400 років тому самурай виклав 20 правил мудрості, які до цього часу не втратили актуальності

25.12.2019, 11:52
Укійо-е
Укійо-е
Фото: Ukiyo-e Search

Мусасі Міямото був одним з найвизначніших фехтувальників XVII століття.

Він чудово володів мечом та був досвідченим і неперевершеним воїном. Йому належить рекордна кількість перемог у поєдинках – близько 60. Незадовго до смерті самурай написав книгу «Шлях одинака», в якій виклав свою життєву філософію.

За змістом – це конфуціанство і даосизм. Не дивлячись на те, що проминуло декілька століть, книга не лише не втратила актуальності, а навпаки – відповідає на все більше запитань, які хвилюють кожного з нас.

Ми вибрали 20 найбільш важливих положень з книги і адаптували їх до сучасного життя:

1. Навчіться сприймати життя таким, яким воно є.

Якщо ви станете надто перейматися далеким майбутнім, це лише буде приводом для хвилювань і тривоги у вашій душі. Ви будете перебувати у стані постійного стресу. Для того, щоб зберегти душевну рівновагу, слід навчитися сприймати життя таким, яким воно є. Кожний день – яким він є.
Таким чином, ви зможете легко і безболісно протистояти усім життєвим негараздам.

2. Не влаштовуйте гонитви за задоволеннями з одержимістю голодного вовка.

Приємні речі гарні, коли з'являються у вашому житті ненав'язливо і природно. Якщо ж ви повсякчас перебуваєте у пошуках, то втратите здатність радіти щасливим життєвим моментам.

За наших часів більшість задоволень – дрібні, короткочасні і чим далі недосяжніші. Вже лише це має вас переконати у тому, що гонитва за ними позбавлена сенсу.

Найприємніше приходить до нас несподівано і неждано. І це можуть бути навіть зовсім незначні, на перший погляд, речі: співи пташок в саду чи промінь сонця, який проникає до кімнати крізь не зовсім затулену фіранку.

3. Не будьте імпульсивними.

Дійсно, слідувати на повідку у своїх інстинктів інколи має сенс. Але все ж набагато ліпше – спокійно зважити на ситуацію, прорахувати усі можливі наслідки і тільки після цього приймати рішення.

4. Припиніть зациклюватися на собі коханому.

Ми живемо у часи, коли люди присвячують години свого дорогоцінного буття тому, щоб створити вдале селфі, яке збере купу «лайків». Ми всі перебуваємо у стані постійного пошуку якогось ідеалу, набаченого в інтернеті.

Навіщо це вам? Подумайте. Припиніть витрачати час на ці беззмістовні заняття, і ви відразу вивільните час для справжнього, того, що наповнить ваше життя і зробить щасливими.

5. Не дозволяйте ревнощам кермувати вашим життям.

Ревнощі у будь-якій формі викликають одержимість. А одержимість, у свою чергу, змушує вас до упереджених думок, помилкових рішень. Жодним чином не дозволяйте цьому імпульсу керувати вашим життям!

6. Спробуйте відучити себе бажати чогось надто сильно.

Це вже буддизм чистої води: будь-яка надмірна прихильність може привести, зрештою, до одержимості, а це, у свою чергу, матиме наслідком руйнацію, і доволі швидку.

7. Припиніть жалі.

Як тільки но ви однораз погодитеся з тим, що зробленого – не змінити, що все у вашому житті відбувається з якоїсь причини (хоча спершу виявити сенс і буває важко), ви припините жаліти за скоєним. Жалі заважають нам помічати і використовувати нові шанси, що їх підкидає життя. Адже усі наші думки – переспіви минулого.

8. Не зациклюйтесь на переживаннях через розлуку.

Цей пункт схожий на попередній. У нашому житті доводиться розлучатися з коханими, буває, й не раз.
Пам'ятайте, усе в нашому житті – на краще.

Ще одне: яким би нестерпним не був біль – час вилікує і його, причому, дуже ефективно.

9. Не порівнюйте себе ні з ким.

Замість цього поміркуйте, чого б ви досягли, хоча було б дуже непросто це зробити. І або вважайте, що підкорили вершину, або продовжуйте працювати над собою.

