Created with Sketch.

Зеленський продовжує знищувати українську культурну спадщину

02.11.2023, 08:35

Нова стратегія розвитку кіно в Україні загрожує ліквідацією кіноархіву Довженко-Центру.

​​На розгляд Кабінету міністрів винесли «Проєкт Стратегії розвитку кіно в Україні до 2027 року». Це може загрожувати ліквідацією «Довженко-Центру».

Про це повідомляє пресслужба кіноархіву.

Під тиском громадськості Держкіно зімітувало обговорення цього документа, але практично всі зауваження були відхилені.

Запропонований документ навіть формально не є «стратегією», радше «переліком справ», без обґрунтувань і конкретики.

Утім, у цьому переліку справ Держкіно до 2027 міститься цілком прагматичний розділ, що містить загрозу знищення Національного центру Олександра Довженка.

У «стратегію» знову протягують «реорганізацію» Довженко-Центру, замаскувавши її під слово «оптимізація». Хоча план скандального наказу Держкіно «Про реорганізацію», який у судовому порядку був визнаний незаконним, усе ще залишається в силі:

  1. Держкіно продовжує наполягати на створенні окремої державної анімаційної студії, навіть в умовах жорсткого скорочення видатків на культуру.
  2. Держкіно має намір розвивати з нічого «Науковий центр кінематографії України», який не функціонує вже 20 років, і ніколи, власне, не функціонував.
  3. Держкіно планує окремо створити Державний фонд фільмів – тоді як саме Довженко-Центр історично був створений з метою консолідації й розвитку українського фільмофонду, відновлення, реставрування, збереження, популяризації творів національної та світової кінематографічної спадщини, і незмінно виконує ці функції протягом майже 30 років.

Замість ліквідувати недіючі державні підприємства та установи, у «стратегії» пропонується фактично ліквідувати Довженко-Центр, єдину живу інституцію серед підпорядкованих Держкіно.

Функції Центру хочуть розподілити між групою неспроможних установ, вливаючи під час війни у них державний ресурс.

У Довженко-Центрі вважають небезпечним схвалення «Стратегію розвитку кіно» у запропонованому вигляді, оскільки навіть перелічені пункти матимуть наслідки для євроінтеграційних процесів, культури, освіти та національної безпеки в цілому.

Проєкт має бути відкликаний. Повернутися до розробки стратегії стане можливим після перезавантаження керівництва Держкіно, яке підважує всі демократичні процедури і запускає руйнівні процеси в українському кінематографі.

Передсісторія:

2 листопада 2022 року Держкіно звільнило Олену Гончарук з посади директорки Центру. Натомість призначило нову виконувачку обов’язків директорки – Юлію Каждан та новий конкурс на посаду директора.

Як з’ясувалось, нова в.о. директорки не має досвіду управління інституціями культури. Колектив Довженко-Центру не пропустив Каждан на робоче місце.

10 листопада 2022 року у Довженко-Центрі, де розташований найбільший український кіноархів, відбулися обшуки. До будівлі прийшли співробітники прокуратури, поліції та Служби безпеки України.

15 листопада 2022 року Держкіно призупинило реорганізацію «Довженко-Центру» до завершення повного аудиту та обрання нового керівника.

3 червня 2023 року Держкіно скасувало наказ про реорганізацію «Довженко-Центру», а 12 липня Господарський суд міста Києва визнав незаконним наказ Державного агентства з питань кіно про реорганізацію «Довженко-Центру».

Читайте також
Членство «ДІЇ» без меморандумів відновило місце відпочинку полтавців.
Полтава
Церква, що встояла перед війнами і часом, стала фотогордістю України Фото, що зберігає
Історія
Архітектура Полтави між ідеями, конкурсами та бездіяльністю
Полтава
Міністерство культури досі не затвердило методологію оцінки збитків культурній спадщині
Війна
Лувр потребує капітальної реставрації
Життя
Запрошуємо на тур «Неймовірний Ніжин: колекція храмів, музеї та історія. Від бароко до модерну»
Історія