азії їх підступно вбив двоюрідний брат Одената — Меоній, який одразу ж проголосив себе царем Пальміри. Новоспеченого царя тут же підняли... тільки не на щиті, а на списах воїни Одената!

Більшість дослідників вважають, що за всією цією змовою стояла Зенобія.  Правителем став її 3-річний син Вабаллат, сама ж Зенобія оголосила себе регенткою і тут почалося...

Монета імператриці Зенобії із зображенням римської богині Юноною на реверсі (272 рік)
Пальмірський антонініян — викарбувана 271 року в Антіохії монета із зображенням імператора Авреліана (ліворуч) і короля Вабаллата (праворуч)

Хитра та поміркована політика Одената, який вміло маневрував на межі поразки у стосунках з Римом, тонко використовував його зовнішні та внутрішні проблеми, нову царицю не влаштовували. Якщо чоловік виступав, як союзник Риму і діяв проти Персії та сарматів — ворогів Риму, то Зенобія взялася за римські території.

Не одразу, звісно ж, а  поступово. Імператор Клавдій II, зайнятий війнами проти ґотами, надав Вабаллату та Зенобії право охороняти східні володіння Риму, але 270 року помер; його заступив слабкий Квінтілл.

Орім того, префект Єґипту — Теґаніон Проб — подався із військом і флотом на Родос ганяти піратів. Тож, в Азії залишилася тільки армія пальмірців, чим і вирішила скористатися Зенобія, атакувавши відразу Єґипет і Малу Азію.

До рук Пальміри потрапили Каппадокія і Ґалатія. Переможні пальмірці вломились і до Віфінії, але там отримали по носі й вирішили, поки що, не нариватись.

В Єґипті все йшло прекрасно, поки із Кіпру не повернувся Проб — він швидко випер пальмірців із провінції. Та щастя посміхнулось Зенобії, бо Проб потрапив у засідку і загинув.

Без командира римляни відступили і Єґипет знову окупували війська Зенобії. Та у тому ж таки 270 році до влади у Римі прийшов Авреліан, Зенобія оголосила про своє підданство, але за рік ні сіло ні впало, проголосила 6-річного Вабаллата... імператором!

От тут і настав кінець. Влітку 271 року в Єґипті висадився із військом Марк Аврелій Проб (той самий, що у 276 році стане імператором), а вже у вересні країна повернулася під владу Риму.

У січні 272 року до Малої Азії прибув сам Авреліан на чолі із загартованими у боях проти ґотів легіонами й мавританською кіннотою. У першій же битві за поселення Тіан пальмірці були биті.

Далі вони зазнали поразки в Антіохії, а потім — в Емесі; рівночасно з Єґипту почав наступ Проб. Дуже скоро римляни опинилися під стінами самої Пальміри, погрожуючи зруйнувати Тадмор.

Зенобія із сином намагалася втекли з міста до персів, та добігла не далеко — далматинські вершники наздогнали її й узяли у полон. 274 року її та Вабаллата провели у тріумфі Авреліана у золотих ланцюгах.

Після цього царицю із сином, як почесних бранців, поселили в одному з маєтків імператора у Тібурі, де вони жили вільно й мали повну свободу у пересуваннях. Зенобія померла у 275 році, хоча дехто вважає, що значно пізніше; Вабаллатова доля не відома й по нині.

Руїни міста Пальміра-Тадмор (наші дні)

Автор – Олександр Писаревський, ветеран АТО/ООС і боєць тактичної групи «С» (Сальвадор) Сил Територіальної оборони ЗСУ

Читайте також
Сіоністи підставили рашистів в очікуванні глобальної бурі
Світ
Сенат США може заблокувати продаж зброї режиму Сатаньяху
Війна
Арабські лідери просили США, щоб Ізраїль якнайшвидше знищив ХАМАС
Політика
Проксі сіоністів вирушають на Близький Схід
Війна
Ми віддали наших братів по вірі на поталу Ізраїлю — Ердоган
Світ
«Залізний купол» не захистив будинок Сатаньяху, вкрадений ним у палестинського лікаря
Війна