10. Не дозволяйте пристрастям та інстинктам керувати вами.

Людина – істота, котра надто полюбляє сексуальні задоволення, але майстер-самурай радить шукати справжні і не миттєві задоволення – саме вони і є істинними.

11. Будьте завжди відкритими.

Нерозумно ховатися і уникати можливостей, які, на ваш погляд, вам не потрібні. Намагайтеся бути завжди відкритими для нового, і тоді подорож життям стане набагато цікавішою і щасливою. 

12. Не будьте рабом свого оточення.

Не зациклюйтеся на чомусь. Чи то на особі, соціальному статусі чи розкішній домівці. Життя з його задоволеннями – надто швидкоплинне. Нерозумно надто симпатизувати чому-небудь.

13. Не будьте ненаситними.

Мусасі, як і його вчитель Будда, дотримувалися помірності. Їжа – це всього лише джерело енергії для існування. І не більше!

Як тільки ви станете ставитися до їжі, як до джерела насолоди, ви почнете шукати її і вживати з одержимістю.

14. Будьте аскетичними у своїх запитах і потребах.

Ніщо у цьому світі (навіть ваше тіло) не вічне. Ви не зможете забрати з собою із цього життя навіть сірникової коробки.

Атож, чи не розумніше тоді не полювати за речами, як той ненажера, що ніяк не може насититися?

15. Не захоплюйтеся чимось надміру лише тому, що усі так роблять.

Ви повинні вірити тому, що справді цінне для вас. І  саме це має відповідати вашим інтелектуальним та духовним запитам.

16. Будьте вдячними Богові, але не слід залежати від нього.

«Бог допомагає тому, хто допомагає собі сам» - пам'ятаєте цей вираз?

Бог (и) – лише для того, щоб вказувати нам шлях і мотивувати, а в житті треба гребти самотужки – нічого з цим не поробиш.

17. Не бійтеся смерті.

Є ще один відомий самурайський путівник по життю під назвою «Хагакуре». В ньому йдеться, що виходити до бою слід з бажанням загинути. І лише за цієї умови ви переможете.

Іншими словами, сприймайте смерть як неминучість та істину, якої нікому у цьому світі ще не вдалося і не вдасться уникнути.

18. Не оголяйте меча, якщо у цьому немає життєвої потреби.

Вбивство слабких і беззахисних, а також напад – великий гріх.

19. Багатство – це не мета життя.

Якби усі на цьому світі були заскочені лише тим, як розбагатіти ще більше – наше суспільство просто би припинило існування.

Ніякі дорогоцінності і гроші світу не вартують вашої одержимості. Це просто нерозумно.  

20. Захищайте свою честь.

Ви – найкращий друг самому собі, а ваша честь – це ваші обладунки. Коли виникають сумніви у чиїхось чеснотах, їх захист відкриває найпрекрасніші риси людини.

Сподіваємося, що поради допоможуть вам поліпшити своє життя, наповнити його змістом і радістю.

Переклад – «Останній Бастіон»

Читайте також:
Опінії
Шлях до свободи українців в умовах конкретного суспільства пролягає крізь мислення, осмислення навколишнього світу і нашого місця у ньому...
16 жовтня, 07:18
Життя
І це не маніфестація атеїзму, а як вважає Мартин Гайдеґґер, - «метафізичний вираз суті історичного завершення Заходу».
08 жовтня, 17:00
Історія
Цими словами завершується трактат «Про суспільну угоду, або принципи політичного права». Автором є французький мислитель Жан-Жака Руссó.
16 липня, 21:41
Економіка
Не можна сподіватися на дивá у майбутньому, знущаючися з того, від чого залежить твоє завтра. Почнімо змінюватися на краще вже сьогодні!
28 квітня, 13:54
Історія
«Буші» є одним із кількох термінів для позначення воїна давньої Японії. Перш за все, незламних, відданих і хоробрих самураїв.
06 лютого, 06:56
Політика
Вірити, що думки змінюють наше завтра — це магія. Майбутнє формує комплекс дій, які ми робимо сьогодні, аби бути до нього готовим...
08 січня, 08:18