Нова стратегія розвитку кіно в Україні загрожує ліквідацією кіноархіву Довженко-Центру.
На розгляд Кабінету міністрів винесли «Проєкт Стратегії розвитку кіно в Україні до 2027 року». Це може загрожувати ліквідацією «Довженко-Центру».
Про це повідомляє пресслужба кіноархіву.
Під тиском громадськості Держкіно зімітувало обговорення цього документа, але практично всі зауваження були відхилені.
Запропонований документ навіть формально не є «стратегією», радше «переліком справ», без обґрунтувань і конкретики.
Утім, у цьому переліку справ Держкіно до 2027 міститься цілком прагматичний розділ, що містить загрозу знищення Національного центру Олександра Довженка.
У «стратегію» знову протягують «реорганізацію» Довженко-Центру, замаскувавши її під слово «оптимізація». Хоча план скандального наказу Держкіно «Про реорганізацію», який у судовому порядку був визнаний незаконним, усе ще залишається в силі:
Замість ліквідувати недіючі державні підприємства та установи, у «стратегії» пропонується фактично ліквідувати Довженко-Центр, єдину живу інституцію серед підпорядкованих Держкіно.
У Довженко-Центрі вважають небезпечним схвалення «Стратегію розвитку кіно» у запропонованому вигляді, оскільки навіть перелічені пункти матимуть наслідки для євроінтеграційних процесів, культури, освіти та національної безпеки в цілому.
Проєкт має бути відкликаний. Повернутися до розробки стратегії стане можливим після перезавантаження керівництва Держкіно, яке підважує всі демократичні процедури і запускає руйнівні процеси в українському кінематографі.
Передсісторія:
2 листопада 2022 року Держкіно звільнило Олену Гончарук з посади директорки Центру. Натомість призначило нову виконувачку обов’язків директорки – Юлію Каждан та новий конкурс на посаду директора.
Як з’ясувалось, нова в.о. директорки не має досвіду управління інституціями культури. Колектив Довженко-Центру не пропустив Каждан на робоче місце.
10 листопада 2022 року у Довженко-Центрі, де розташований найбільший український кіноархів, відбулися обшуки. До будівлі прийшли співробітники прокуратури, поліції та Служби безпеки України.
15 листопада 2022 року Держкіно призупинило реорганізацію «Довженко-Центру» до завершення повного аудиту та обрання нового керівника.
3 червня 2023 року Держкіно скасувало наказ про реорганізацію «Довженко-Центру», а 12 липня Господарський суд міста Києва визнав незаконним наказ Державного агентства з питань кіно про реорганізацію «Довженко-Центру».